AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Klaus Iohannis, spune-ne "Servus!"

In jos

Klaus - Klaus Iohannis, spune-ne "Servus!" Empty Klaus Iohannis, spune-ne "Servus!"

Mesaj Scris de Admin Mier Noi 27, 2019 8:08 am

Toţi candidaţii la Preşedinţie au declarat că vor să devină preşedinţi ca să ne conducă.
Chiar şi Alexandru Cumpănaşu a spus-o explicit.
Tuturor ni s-a părut normal - preşedintele ţării conduce ţara şi pe noi.
În campania prezidenţială, cineva a răspândit la televizor ideea că trebuie să venim la vot ca să ne alegem viitorul din următorii cinci ani.
Este clar că autorul ideii a pus semnul egal între viitorul nostru şi persoana preşedintelui; preşedintele este ales pentru viitorii cinci ani, deci, dacă alegem preşedintele, ne alegem viitorul.
În completarea acestei idei, televiziunile au răspândit-o şi pe aceea că, votând la alegerile prezidenţiale, votăm viitorul copiilor noştri.
Adică, ne votăm nu doar următorii cinci ani, ci toată viaţa viitoare.
Chestia asta este destul de horror.
Deci, dacă am greşit alegerea de duminică, urmează să am spasme până la sfârşitul vieţii şi nu doar eu, ci şi copiii mei.
E ca cu mărul.
Cândva, la începuturile omenirii, un prost (Adam) şi o proastă (Eva) au muşcat dintr-un măr şi pe chestia asta suntem toţi păcătoşi de mii, de zeci de mii, de sute de mii de ani.
Alo!, istoria susţine că omul există de milioane de ani şi deci, de milioane de ani, toţi hinduşii sunt păcătoşi de dinainte să aibă vreo religie şi toată catas­trofa păcatului vine de la faptul că doi proşti au muşcat dintr-un măr interzis de Dumnezeul unei religii care s-a revelat mai târziu decât păcatul, dar mai devreme decât hinduismul.
Asta ca să nu mai pomenesc de faptul că, din cauza ispitei pe care o reprezintă fructul oprit, funcţia sexuală este socotită drept o abominaţie, deşi în­gurgitarea bolului alimentar conţinând o muşcătură de măr ţine de func­ţia nutritivă, care n-are nimic de a face cu funcţia sexuală.
Alo!, astea-s funcţii fiziologice diferite, sex şi mâncare.
Noroc cu Cristos...
OK.
Klaus Iohannis a fost ales duminică preşedintele României şi deci Klaus Iohannis este viitorul meu, "al urmaşilor mei şi-al urmaşilor urmaşilor mei, în veacul vecilor", conform lui Barbu Ştefănescu-Delavrancea.
De parcă ispăşirea asta n-ar fi suficientă, Klaus Iohannis chiar vrea să ne conducă şi ţara şi pe noi înşine.

----------------------------

Viorica Dăncilă vroia şi ea să ne conducă, săracă, dar lumea a avut ceva cu ea, că ea, vorba lui bărbat-su, este un bun român care iubeşte românii foarte mult şi ăsta este motivul principal pentru care trebuie votată, conform unui interviu care se afişa duminică pe YouTube, ori de câte ori îl puneai pe Florin Salam să cânte "Cum să nu beau două zile".
De altfel, duminică, sloganul "Votaţi cu inima" s-a afişat permanent, toată ziua, pe site-ul Bridge Base Online, care este un site internaţional de bridge, astfel că habar n-are că a încălcat legea românească, care interzice campania electorală în ziua alegerilor.
În paranteză fie spus, Dăncilă găseşte că de vină pentru dezastrul său de la alegeri sunt primarii, primarii i-au pierdut alegerile.
Ca şi când ea nu a avut niciun rol (pot să cred asta), ca şi când nu ea a candidat, ci primarii.

Klaus - Klaus Iohannis, spune-ne "Servus!" Ziarmare


La europarlamentare au fost trădătorii, la moţiunea de cenzură au fost trădătorii, la validarea Guvernului Orban au fost trădătorii, iar acum trădătorii sunt primarii.
În mod normal, Viorica Dăncilă ar trebui să-i dea afară din partid pe toţi trădătorii şi atunci PSD ar rămâne cu un singur membru, Viorica Dăncilă însăşi (dar ar fi un membru fidel sieşi).
Se pare, însă, că, surpriză!, ea va fi dată jos de trădători, iar nu trădătorii daţi afară.

----------------------------

În formula sa iniţială (în Atena antică), democraţia rezervă şefului statului o funcţie simbolică (păstrător al sigiliului) şi un mandat de o zi.
Mandatul funcţiilor administrative se lungea pe măsura coborârii în ierarhie, astfel că, la baza piramidei, administratorii locali ajungeau la un mandat de maximum doi ani.
Este o organizare care prevenea ca şefii din vârf să "conducă" pe cineva.
Ei nu conduceau, ei serveau colectivitatea.
Şeful statului era servitorul cetăţii (o mare cinste), timp de o zi.
Nu încetez să reamintesc faptul că servitorul colectivităţii era numit "demiurgos", prin opoziţie cu cel ce-şi urmăreşte exclusiv folosul propriu, numit "idiotes".
Să aplicăm noţiunile antice greceşti realităţii prezente româneşti.
Klaus Iohannis nu are voie să ne conducă, ci să ne servească.
El îşi poate conduce aparatul birocratic al Preşedinţiei, dar nu pe cetăţenii României, pe care, cel mult, este dator să-I reprezinte.
Aberanta durată a mandatului prezidenţial, însă, ne face pe toţi să credem că preşedintele este părintele ţării şi că ne conduce şi întrucât şi el crede asta, nu avem nicio scăpare, nu vedem în el un demiurg şi în jurul lui nu se zăreşte niciun fel de democraţie.
Poporul care ar trebui să deţină puterea deciziei a fost proiectat într-o formulă concentrată, prin reprezentativitate, în Parlament.
Dar parlamentarii îşi duc grija propriului interes şi, deci, conform noţiunii antice, parlamentarii sunt nişte idioţi - democraţia nu şi-a făcut sălaş nici aici.
Partidele îşi exclud trădătorii, adică pe aceia care nu urmează tezele şi/sau comportamentul dictate de preşedintele partidului, pe cei care votează cum le dictează conştiinţa şi pe cei care fluieră în biserică.
Democraţia nu există înăuntrul partidelor, ci doar în jocul lor exterior, cel al alegerilor, câteodată la patru-cinci ani.
Dar să presupunem că antichitatea nu ar avea aplicaţie practică astăzi (ceea ce, desigur, este o ipoteză falsă); rămâne ca liberalii să ne explice ce fel de liberalism este acesta, prefigurat de ideea că instituţiile de stat ne vor conduce pe căile viitorului.
Parcă nu era aşa la liberali...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum