AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

RESPINGERI

In jos

RESPINGERI Empty RESPINGERI

Mesaj Scris de ILUMINATI Joi Iul 16, 2015 12:36 pm


Prima fază în acceptarea unei realități neplăcute este respingerea ei: grecii tocmai au demonstrat-o votând în Parlament austeritatea respinsă la referendum cu o săptămână în urmă. Și la noi respingerile s-au ținut lanț: CCR a respins atât sesizarea PNL la votul pentru păstrarea imunității lui Ponta cât și pe cea privind înființarea comisiei lui Tăriceanu pentru evaluarea democrației. Cine ia notă mare la evaluare intră la liceu. Câteva ore mai târziu, președintele a respins nominalizarea sen. PSD Mihai Fifor la ministerul Transporturilor pe motiv că „n-are expertiza și experiența managerială necesară” - deși omul a condus un muzeu la Craiova așa că se descurca și la Muzeul Transporturilor. Fifor s-a simțit respins pe nedrept și a făcut contestație (pe FB) zicând că Iohannis nu i-a citit atent CV și i-a încurcat numele botezându-l Faur. Și premierul inculpat s-a supărat declarând că Iohannis și-a făcut ambiția ca Băsescu (care a confirmat: și eu l-aș fi respins pe Fifor) și că nici președintele n-are expertiză: „e profesor de istorie”. Ăla era Crin. Klaus e profesor de fizică. Ponta l-a propus imediat pe Iulian Ghiocel Matache, actual secretar de stat la Transporturi și „omul lui Oprișan” - care a negat paternitatea: „asta cu omul lui cutare e o prostie, Matache e meseriaș”. Absolut: dovadă piața Matache. Așa a apărut primul ghiocel la tâmpla lui Ponta: președintele a criticat și noul Cod Fiscal considerând că doar scăderile de taxe (deși le avea și el în program) nu asigură dezvoltarea economiei și că nu ne permitem „experimente economice” pe deficit și pe datorie. Cum și vicepreședintele CE criticase „deraierile” fiscale, Ponta s-a enervat pe amândoi: „nu vreți să ne conducă Dombrovskis? e adeptul austerității, cred că Iohannis reprezintă analiștii străini cărora nu le convine dezvoltarea României”. Așa-i Apusul, invidios pe Răsărit. La PSD s-a ținut apoi BPN unde s-a votat președinția interimară a Rovanei Plumb: „urmează noaptea cuțitelor lungi” avertizase dna Gorghiu. N-a curs prea mult sânge. Poate unde au fost aduse forțele de ordine-n persoana gen. Oprea. Dragnea a ieșit cam deprimat: „mă gândesc serios dacă mai garantez pe cineva la conducerea partidului” (trimitere la Plumbuita) și „mă gândesc serios ce vreau să fac în partid” întrucât „eu când sunt amenințat reacționez exact invers”. Înseamnă că e un bun pesedist. Și Ponta a reacționat invers: s-a supărat pe Iohannis fiindcă i-a cerut demisia în loc să se supere pe propria rezoluție care-l scotea din guvern la prima urmărire penală. Seara, Ponta a dat mesaje către PNL: „dacă vrea la guvernare, să câștige alegerile, punct”. Punct și de la capăt: „dărâmați-mă dacă puteți!”. Dacă nu, mai rămâneți.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum