AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SCAUNUL.....

In jos

SCAUNUL..... Empty SCAUNUL.....

Mesaj Scris de ana morosana Mier Iul 22, 2015 10:40 am


Mare ședință mare la CEx. al PSD unde cei o sută de membri își alegeau președintele interimar având de optat între Rovana Plumb, deținătoarea titlului, și Liviu Dragnea, coordonatorul politic al PSD, o funcție anume inventată pentru el după condamnarea în dosarul referendumului. Plumb atârna mai greu fiind susținută de binomul Ponta-Ghiță dar Dragnea și-a făcut campanie om la om discutând cu „aproape toți” cei care votau. N-a organizat o tombolă ca la refrendum, nu i-a înmulțit pe votanți dar se baza pe baronii locali și chiar pe votul lui Ponta care „este și va rămâne prietenul meu” - în timp ce Rovana e prietenă cu Daciana. Ce blestem pe partidul ăsta să aleagă mereu între doi compromiși. Măcar au scăpat de răul cel mai mic: l-au ales pe Dragnea. E ceva să ai un președinte condamnat. Dragnea nu mai are nimic de pierdut deci e periculos: „risc pentru PSD, nu pentru mine”. Risc și pentru Ponta! Pierzând la scor (65 la 18) bătălia pentru Rovana premierul s-a concentrat pe Iohannis care a respins Codul Fiscal dar l-a promulgat pe cel de Procedură Fiscală: „avem căruță, n-avem cai”. Și nici vizitiul nu e foarte stabil. „Dar avem cai troieni, a sărit Mădălin Voicu, care vor să distrugă partidul”. Și cai mascați care vor să-l ducă la groapă. Și Iohannis a sărit calul: a respins C.F. din prudență, neavând dovezi de sustenabilitate a reducerii TVA dar a promulgat pensiile speciale și era de acord cu mărirea salariilor și triplarea indemnizației sale. Cum le acoperim? Ca pisica. Sub nisip. „Înainte de a respinge Codul, președintele trebuia să cheme guvernul la consultări” a zis dl. Băsescu sfătos: „poate totuși niște calcule există”. Niște calcule electorale. Dl. Băsescu l-a taxat pe dl. Iohannis și pentru legea electorală: „e cea mai mare eroare făcută de președinte în ultimii 11 ani, a încălcat referendumul din 2009”. Ușurel! Și la alegerile din 2012 referendumul a fost încălcat grosolan căci numărul aleșilor a crescut. Din același motiv: președintele n-avea majoritatea. Și dincolo de politică există cazuri revoltătoare. Șapte violatori din Vaslui care au abuzat până la leșin o fată de 18 ani nenorocind-o pe viață, au fost eliberați din arest, spre indignarea tuturor dar nu și a dnei Andreea Paul: „eu mă cert cu Rovana Plumb, de violatori să se ocupe altcineva, chiar nu cunosc cazul”. Caz de indiferență clinică. Acum CSM îi anchetează pe cei șase violatori ai legii (trei judecători și trei procurori) care i-au eliberat pe cei șapte netrebnici devenind complici cu ei. Un deputat UNPR a făcut apel la dna Carmen Iohannis să se implice în acest caz. Prima doamnă n-a răspuns. Tocmai își căuta (împreună cu designerul său) ținuta potrivită pentru o asemenea împrejurare.
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 131
Data de înscriere : 21/05/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum