AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Codificări...........

In jos

 Codificări........... Empty Codificări...........

Mesaj Scris de ana morosana Mar Iul 21, 2015 8:17 pm


Coaliția, care s-a întrunit pentru a discuta variantele de promovare a Codului Fiscal, a declarat că „soluția va fi anunțată de premierul Ponta”. De ce s-or mai fi întâlnit dacă n-au hotărât nimic? Culmea e că Iohannis a promulgat Codul de Procedură Fiscală – așa, ca să-l deruteze complet pe Ponta care a lipsit de la Coaliție aflându-se cu piciorul la control. După Coaliție, Dragnea s-a întâlnit separat cu Oprea unde, cică, au discutat tot despre Codul Fiscal. Așteptăm stenogramele. Generalissime, chiar pentru asta am venit să-ți spun, tu ce părere ai despre Codul ăsta fiscal? E de-al nostru? Nu e infiltrat de liberali? Liviule, sincer îți spun, n-am nimic împotriva lui dacă servește interesul național, știi că la mine asta contează. Înainte, Dragnea se întâlnise într-un restaurant și cu Robert Negoiță. Firește, n-au discutat despre candidatura lui Dragnea la șefia PSD ci tot de Codul Fiscal. Chiar au vorbit codificat – cam ca Maria Grapini: „florile înfrumusețesc casa”. Pe dnele Plumb și Gorghiu în schimb, Codul Fiscal le-a despărțit definitiv. „PNL se sinucide politic” a anunțat Plumb adresându-se apoi direct adversarilor: „doamnelor și domnilor liberali nu vă mai bateți joc de români”. Eu vă dau un singur sfat: „să cerem împreună promulgarea Codului Fiscal”, așa cum v-am scris și cum ați votat, că de la voi l-am luat și l-am mai relaxat pe ici, pe colo, ca să nu-l mai recunoașteți. Și, într-adevăr, Gorghiu nu l-a mai recunoscut: de ești tu acela, nu-ți sunt mamă eu. Drept care Gorghiu a taxat „mesajele populiste și ușor isterice” ale dnei Plumb și deplasările premierului: „Ponta umblă să pună capacele ba la partid, ba la guvern, ba la parlament”. Premierului chiar i-au sărit capacele: „PNL e o adevărată catastrofă dacă vine la guvernare”. Păi, PNL a fost la guvernare susținut chiar de PSD pe vremea lui Tăriceanu și apoi împreună cu PSD în primele guverne Ponta. Așa că se impune mai multă prudență – ca să n-ajungi ca Tsipras, să scoți la vânzare 11 insule, cu prețuri între 5 și 50 mil euro bucata. Sigur că noi stăm mai bine ca Grecia și orice asemănare e întâmplătoare. La noi Becali, Cocoș, Vîlcov, Vanghelie, Truică ori Pescariu își pot cumpăra oricând câteva insule unde să-și țină tablourile. Uite, tablourile fostului procuror Emilian Eva (cu care acesta făcea comerț clandestin după ce le primea ca mită) au ajuns la DNA, lăsându-l pe Emilian în costumul Evei. Așa s-a născut lumea: Adam, cu retrocedările ilegale de păduri în Vrancea, Eva, cu mita; așa a început Evaziunea. Și nu se mai Oprea: „Gabi Oprea e un element politic viril” a zis dl. Maior, fostul șef SRI și ambasadorul nostru în SUA. OK! Să i se dea totuși niște bromură, altfel sare pe România.
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 131
Data de înscriere : 21/05/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum