AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DERAIERI..............

In jos

DERAIERI.............. Empty DERAIERI..............

Mesaj Scris de ILUMINATI Mier Iul 15, 2015 11:37 am


Prezent la ziua națională a Franței, premierul inculpat Ponta a adus un elogiu sărbătoritei recunoscând că „noi suntem în urma Franței, în fiecare dimineață ne uităm la ghilotină”. Nu-i cea mai frumoasă amintire din istoria Franței dar Ponta voia să atragă compătimirea asistenței pentru situația în care se află: ca un rege spre eșafod. Auzindu-l, Kovesi și Coldea (binomul SRI-DNA) s-au amuzat discret. Cu o seară înainte, Ponta explicase de ce nu demisionează: „ar însemna o trădare a celor care m-au votat în 2012, demisia ar însemna predarea țării pe tavă celor care au distrus-o” - în timp ce guvernul său „rămâne” (în istorie, desigur) drept guvernul care a dus România pe primul loc în UE la creștere economică (4%). Adevărul e că și guvernul Boc pe care l-a ghilotinat avea tot prima creștere economică din UE (2%) iar votul din 2012 e deja trădat: PSD a fost votat împreună cu PNL așa încât guvernarea Ponta reprezintă o confiscare extinsă a USL. Dl.Băsescu a reacționat imediat amintindu-i lui Ponta că el l-a desemnat premier și ca atare îl dezleagă de obligații: „Ponta, te rog, trădează-mă pe mine dar nu trăda interesele țării și demisionează”. Ce sacrificiu la dl. Băsescu! Trădează-mă pe mine, mă trădez oricum. În ultimele zile tot atacând în dreapta și în stânga, dl. Băsescu a ajuns să trădeze seara ce zice dimineața și viceversa: „Iohannis a greșit cerându-i demisia lui Ponta”, „timpul demisiei lui Ponta a trecut”, „procurorul poate că a primit instrucțiuni să dărâme guvernul” – după care revine și punctează: „Ponta, trădează-mă și demisionează”. Pentru prima dată în viață însă, Ponta refuză să-l trădeze pe Băsescu. Preferă poporul. Barem să privească ghilotina nu ca un trădător – ci ca un trădat: condamnatul Dragnea e suspectat că-l trădează pe inculpat jucând împotriva PSD din pricina unui dosar unde face trafic de influență la Bica. Drept care lanțul trădărilor e mai lung iar Oprea a recunoscut: „da, imaginea externă a țării e afectată de Ponta dar asemenea scandaluri sunt peste tot în lume”. Așa am intrat și noi în rândul lumii – prin scandaluri și deraieri. Vicepreședintele CE a anunțat că „programul de asistență financiară cu România nu e suspendat dar e deraiat” întrucât „ultima revizuire nu s-a finalizat cu succes”. Miroase a ghilotină. Ponta a precizat însă în ce condiții ar trăda: „aș renunța la guvern dacă vine cineva care a candidat pe listele USL, Tăriceanu ar fi un premier foarte bun”. Cel care la o creștere economică de 7% a făcut deficit de 8%? Oxi! Culmea e că și dna Gorghiu a candidat pe listele USL. E loc pentru toți trădătorii. Uite că s-a schimbat ceva de la Caragiale încoace: atunci iubeam trădarea și-i uram pe trădători. Acum e invers.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum