AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MESAJE.............

In jos

MESAJE............. Empty MESAJE.............

Mesaj Scris de ILUMINATI Joi Iul 23, 2015 11:36 am


După alegerea lui Dragnea ca președinte interimar, Zgonea, Plumb, Oprișan și ceilalți au ieșit să anunțe că sunt „o echipă” iar partidul a ieșit întărit și mai unit. Și PSD chiar a făcut un pas înainte: avea un președinte inculpat, acum are unul condamnat. E un progres și o dovadă că partidul încurajează reintegrarea socială a celor condamnați și nu-i lasă de izbeliște, să facă și alte infracțiuni. Până și Zgonea care declarase cu trei zile în urmă că „PSD e în criză, cu liderul inculpat și viceliderul condamnat”, a constatat că „în acest moment PSD a ieșit din criză”. Evident. Acum are un lider condamnat și un premier inculpat. Schimbare majoră. Ilici însuși l-a susținut pe Dragnea pentru „calitățile sale organizatorice necesare în această perioadă” - calități dovedite cu succes în campaniile lui Geoană, Ponta și la referendum pe care le-a pierdut salvând astfel România de pericolul monopolului roșu. S-a confirmat și Congresul în noiembrie. Poate chiar 16 nov, ca să fie cu noroc. Înfrângerea zdrobitoare de anul trecut merită o aniversare, cu tort și lumânare. Cum Daniel Savu declarase în C.Ex. că „liderii noștri au fost chemați în pădurea Băneasa și puși să candideze” (aluzie la Dragnea), proaspătul președinte și-a negat orice chemare: „eu nu merg în pădure, mergeam când eram mic, acum mai merg în pădure ca toți oamenii”. Când nu e wc la șosea. La rândul său, Ponta a negat că și-a recunoscut vinovăția în C.Ex. („am partea mea de vină că am pus-o pe Codruța”) declarând că este o invenție a „ofițerilor acoperiți” din presă. Când ai fost ofițer acoperit al SIE în procuratură, trimiterile obsesive la ofițerii acoperiți trădează un anumit complex. Deși a susținut-o pe Rovana, premierul n-a votat-o plecând la aeroport unde-l convocase Tusk, președintele Consiliului European, care avea ceva să-i spună în timpul escalei. Nici Oprișan n-a votat-o pe Rovana deși i-a declarat „c-o iubește”. Numai că la el vocea rațiunii întrece vocea inimii: „vreau să transmit membrilor și simpatizanților noștri că PSD e unit și rămâne la guvernare”. Așa că furați liniștiți la locurile voastre. Unii sunt de părere că liniștea e aparentă și că Dragnea, condamnat la locul de muncă, va câștiga președinția și la Congres și-l va trimite, pas cu pas, pe Ponta spre pensionare anticipată. Dna Gorghiu s-a pripit totuși anunțând că „PSD e în disoluție”. Aș! În politică diferența dintre soluție și disoluție e la fel de incertă ca diferența dintre da și nu în filozofia greacă actuală. După C.Ex., premierul și-a recăpătat rapid simțul bășcăliei și l-a numit pe hilarul Mădălin Voicu consul general la Bonn. Political corectness: orice logoreic e bon la ceva. Cu condiția să nu se priceapă la nimic.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum