AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mâine: Jocul de-a măcelul?

In jos

Mâine: Jocul de-a măcelul? Empty Mâine: Jocul de-a măcelul?

Mesaj Scris de Admin Sam Noi 23, 2019 1:33 am

M-am aflat în imposibilitatea de a urmări „live” marțea trecută, așa-zisele dezbateri sau, mă rog, întâlniri cu presa organizate de cei doi candidați care se vor confrunta mâine în cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale.
Și, deși aveam oricând posibilitatea de a le vedea înregistrate, am amânat intenționat operațiunea, preferând să văd în prealabil cum apar ele reflectate și analizate în presa cotidiană.
Însă înainte de orice se impune următoarea observație. Dacă dl. Klaus Iohannis și-a anunțat cu trei sau patru zile înainte intenția de a organiza o astfel de manifestare, d-na Viorica Dăncilă a preferat surpriza. Mai întâi și-a anunțat dorința de a se afla în sala în care se va desfășura dezbaterea contracandidatului său la funcția supremă în Stat, fapt ce i-a permis să joace iarăși rolul favorit, acela de martiră, și doar pe urmă a pus de un fel de contramanifestație. Specialitate în care PSD și-a probat competențele încă din ianuarie-februarie 1990 și în care poate oricând emite pretenția de a obține complet justificat un doctorat magna cum laude. Probabil unul dintre puținele la care vreun membru de-al său este îndreptășit să aspire, fără a risca acuzația de plagiat.
Să revenim însă la presa scrisă și la ce imagine ne-a oferit ea despre cele două selecte adunări. Ziariștii și analiștii politici cunoscuți și recunoscuți drept favorabili candidatului Klaus Werner Iohannis și-au păstrat, cu unele amendabile și de neiertat excepții, spiritul critic în ceea ce privește evaluarea evoluției celui ce speră ca, în urma votului popular de mâine, să intre în posesia unui al doilea mandat de cinci ani la Cotroceni. Nu, dl. Iohannis nu a fost în nici un caz altfel. Nu a rupt în nici un caz gura târgului, nu s-a gândit nici un moment că ar vrea să obțină locul întâi pe țară la un original concurs de Retorică, s-a purtat asemenea unui profesor de științe exacte, a punctat cu prioritate ceea ce îi era lui favorabil, a evitat să abordeze, cu atât mai puțin aprofundeze temele controversate. Cu atât mai puțin pe cele ce îi sunt nefavorabile.
În privința evoluției d-nei Dăncilă, de aprecierea cu diezi ironici a avut parte monumentala gafă legată de necunoașterea formulei matematice de calculare a ariei cercului, aceasta după ce cu o seară înainte doamna s-a lăudat că ar fi dat meditații la Matematică în vreme ce afrontul adus diasporei, gratulată incalificabil, scandalos, mitocănește cu adjectivul demonstrativ depreciativ ăștia fost marcat, catalogat și disecat cu maximă severitate. Așa cum merita de altfel fiindcă acela a fost momentul în care candidata V. V. Dăncilă și-a dat arama pe față.
Ce a făcut presa cunoscută drept favorabilă doamnei Dăncilă? În imensa ei majoritate a încercat să treacă sub tăcere ori să minimalizeze momentele penibile. Au fost și gazetari care au prezentat-o pe doamna Dăncilă drept o eroină. Care a răspuns, fără a bea nici măcar un pic de apă, tuturor întrebărilor, sacrificându-și pentru aceasta aproape trei ore din viață.
Dacă slobodul la gură Cornel Nistorescu nu și-a mai putut ține în frâu nervii și de câteva zile încoace pretinsele lui editoriale din Cotidianul sunt șchiopătânde filipice la adresa d-lui Iohannis, mult mai versatilul Ion Cristoiu se dă de ceasul morții spre a-și convinge cititorii că între cele două dezbateri nu e nici cea mai mică problemă, în primul rând morală, de a pune semnul egalității.
În fine, joi seara am urmărit și eu înregistrările celor două zise dezbateri. În opinia mea, dl.Klaus Iohannis nu a izbutit să își recupereze electoratul pierdut ca urmare a refuzului de a participa la o dezbatere electorală în lege, în vreme ce d-na Dăncilă a reușit să își conserve zestre celor două milioane de voturi primită cu prilejul primului tur. Nu a câștigat însă nimic în plus față de primul tur, nu a convins nehotărâții. Din contră, cu megaprostia cu ăștia i-a pierdut pe toți cei pe care spera să îi câștige.
Aparent, mâine la urne se va juca un spectacol cu piesa Jocul de-a măcelul. Numai că ritmul, calitatea reprezentației depind de numărul celor prezenți în sală.Așa că prezența masivă la vot este mai mult decât necesară.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum