AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

IPOCRIZIE............

In jos

IPOCRIZIE............ Empty IPOCRIZIE............

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Mar Sept 01, 2015 11:08 am

În lumina consensului proaspăt redescoperit (cu ocazia Codului Fiscal), protagoniștii și-au întărit afirmațiile. Surprins de contestațiile la adresa descoperirii sale, Dragnea a explicat că „și membrii PSD și cetățenii s-au săturat de războaiele din ultimii zece ani” și, în consecință, „îmi asum nedorința mea de a-l ataca cu orice preț pe președinte”. Depinde de preț. Dna Udrea a denunțat imediat ipocrizia lui Dragnea a cărui dragoste de pace ascunde teama de justiție. Dar nici ipocrizia dnei Udrea nu e de lepădat: „pentru aceasta am fost eu arestată?”. Nu, seniorita, ați fost arestată pentru ilegalitățile din gala Bute. În rest, știe dânsa mai bine ca oricine ce-a făcut. Nu degeaba se aștepta la arestare la terminarea imunității dlui Băsescu. Nici dna Gorghiu n-a rămas insensibilă la chemarea lui Dragnea pe consens: „PSD e un partid non-reformă dar putem găsi o cale comună pentru promovarea unor proiecte importante”. Păi, au găsit-o de mult. În fond același consens PSD-PNL l-a suspendat de două ori pe fostul președinte făcându-ne de râsul lumii. Pe aceeași cale comună și-au tot promovat interesele proprii decenii întregi. În pregătirea venirii la guvernare (când va decide Oprea), liderii PNL s-au întâlnit la Gura Humorului unde au decis înființarea unor comisii, pe domenii de activitate, fiecare comisie având „trei comunicatori” care, potrivit lui Teodor Atanasiu, trebuie să informeze populația „ce facem pe Sănătate, ce facem pe Economie, ce facem pe Educație”. Știm ce faceți pe ele. Pute. Gala Pute. Până și Ponta, care face mai des, a remarcat: „e adevărat că nu prea avem opoziție; avem însă mult scandal și ceartă”. La fel de adevărat e și că nu avem putere; avem însă mult tupeu și gargară. Chiar și Felix, aflat la răcoare, și-a dat seama că datoria publică a crescut prea mult, că găurile de la pensii și sănătate se acoperă din împrumuturi și că „pentru a evita dezastrul”, trebuie un program de investiții. Dar nu în viloaiele demnitarilor și în imperiile generalilor precum al lui Felix sau al lui Ioan Nicolae care după ce-a fost întreținut de stat, s-a întins mai mult decât trebuia și-a ajuns la zdup unde a scris cinci cărți în patru luni. Păi, pentru acestea a fost dna Udrea arestată? Ca să scrie alții mai mult decât ea? Ca să ajungă Dragnea șef la PSD? Acesta a dezmințit zvonul privind remanierea guvernului: „premierul n-are în minte așa ceva și nici eu n-am așa ceva în minte”. Dar ce-o fi având în minte? Sau minte, pur și simplu? Dragnea a exclus totodată orice intenții ascunse în consensul cu PNL: „eu nu sunt pervers, eu stau cu mâna întinsă și sper să nu primesc pietre în cap”. Atenție unde stă cu mâna întinsă (s'il vous plait) să nu riște expulzarea.

Marco_polo2013

Mesaje : 247
Data de înscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum