AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Oroarea de la Caracal. Carmen Dumitrescu: Să demisioneze Dăncilă și să se dizolve Parlamentul! Să ne concentrăm și pe cauză, nu doar pe efect!

In jos

Oroarea de la Caracal. Carmen Dumitrescu: Să demisioneze Dăncilă și să se dizolve Parlamentul! Să ne concentrăm și pe cauză, nu doar pe efect! Empty Oroarea de la Caracal. Carmen Dumitrescu: Să demisioneze Dăncilă și să se dizolve Parlamentul! Să ne concentrăm și pe cauză, nu doar pe efect!

Mesaj Scris de Admin Sam Iul 27, 2019 9:16 am

"Chiar nu zice nimeni că Guvernul și Parlamentul trebuie să plece acasă, după oroarea de la Caracal? Bun! Am înțeles că înjurăm poliția și STS-ul. Dar legile pe care ei le-au aplicat, care datează de pe vremea lui Cuza și în virtutea cărora au acționat tot ei le-au făcut? Dar șefii instituțiilor de forță au fost numiți politic tot de polițiștii care erau la fața locului? Nu cumva arătam cu degetul către un efect, nu către o cauză? Eu zic să demisioneze Dăncilă și să se dizolve Parlamentul! Credeam că o va cere Iohannis. Dar nu o va face. Pentru că lui îi convine situația. El vrea un ministru marionetă și un contracandidat slab, factori care îi garantează un nou mandat. Până la urmă, tot în troacă rămânem. Că o să uităm și de Alexandra, și de Luiza, așa cum am uitat copiii arși la Colectiv. Și peste o lună, două, un an o să se mai întâmple o dată. Și o să înjurăm efectele, nu cauzele...",
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oroarea de la Caracal. Carmen Dumitrescu: Să demisioneze Dăncilă și să se dizolve Parlamentul! Să ne concentrăm și pe cauză, nu doar pe efect! Empty Asociaţia Forumul Judecătorilor din România: “Modificările aduse legilor justiţiei şi codurilor penale au ignorat drepturile victimelor infracţiunilor”

Mesaj Scris de Admin Sam Iul 27, 2019 9:19 am

azul crimelor de la Caracal aduce în prim planul dezbaterilor modificările aduse justiției și codurilor penale, gândite în interesul infractorilor și în detrimentul victimelor. Mai mult, prin decizia Curții Constituționale de a scoate SRI din orice colaborare cu organele de cercetare penală are acum primele efecte dezastruoase, Serviciul Român de Informații fiind singurul organism care deţine mijloace tehnice apte să intercepteze şi să localizeze rapid comunicaţiile telefonice. În acest context, Asociația Forumul Judecătorilor din România cere Parlamentului să abroge fără întârziere toate modificările legislative pe care le-a adus în ultimii doi ani legilor justiţiei şi Codului Penal/Codului de Procedură, de natură să afecteze independenţa justiţiei şi combaterea eficientă şi rapidă a infracţionalităţii, iar guvernului să asigure organelor de urmărire penală finanţarea necesară şi mijloacele tehnice fără de care descoperirea şi anchetarea faptelor grave de violenţă sau de corupţie nu sunt posibile.
Potrivit unui comunicat al Forumului, aceste probleme sunt cele care au determinat tragedia de la Caracal, astfel că e cazul să se ia măsuri urgente. În plus, judecătorii se referă la manipularea lansată de ani întregi în spațiul public cu privire la “Statul Paralel”, un concept artificial care acum a ajuns să ucidă.
Constatăm, cu regret, că, după tragedia de la Caracal, unii factori de influenţare a opiniei publice continuă să emită simple judecăţi de valoare  („statul paralel şi fostul procuror general DNA au distrus justiţia”, sau „magistratul X a semnat memorii de protest”), ce nu pot justifica în niciun fel  efectele grave ale deficienţelor sistemice provocate de cadrul legislativ modificat în ultimii ani.
Am atras atenţia şi asupra lipsei de reacţie a legiuitorului, care, după ce Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 51/2016, a exclus Serviciul Român de Informaţii, care este singurul organism care deţine mijloace tehnice apte să intercepteze şi să localizeze rapid comunicaţiile telefonice, de la colaborarea cu organele de urmărire penală, nu a pus la dispoziţia acestora din urmă mijloace tehnice suficiente pentru a realiza anchete rapide şi eficiente.
În fine, am atras atenţia şi asupra subfinanţării grave a sistemului judiciar, care are drept efect, între altele, privarea organelor de urmărire penală de fondurile necesare întocmirii expertizelor tehnice, esenţiale atât în anchetarea cazurilor de corupţie, cât şi a celor privind infracţiunile de violenţă.    
Toate aceste amendamente la legile justiţiei şi la Codul Penal/Codul de Procedură Penală, ce au fost adoptate sub pretextul corectării unor închipuite abuzuri în justiţie create de „statul paralel”, de „binom” sau de „protocoale”, au avut ca efect favorizarea unor persoane condamnate pentru fapte corupţie şi au slăbit în acelaşi timp fundamentele statului de drept prin lăsarea organelor de urmărire penală fără instrumentele tehnice şi legislative esenţiale în activitatea lor, punând astfel în pericol a viaţa şi siguranţa tuturor cetăţenilor români. 
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum