AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

NU POT, DOM’NE CĂPITANE, RĂNILE MĂ DOARE

In jos

NU POT, DOM’NE CĂPITANE,  RĂNILE MĂ DOARE Empty NU POT, DOM’NE CĂPITANE, RĂNILE MĂ DOARE

Mesaj Scris de Admin Mar Iun 12, 2018 3:30 am

Am văzut că e multă energie pe internet, exuberanță, exaltare, astea. Ideea că Dragnea ar putea primi șapte ani de țuhaus le dă românilor bobârnace direct în punctul G. Așa e omul neputincios… când nu-și poate răzbuna singur nedreptatea ce i s-a comis, se bucură la gândul că răufăcătorul ar putea primi ce merită din altă parte. Hai să vă mai reduc din elan, să vă mai potolesc din entuziasm și să vă scot din cap imaginea unui Dragnea zgribulit de ploaie care trece înspăimântat pragul închisorii cu o periuță de dinți în buzunar, cu două perechi de chiloți, trei perechi de ciorapi regulamentari și cu un Nokia 3310 pitit în cur.Lucrurile nu stau chiar așa. În primul rând că nici o condamnare nu este garantată. Omul poate fi găsit nevinovat. Chiar și dacă ar fi condamnat, distinșii lachei din majoritatea parlamentară, ăștia care alcătuiesc comitetele și comițiile responsabile cu servitele pentru zimbrii de partid, vor depune eforturi neprecupețite ca să-l scoată pe Big Boss din rahat. Omul e pe jumătate scos. Poate aveți noroc de data asta, poate nu. Dacă nu, mai râcâiți un loz cu dosarul Belina, poate iese acolo ceva. Orișicât, intrarea la pușcărie a șefului Camerei Deputaților nu răzbună țara asta în nici un fel. Paguba e bun făcută. Intră, stă un an doi la solar, iese mai bogat cu trei milioane de euro și ne sfidează de pe plajă, din Cuba, cu poze în care îl apasă pe Năstase pe cicatricea unde s-a împușcat în gât.Voi trăiți cu impresia, în mod complet eronat, că oamenii de genul acesta fac aceeași pușcărie ca noi. Poate credeți că politicienii și milionarii dorm câte doi în pat, într-o celulă cu alți douăzeci de deținuți și mănâncă același compot din pieliță de pui ca restul condamnaților. Mulți români din libertate nu beneficiază de condițiile și hrana de care se bucură ăștia la închisoare. Noi, troglodiții, intrăm pentru două găini jupuite și, la ieșire, suntem cadavre vii pentru societatea românească. Nu ne reabilitează nimeni, nu ne oferă nimeni o pâine sau un loc de muncă. Dar elitele nu suferă aceeași soartă. Ăștia fac blocaj de colon de la mici cu caviar și medalion de căprioară adus pe tavă de argint. Elitele ies din pușcărie direct în limuzine, sărbătoresc liberarea la dineuri oficiale unde se trag de șireturi cu investitori, cu ambasadori, mai scarpină un buboi cu catarama de la Rolex, mai râgâie Moet. Ca să citez din clasici în libertate: Viața-i greu, nu toți poate, nu toți își permite.Așa că nu-i motiv de bucurie. Chiar și dacă intră, domnul profesor doctor docent o să scrie câte cinci cărți pe lună, patruzeci și cinci de tratate științifice despre geopolitică și economie, până își reduce pedeapsa la jumătate. Mai primește doi ani reducere pentru bună purtare, un an reducere pentru că e simpatic și face mici buni, mai face o tengâtită bilateral complexă care nu suportă detenția și primește o scutire medicală, mai execută la domiciliul și gata pedeapsa. Întotdeauna există soluții. În cel mai rău caz, execută o vizită de lucru în Costa Rica, la gemenii lui Băsescu, la drum de seară și ceas de taină. L-om da noi în consemn în șase luni de la trecerea frontierei. Cineva trebuie să le taie buricul la ăia mici, că biata Elena Udrea e deja gravidă în șaptezeci și nouă de săptămâni. Acuși acuși le vine termenul și n-are cine să le schimbe scutecul tricolor, făcut pe comandă la Vuitton special ca să se poată căca și ăia mici pe țara noastră, nu numai părinții.Eu cred altceva. Sunt aproape convins că Liviu Dragnea va deveni primul prim ministru din istorie care va conduce România din arest la domiciliu, ca un adevărat disident politic persecutat. Va ține conferințe de presă din sufragerie, va vorbi despre dreptate și adevăr, în timp ce Irina alungă ziariștii de pe mobilier și realiniază mileurile. Va primi vizite oficiale în care va discuta despre importanța geostrategică a brățării de localizare legate de picior și despre mutarea ambasadei României din Israel lângă șaormeria din Dristor.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum