AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PLANURI..............

In jos

PLANURI.............. Empty PLANURI..............

Mesaj Scris de ILUMINATI Dum Iul 26, 2015 9:50 am


De cum a luat în primire PSD „de care nu prea s-a ocupat nimeni”, noul președinte condamnat Dragnea a schimbat foaia. Acuzând greaua moștenire a lui Ponta care a lăsat PSD plin de datorii și la stat și la privat, Dragnea i-a cerut premierului să se prezinte cu rectificarea bugetară la BPN spre aprobare. Ca să se știe cine-i jupânul. Și cum premierul depinde de Coaliție, acum triumviratul Dragnea, Oprea, Tăriceanu preia lupta cu dușmanul. Ponta le-a devenit subordonat. Lăsat de capul lui, premierul fuge iar la turci: „s-ar putea să mă operez din nou în Turcia, e o operație mai simplă, la menisc, dl. Oprea mă va suplini fără probleme”. Îl va suplini până-l va înlocui. Deocamdată premierul și-a petrecut weekendul în Deltă. Judecând după poza în maieu pare că și-a făcut și operație de mărire a bustului. Excesiva relaxare a premierului l-a scos din sărite pe guvernatorul Isărescu: „în forma actuală Codul Fiscal este inaplicabil, nu am făcut dovada că putem acoperi reducerea taxelor; relaxarea fiscală ar putea crește deficitul amenințând macrostabilitatea economică” fiindcă „ne-a intrat în cap trăsnaia asta că nu se poate crește economia fără deficit deși când ai creștere economică nu-ți trebuie deficit”. Trăsnaia din capul lui Ponta provine din capul lui Tăriceanu. Cică ei sunt liberali dacă se relaxează grecește – pe datorie și pe rățoială: „vrem deficite mai mari, a observat Isărescu, dar ne rățoim la creditori”. Și la Iohannis care, după opinia lui Ponta, calcă greșit: „de cinci ori la stânga și o dată la dreapta”. Premierul a greșit pașii: sunt trei pași la stânga binișor și alți doi pași la dreapta lor. Iar Iohannis chiar a luat-o la pas: în ultimele zile a fost în Italia, Serbia, Austria. Turneu de promovare, să afle Europa cine e președintele României - căci Ponta se laudă că el a cucerit lumea: „tot ce-am făcut cu America, cu Europa, cu China, cu Africa, cu Turcia, mi-a omorât Iohannis într-o singură zi, în 5 iunie la ora 11.45”. Și ce-a făcut cu ele în afară de două cacofonii? Generalul Oprea are o părere despre sine ceva mai modestă: „când am vorbit de interesul național m-au luat de fraier și acum am ajuns un brand”. Brand cu cinci stele: brandy. Merge cu interesul național și cu gheață. Și totuși Oprea are discursul cel mai corect despre justiție din toată coaliția și chiar a făcut ceva pentru ea când era premier interimar: a aprobat mărirea numărului procurorilor DNA. Dragnea a adoptat „o poziție interesantă față de justiție: nu vorbesc despre ea”. Ci doar despre PSD pe care vrea să-l readucă la epoca Năstase. Ai grijă ce-ți dorești! Înseamnă că PSD va pierde alegerile ca-n 2004? Și Dragnea va ajunge ca Năstase? Căci la noi toate drumurile duc înapoi.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum