AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

POKER................

In jos

POKER................ Empty POKER................

Mesaj Scris de Admin Vin Iul 31, 2015 11:57 pm


De cum a decolat Ponta spre Miami, Iohannis a și convocat CSAT. Premierul era în aer când a aflat și a comentat: „Băsescu e original, așa rău cum e, Iohannis e o copie a Turnului Eiffel la Slobozia”. Asta ar trebui să i-l facă simpatic premierului: se știe că preferă copiile și pierde originalele. Ponta a plecat cu „sufletul împăcat” de ordonanța de triplare a salariilor celor 48 de zei precizând că-și donează diferența echipei de baschet Steaua. Să vedem câte donații va apuca să facă – întrucât lumea crede că generalul Oprea poate înclina balanța. Generalul a dezmințit asemenea înclinație: „nu sunt un om care face jocuri de putere, poate că sunt o punte între cele două palate”. Puntea suspinelor. Cum dl. Ponta e plecat iar dl. Iohannis tace, dl. Băsescu a ieșit pe punte scrutând orizontul exact la trei ani de la referendum: „motivul real al suspendării a fost nerăbdarea lui Ponta și Antonescu de a lua mai repede toată puterea, Antonescu era nebun să fie președinte, el a fost cel care a insistat, Ponta s-a lăsat mai greu, Crin a fost catalizatorul”. De-asta s-a și pedepsit atât de rău punându-și capăt zilelor politice: „Crin este jucător de poker, a zis dl. Băsescu, a plusat mereu”. Nu e singurul cartofor care pierde totul. Întrebat de ce PDL a asigurat cvorumul la sesiunea extraordinară consacrată suspendării sale, dl. Băsescu a răspuns misterios: „nu știu, întrebați-i pe ei”. Nici ei n-au avut noroc. Au fost înghițiți de liberali cu fulgi cu tot. În cazul condamnării (pentru referendum) a lui Dragnea „băiat de la țară, isteț, crescut între blocuri”, dl. Băsescu crede că „mașinăria de furat” a PSD e vinovată și „nu-i imputabilă lui Dragnea”. Păi nu-i mașinăria lui? E ca și cum ai spune că mașina e de vină c-a intrat în stâlp și nu șoferul. Amănunte în memoriile dlui Băsescu: „da, am început să-mi înregistrez memoriile, vorbesc în fața unui microfon, vor fi mulți oameni supărați”. Asta e sigur. „Dar nu toți” a precizat autorul. Adică nu-i chiar o tragedie greacă în care pier toți protagoniștii și asta pentru că în 2010 „am făcut ce trebuia, lumea nu știa atunci situația grea în care se afla România, acum vede ce se întâmplă în Grecia, în Spania și e oarecare deschidere să pot explica”. Și compara. Conform memorialistului, ce fac acum guvernanții e să repete greșeala măririi deficitului pe care am plătit-o în 2010: „eu asimilez anul 2015 cu anul 2007 și intrarea Codului fiscal cu anul 2008”. Băsescu nu se dezminte! Anunță și tăierile din 2018. Să-l suspende din nou! Dar n-are cine: „nici PSD, nici PNL, nu mai au lideri locomotive”. Nu mai au nici vagoane. S-au tăiatără la fier vechi. Au rămas numai sârme și câte-un cui. Ca un capăt poeziei și pustiului să pui.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum