AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

dragnea iese la atac dintre cracii irinucai

In jos

dragnea iese la atac dintre cracii irinucai Empty dragnea iese la atac dintre cracii irinucai

Mesaj Scris de Admin Lun Sept 20, 2021 11:45 pm

MUSTĂCIOSUL MUTĂ ȘI RADE TOT. BOMBELE LUI DRAGNEA DIN PRIMUL INTERVIU: GEORGE MAIOR E ALCOOLIC, COLDEA CONDUCEA STATUL PARALEL ACUM PRELUAT DE IOHANNIS, PE CARE ÎL PAȘTE PUȘCĂRIA. PSD E UN PARTID DE TRĂDĂTORI. AM ÎNFIINȚAT APP - ALIANȚA PENTRU PATRIE



MUSTĂCIOSUL MUTĂ ȘI RADE TOT. BOMBELE LUI DRAGNEA DIN PRIMUL INTERVIU: GEORGE MAIOR E ALCOOLIC, COLDEA CONDUCEA STATUL PARALEL ACUM PRELUAT DE IOHANNIS, PE CARE ÎL PAȘTE PUȘCĂRIA. PSD E UN PARTID DE TRĂDĂTORI. AM ÎNFIINȚAT APP - ALIANȚA PENTRU PATRIE

 


 PREȘEDINTE AL PSD, LIVIU DRAGNEA, A FOST INVITAT DUMINICĂ SEARA LA REALITATEA PLUS PENTRU A VORBI CU FOSTA CONSILIERĂ, ANCA ALEXANDRESCU, DESPRE CUM A FOST PERIOADA PETRECUTĂ LA PENITENCIARUL RAHOVA, DAR ȘI DESPRE ALTE SUBIECTE DE INTERES. PRELUĂM INTEGRAL TRANSCRIEREA DE LA EVENIMENTUL ZILEI, ÎN CADRUL PARTENERIATULUI CU PRESTIGIOASA PUBLICAȚIE, CU MU„AM O SENZAȚIE FOARTE CIUDATĂ. AU TRECUT MULȚI ANI DE CÂND N-AM MAI FOST ÎNTR-UN STUDIO DE TELEVIZIUNE. LA RAHOVA NU M-AU INVITAT. PRIN INTERMEDIUL BUNULUI MEU PRIETEN CODRIN ȘTEFĂNESCU, PRIN INTERMEDIUL CONTULUI SĂU DE FACEBOOK, AM FOST ÎNTREBAT DE CE AM ALES REALITATEA. NU EU AM ALES REALITATEA. ÎN ALTE PĂRȚI DE UNDE PRIMISEM SEMNALE NU AM MAI FOST CONTACTAT DIN MOTIVE PE CARE NU LE CUNOSC.

ÎN PENITENCIAR A FOST CA-N IAD. DIN PĂCATE, SISTEMUL PENITENCIAR DIN ROMÂNIA ESTE GÂNDIT GREȘIT. SOCIETATEA GREȘEȘTE ÎN ANSAMB CĂ TRATEAZĂ ACEST SUBIECT ATÂT DE SUPERFICIAL. CEEA CE S-A ÎNȚELES ACOLO, ÎN ȚĂRILE STRĂINE, ȘI AM ÎNȚELES ȘI EU… EI SUNT INTERESAȚI CA ACEIA CARE IES DE ACOLO SĂ FIE MAI PUȚIN TENTAȚI SĂ COMITĂ O INFRACȚIUNE.

Ploșnițe, frig, înfometare în pușcărie


ÎN ROMÂNIA SE DOREȘTE SĂ AVEM O ȚARĂ CA AFARĂ, DAR ÎNCHISORILE SĂ FIE CA ÎN EVUL MEDIU. NU MERGE AȘA! MULȚI DINTRE CEI CARE IES DIN PENITENCIAR SUNT TENTAȚI SĂ COMITĂ INFRACȚIUNI MAI DEPARTE DIN CAUZA MODULUI ÎN CARE AU FOST TRATAȚI ACOLO. NU ESTE NORMAL CA OMUL SĂ FIE CONDAMNAT LA PLOȘNIȚE, LA FRIG, LA ÎNFOMETARE...

CEEA CE NU SE ÎNȚELEGE ESTE CĂ PE TERMEN MEDIU, NU NEAPĂRAT LUNG, SE INTRĂ ȘI SE IESE. CEI CARE IES SUNT PREDISPUȘI ÎN CONTINUARE SĂ FACĂ ACESTE INFRACȚIUNI ȘI PENTRU CĂ NIMENI NU STĂ DE VOR. AM AVUT UN REGIM PREFERENȚIAL NEGATIV. ÎN SPECIAL DUPĂ CE AM AVUT ACEA DISCUȚIE CU TINE. PRIN SISTEMUL PENITENCIAR.

A DOUA ZI DUPĂ ACEA CONVORBIRE, AU VENIT TREI TINERI DE LA ANP, CA SĂ-MI IA O DECLARAȚIE ȘI SĂ EXPLIC DE CE AM VORBIT POLITICĂ ÎN ACEL INTERVIU. I-AM RUGAT SĂ SE PREZINTE, SĂ-MI SPUNĂ CINE SUNT. MĂ ÎNTREBAU DE CE AM VORBIT DESPRE IOHANNIS. ȘI AM SPUS CĂ E FOARTE IMPORTANT, PENTRU CĂ FACE FOARTE MULT RĂU. ȘI ACEA DECLARAȚIE A DISPĂRUT. PE LEGE, NIMENI DE LA ANP NU AVEA VOIE SĂ VINĂ SĂ MĂ ÎNTREBE DE CE AM VORBIT.

Atac frontal la ”dictatura lui Iohannis”

 
Au fost multe abuzuri împotriva mea. Se tot vorbea că am jacuzzi în cameră, că am tabletă. Am mânca la grămadă cu toți și din țiple, acele mezeluri feliate. Ce văd eu, acum după ce am ieșit… vedeam și acolo… Nu am vrut să mă uit la știri, dar în fiecare zi aflam ce s-a întâmplat. Ce e acum în România este o dictatură a lui Iohannis.



EXISTĂ ACEASTĂ STRUCTURĂ DE GUVERNARE, COORDONATĂ DE IOHANNIS, AJUTAT DE PSD, COORDONAT ȘI EL DE IOHANNIS, CARE AU CÂTEVA OBIECTIVE. EI SUNT PROTEJAȚI SĂ PREDEA ROMÂNIA BUCATĂ CU BUCATĂ, TEREN CU TEREN. ALT OBIECTIV ESTE CUM SĂ IA COMISIOANE DIN CE ÎN CE MAI GRASE PE NIȘTE SUME URIAȘE CHELTUITE.

NU S-AU DAT EXPLICAȚII PENTRU ZECILE DE MILIARDE CU CARE ROMÂNIA S-A ÎMPRUMUTAT ÎN ACEȘTI ANI. PENTRU IOHANNIS, OBIECTIVUL ESTE DE PROTECȚIE PERSONALĂ. CAZUL BĂSESCU ESTE UN CAZ IZOLAT. CRED CĂ TRAIAN BĂSESCU ȘTIE MULTE LUCRURI ȘI NU S-AU REPEZIT PE EL. DAR ÎN SCHIMB I-AU MĂCELĂRIT FAMILIA.

LUI ÎI ESTE TEAMĂ CĂ DUPĂ CE NU VA MAI FI PREȘEDINTE, ÎL LEAGĂ. CÎȚU L-A SCHIMBAT PE STELICĂ DE LA JUSTIȚIE, CARE ORICUM, NU AVEA ALT OBIECTIV DECÂT DESFIINȚAREA SIIJ. CA STELICĂ DE LA JUSTIȚIE SĂ NU FACĂ PROPUNERI CARE SĂ NU POATĂ FI CONTROLATE DE EI. ȘI PENTRU ASTA MERGE CU CÎȚU PÂNĂ ÎN PÂNZELE ALBE.

DE CÂTEVA LUNI, TOȚI ASISTĂ LA ACEST CIRC ÎN CARE SUNT IMPLICATE PNL, USR PLUS ȘI PSD. DIFERENȚA ÎNTRE PSD ȘI CEILALȚI ESTE CĂ PSD STRIGĂ LA AMBASADE CĂ DACĂ NE ALEGEȚI PE NOI, NOI VĂ DĂM ȘI MAI MULȚI DECÂT VĂ DAU ĂȘTIA″, A DECLARAT LIVIU DRAGNEA.

Despre furtul de voturi de la sectorul 1 vs acuzațiile că a furat la Referendum


S-O LUĂM CU CONDAMNAREA DE LA REFERENDUM ȘI FACEM O PARALELĂ CU FURTUL DE VOTURI DE LA SECTORUL 1… DACĂ ERA VORBA DESPRE TUDORACHE, ERA UMFLAT. SE SPUNE DESPRE REFERENDUM CĂ AU FOST FURATE 2.000.000 DE VOTURI. ÎN FINAL S-A DOVEDIT CĂ NU A FOST AȘA. A FOST O SITUAȚIE CA LA ORICE SCRUTIN, CU CÂTEVA VOTURI CARE N-AVEAU LEGĂTURĂ CU MINE. EU AM FOST ACUZAT CĂ AM INSTIGAT MILITANȚII PSD SĂ AFLE ADRESELE VOTANȚILOR ȘI S-AR FI PUTUT DUCE LA VOTANȚI ȘI SĂ LE INFLUENȚEZE VOTUL. PRIN ASTA S-AR FI PUTUT ÎNCĂLCA LEGEA PROTECȚIEI DATELOR PERSONALE

DAR ASTA NU ERA ÎN RECHIZITORIU. MOTIVAREA ESTE FOARTE MARE. DA, S-A SPUS CĂ I-AȘ FI CHEMAT LA VOT, DAR ADUCEȚI-VĂ AMINTE CĂ TOATE TELEVIZIUNILE ÎNDEMNAU OAMENII SĂ VINĂ LA VOT. CE INTERZICE LEGEA?

CU REFERENDUMUL ERA INFRACȚIUNE SĂ ÎMPIEDICI LUMEA SĂ VINĂ LA VOD, CEEA CE BĂSESCU ȘI PDL AU ÎNCERCAT. ȘTIU CĂ SUNT NEVINOVAT PE ACEL DOSAR.

”Eram răul mondial, se spunea că dacă eu dispar, în România o să curgă lapte și miere”


PE AL DOILEA DOSAR… FAPTUL CĂ ÎN ACEA MOTIVARE S-A SPUS CĂ NU EXISTĂ GARANȚIE CĂ DOAMNA ALESU FLOAREA E ADEVĂRAT… ȘI CÂND EU AM ACEASTĂ ȘTIINȚĂ A FAPTULUI CĂ SUNT NEVINOVAT, INDIFERENT CÂT M-AȘ FORȚA, CREIERUL SE DUCE ACOLO… LA CAP NU M-AM STRICAT. ERAM RĂUL MONDIAL. SE SPUNE CĂ DACĂ EU DISPAR, ÎN ROMÂNIA O SĂ ȚÂȘNEASCĂ LAPTE ȘI MIERE. PĂI DACĂ NE UITĂM LA CE A FOST ATUNCI ȘI CE E ACUM, DIFERENȚELE SUNT URIAȘE.

Plafonarea prețului la gaze și energie electrică, făcută de mine, a fost desființată imediat. După ce eu am ajuns acolo, a fost și mai rău. Nu am cum să nu mă gândesc că nu a fost o decizie politică.



L-AM AUZIT ȘI PE DOMNUL JUDECĂTOR LĂZĂROIU, DE LA CCR, DUPĂ CE A IEȘIT LA PENSIE, CĂ A FOST UN JOC POLITIC. AVÂND TOATE ACESTE INFORMAȚII ȘI CONȘTIINȚA FAPTULUI CĂ SUNT NEVINOVAT, VRÂND, NEVRÂND MĂ GÂNDESC CĂ AU FOST PRESIUNI POLITICE URIAȘE. APROPO, NU SUNT SUPĂRAT PE NICIUN JUDECĂTOR DINTRE CEI CARE M-AU CONDAMNAT. MĂ GÂNDEAM CUM AȘ FI REACȚIONAT ȘI EU DACĂ ERAM ÎN LOCUL LOR ȘI ERAM SUPUS LA PRESIUNILE URIAȘE. PROBLEMA ESTE ACEASTĂ STRUCTURĂ OCULTĂ, NENOROCITĂ, CARE A FOST CONDUSĂ DE FLORIAN COLDEA PÂNĂ L-AU DEMIS, ȘI CARE AZI A FOST PRELUATĂ ȘI ESTE CONDUSĂ DE PAHONȚU, ÎN NUMELE LUI IOHANNIS.

La masă cu statul paralel. ”Sunt infiltrați peste tot”


IOHANNIS DĂ ORDINELE. EU VĂ SPUN CARE SUNT TOATE INFORMAȚIILE MELE. SURSELE MELE SUNT DISCUȚIILE PE CARE LE-AM AVUT DE-A LUNGUL ANILOR CU FLORIAN COLDEA, CU GEORGE MAIOR, CU VASILE DÎNCU, CU SEBASTIAN GHIȚĂ… AM AUZIT CU URECHILE MELE DISCUȚII ÎNTRE COLDEA ȘI MAIOR CÂND VORBEAU CU PROCURORII. MAI MULT COLDEA, PENTRU CĂ GEORGE, ÎMI PARE RĂU S-O SPUN, DAR PE DE LA 10:00, 11:00 DEVENEA PRIETEN CU PAHARUL ȘI ERA BLUE LEVEL. LA MASĂ CU STATUL PARALEL STĂ TOATĂ LUMEA. ȘTIȚI DE CE? PENTRU CĂ SUNT INFILTRAȚI PESTE TOT. AM PARTICIPAT LA DISCUȚIILE LOR CU PROCURORII. DAAA!

Maleficul Coldea: ”Nu Traian Băsescu coordona statul paralel, ci Coldea”


ȚINTELE UMANE ERAU DE CÂTEVA CATEGORII. ÎN PRIMUL RÂND, LIDERII POLITICI CARE AVEAU ALTĂ OPINIE DECÂT AVEAU EI ȘI CARE ERAU CONSIDERAȚI DE EI MAI PATRIOȚI ȘI GREU DE STĂPÂNIT. ERAU LIDERI DE OPINIE, CARE AVEAU OARECARE PUTERE SĂ STRÂNGĂ OAMENI. UNUL DINTRE EI ESTE GIGI BECALI. ȘI PATRONII CLUBURILOR DE FOTBAL ERAU VIZAȚI. OAMENI DIN PRESĂ, OAMENI CARE PUN ÎNTREBĂRI ȘI CARE AU PUNCTE DE VEDERE PERTINENTE. PATRONI DE PRESĂ. ÎMI ADUC AMINTE ȘI DE GICĂ POPESCU, CARE A FOST CONDAMNAT ȘI DUS LA ÎNCHISOARE CARE SĂ NU CÂȘTIGE FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE FOTBAL.

MARIAN VANGHELIE SPUNEA LUCRURI DIN INTERIOR DESPRE EI ȘI ACEASTA A FOST ȘI MOTIVUL PENTRU CARE L-AU LUAT.FLORIAN COLDEA NU L-A FOLOSIT. TRAIAN BĂSESCU A FĂCUT TOT CE DEPINDE DE EL PENTRU CA EU SĂ FIU CONDAMNAT LA REFERENDUM. DAR NU TRAIAN BĂSESCU COORDONA STATUL PARALEL, CI COLDEA.

PE COLDEA ÎL CONSIDER UN PERSONAJ MALEFIC. ȘI NU E PROST DELOC. ȘI-L ANUNȚ CĂ O SĂ MAI VORBESC DESPRE EL. COLDEA FĂCEA LISTELE. L-AM ÎNTREBAT O DATĂ DE CE PROCEDEAZĂ ÎN FELUL ĂSTA. RĂSPUNSUL LUI M-A NĂUCIT. MI-A SPUS CĂ TREBUIE SĂ ÎNȚELEC CĂ AICI TREBUIE SĂ FIE O ȚARĂ PREDICTIBILĂ ȘI CARE SĂ NU DERANJEZE INTERESELE MARILOR PUTERI. ȘI CĂ ODATĂ CU INTEGRAREA ÎN UE, S-A RENUNȚAT LA SUVERANITATE. DAR NU CUMVA, CE SPUNEA EL NU SE VEDE ACUM.

 

În comerț au apărut hipermarketurile. Au început să dispară magazinele de cartier. Au ajuns în final și în închisori. Înainte să plec de acolo, am primit ofertă de la un hypermarket. Unul franțuzesc. Nu știu care. Agricultura. Cîțu a spus că toate programele lui Dragnea trebuie să fie închise. Omul spune adevărul. El spune ce misiune are. România lui Dragnea, cum spuneau ăștia, în 2017 și 2018 a ieșit pe primul loc la porumb și floarea soarelui. Noi având suprafața agricolă mai mică decât cea pe care o are Franța. Supărare, supărare…
 

Gabi Oprea nu a mai avut valoare de întrebuințare pentru Iohannis”

 


 

Gabi Oprea a fost desemnat de Traian Băsescu să facă UNPR. Un partid contrabalans la UDMR și susținut de SRI. UNPR a fost creația Statului Paralel. Gabi Oprea… Nu pot să spun că a fost creația statului paralel. UNPR nu a fost creația lui, ci creația lui, construit de ei. De Coldea, de Maior… Vasile Dîncu nu prea s-a implicat la UNPR. Nu știu dacă a fost în sufragerie, în 2009. Eu nu mergeam în sufragerie.
 
Pe Gabi Oprea l-au scos pe linie moartă pentru că nu mai avea valoare de întrebuințare pentru Iohannnis. În 2015, după plecarea lui Ponta, n-au mai avut nevoie despre el. Să nu mă puneți să vorbesc despre Colectiv. Știu multe lucruri, dar nu le pot dovedi.
 
Gabi Oprea a fost premier interimar cât timp Ponta a fost în Turcia, la spital. Cu Dîncu n-a fost o presiune să ajungă premier în 2016. Cu el a fost o presiune să ajungă premier în 2017.
 

 Coldea și Hellvig stabileau premierul. Vizită acasă cu mâncare la sufertaș

 


 

În seara aia, am terminat conferința de presă de la Băneasa și plecam spre Kiseleff, unde se colectau datele efective în afară de exit pollu-ri. M-a sunat Vasile să trec pe la el. Acolo erau Hellvig și Coldea. M-au salutat, m-au felicitat pentru victoria din alegeri. După care a început o discuție foarte ciudată despre cine va fi premier, fiind întrebat de Coldea și Hellvig de ce nu îl susțin pe Vasile Dîncu pentru postul de prim-ministru. Discuția a degenerat. Am spus că nu era momentul. A fost o ceartă foarte urâtă. Undeva la 2:00, 3:00 dimineața am plecat.
 
A doua zi, la ora 12:00, Hellvig a venit la mine acasă. A venit și cu mâncare în sufertaș, să mâncăm împreună, spunându-mi să nu se înțeleagă greșit discuția. După care care mi-a spus că se duce și la Iohannis, să discute cu el.
 
La ora asta nu au lăsat niciun partid în care să se infiltreze. Cel mai mult este infiltrat PSD. Cu o excepție. Gabi Firea. E infiltrată conducere. Și este infiltrată aproximati 70, 80% din conducerea liderilor județeni.



 

PSD, un partid de trădători. Iohannis are ”cheița”, singura care nu e băgată în jocuri e Gabi Firea

 


 

PSD este predat total la Iohannis de către actuala conducere. PSD este complice prin acțiunile conducerii la jaful național care se întâmplă în România de doi ani. PSD este complice la viața din ce în ce mai rea pe care o au românii. Baza de partid este aproape ruptă de conducerea PSD.
 
Vă spun asta din scrisorile pe care le-am primit în închisoare. Problema este că ei și spun că stau deoparte pentru a crește nefăcând nimic.
 
Până cresc ei fără să facă nimic, PSD, prin gura liderului și a altor lideri au spus că ei sunt noul PSD și eu nu-mi permit să le dau sfaturi. Și nu ai cui să le dai dacă au cheiță. În momentul în care se apropie alegerile, îi ia pe toți. Le spun și primarilor că degeaba faci un kilometru de apă și canalizare, pentru că în 7, 8 ani nu o să mai fie nimeni în acel sat. Severin a spus că la această oră, România are cel mai negru statut și este țara nimănui.
 
Problema este cu trădătorii de la noi. PSD au avut o perioadă în care li s-a dat voie să vorbească doar despre meteo la tv. Acum, din când în când, mai spune Ciolacu câteva ceva despre Iohannis. Nu știu dacă mai spune și Paul Stănescu. Gabi Firea nu e băgată în jocurile astea. Fiecare are planurile lui crezând că se întâmplă ce-și doresc.
 
Nu se întâmplă. Iohannis are toate partidele la remorcă. Are Parlamentul, are Guvernul României, conduce serviciile… În România, toată puterea este doar la președinte. Din păcate. Iohannis îl vrea pe Cîțu pentru că el face tot ce spune. Din ce știu eu, Cîțu și Isar vor la Banca României din 2024.
 

Dăncilă, preluată total de SRI și SPP

 


 

Eu am fost înjurat și huiduit că sunt comunist când am plafonat prețurile la gaze și electricitate și în Spania asta s-a făcut recent. În Europa, cu totul întâmplător, prețul e mai mic. Noi mai putem discuta despre putere de cumpărare în România. Câte ouă se puteau cumpăra înainte și câte acum? Câte pâini? Câte plinuri de benzină?
 
Funcția nu a depășit-o pe Viorica Dăncilă, pentru că a vrut mai mult. A vrut și președinte de partid, la Președinție… Față de ceilalți doi, doamna Dăncilă nu a blocat nicio măsură din programul de guvernare. Cam la cinci, șase luni după ce a fost numită, doamna Viorica a fost preluată total de SPP și SRI…



 

”Kovesi l-a sunat pe Coldea și a spus că o să mă bage la pușcărie. Pe Iohannis îl paște pușcăria dacă nu se trezește”

 


 

A doua zi după ce ANAF a fost peste Antena 3 să-i scoată de acolo, eu a fost la emisiune la Mihai Gâdea alături de Tăriceanu Atunci, doamna Kovesi l-a sunat pe Coldea și a spus că o să mă bage la pușcărie și pe mine, și pe soția mea, pentru că mi-am permis să mă pun contra acțiunii ANAF, care fusese aprobată de mulți oameni de bine.
 
Am auzit o discuție între domnul Coldea și un procuror care se plângea că nu știu ce judecător nu executa ce i s-a spus. Decizia mea atunci a fost că vorbesc degeaba dacă vorbesc.
 
În 2013, 2014 săreau pe mine, nu mă credea nimeni, nu eram președinte de partid. Decizia mea atunci a fost să facă tot ce pot face pentru a destrăma acea structură ocultă. Deciziile nu erau la mine, era la guvern. O altă decizie importantă era la Comisia de Control a SRI. Ultimul care a fost la conducerea acolo a fost Claudiu Manda. Din păcate, toți cei care au fost acolo, au plecat viteji la început și s-au tăiat pe parcurs. Pe Iohannis îl paște pușcăria dacă nu se trezește și nu se organizează.



 

Totul este legat de interese economice. Am o mare problemă cu funcționarii din instituțiile statului când primesc decorații de la alte țări aliate. Nicio țară nu te decorează pentru că ai făcut bine pentru țara ta, ci pentru că le-ai slujit interesele. De ce cred eu că Iohannis poate face pușcărie… România e o țară-test. Proiect făcut, vorba lui, pas cu pas, cm cu cm. Au vrut să vadă cât poate suporta o țară fără să se rezolve. Adrian Năstase a fost un mare patriot și cel mai mare politician după 1989, după umila mea părere. Adrian Năstase s-a bătut pentru a nu subjuga guvernul serviciilor secrete și intereselor străine. L-au luat! Au luat politicieni, au luat parlamentari…
 
Pentru a se încheia acest text, există riscul ca Iohannis să fie arestat. În România, aproape orice om poate fi luat aproape oricând pentru orice și orice firmă poate fi închisă oricând. Nu există lege care să nu poată fi parazitată de o structură ocultă. Eu nu am nicio treabă cu Iohannis. Dacă nu se organizează, ajunge acolo. Habar n-am cum se poate organiza. El știe cum lucrează cu Pahonțu. Poate ăsta e motivul pentru care a dat foc la țară, poate pentru a bloca numirile la Parchete…



 

Greșeala lui Orban

 


 

Ludovic Orban a devenit un om incomod pentru că a făcut o greșeală. După ce și-a dat demisia din funcția de prim-ministru, am înțeles că a fost un spriț cu fostii miniștri și a fost întrebat ce vor face în continuare. Și a spus că în 2024 el va candida la alegerile prezidențiale. Și a doua zi l-a chemat Iohannis și la plecare i-a spus: Ludovic, problema cu alegerile pentru 2024 e a mea, nu e a ta. Și de atunci a plecat și nu au mai vorbit.



 

S-a discutat foarte mult și primii care au vorbit că mi-am făcut partid au fost cei de la noul PSD. Eu n-am spus nimic despre asta. Prin octombrie 2020 am avut o discuție cu Codrin, un om de mare caracter. Mi-a spus că el simte nevoia să sprijine apariția unui nou partid. Un partid în care să nu mai fie tot felul de infiltrați. Eu am spus că sunt de acord și că îl voi sprijini cu toată experiența mea.
 
Și a găsit mai mulți prieteni de-ai lui. Oameni obișnuiți, dar cu curaj, care au devenit membri fondatori ai acestui partid, Codrin neimplicându-se la început, în faza de documente, de teama de a nu fi blocat. Astfel încât el s-a înființat, Alianța Pentru Patrie.
 
Este făcut site-ul, este făcută o aplicație. Alianța Pentru Patrie s-a născut din lacrimi și suferință. Dar și din dorința oamenilor care nu mai suportă ca resursele noastre naturale să fie folosite în beneficiul și pentru bunăstarea românilor.



 

Averea lui Dragnea


AM AVUT DOUĂ CERCETĂRI DIN PARTEA ANI ÎN CEEA CE PRIVEȘTE AȘA-ZISA AVERE, EU AVÂND DECLARAȚII DE AVERE DIN 1996. ÎN PERIOADA 2012-2019 AM FOST CERCETAT DE ANI. DUPĂ 3 ANI AU FOST NEVOIȚI SĂ CLASEZE RESPECTIVA LUCRARE. ÎN 2017, O PERSOANĂ FIZICĂ A SEZIZAT ANI. CRED CĂ ERA UN DEPUTAT USR. ȘI AU VERIFICAT 3 ANI, PÂNĂ ÎN 2020. EU AM PRIMIT ACEST DOCUMENT ÎN DECEMBRIE 2020. ÎN INTERIORUL ACESTUI MATERIAL SE VORBEȘTE DESPRE ANALIZE DIN 1991. AU VERIFICAT ÎN ȚARĂ TOT CEEA CE SE PUTEA VERIFICA. BINEÎNȚELES CĂ AU VERIFICAT ȘI AFARĂ. AUTORITĂȚILE DIN BRAZILIA AU COMUNICAT CĂ NU GĂSIT DEPOZITE ALE MELE, SAU ALE RUDELOR, SAU ALE INTERPUȘILOR. NU AU! AU CERUT ȘI ÎN SUA. TOT AȘA, DACĂ DEȚIN BUNURI MOBILE, PROPRIETĂȚI, EU ȘI FAMILIA MEA. ACEASTĂ LEGENDĂ CĂ AM 500 DE MILIOANE DE EURO. FRAȚILOR, EU CRED CĂ UNUL DACĂ FACE UN MILION DE EURO, EU NU CRED CĂ ÎL POATE ASCUNDE. UN OM CARE NU E ÎN STATUL PARALEL NU POATE SCĂPA. EU AM HOTELUL DE LA TURNU MĂGURELE, UN APARTAMENT LA TURNU MĂGURELE. EU N-AM FOST TOATĂ VIAȚA BUGETAR. ÎN 1990 AM FOST PRIMA INIȚIATIVĂ PRIVATĂ DIN JUMĂTATEA DE SUD A ROMÂNIEI.

n 1996, când am devenit prefect aveam un complex hotelier, două restaurante, un complex angro. Avem clădiri… Eu, de la 20 de ani, am muncit de mi-au sărit capacele. Trăiesc cu două treimi din salariu. Nu pot să vă spun cât. Pentru că restul e sub sechestrul pus de DNA. Dar cu ce câștigă Irina, cu ce mă ajută și copiii, e clar că nu mor de foame. Mănânc mai mult decât acolo unde am fost. Pe bani publici nu am fost în nicio vacanță. Veste proastă pentru unii, în special pentru cei de la PSD, care au dat această informație murdară.
 
Eu nu am fost în Bali, în Punta Cana, nici în Bora Bora, în care se vorbește în acea știre senzațională a CEx al PSD, în care ei vorbeau, vezi Doamne, că eu îmi fac partid.”



 
  

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

dragnea iese la atac dintre cracii irinucai Empty Ieșirea ratată a lui Dragnea

Mesaj Scris de Admin Mar Sept 21, 2021 3:23 am

https://www.cotidianul.ro/iesirea-ratata-a-lui-dragnea/
Am așteptat prima ieșire a lui Liviu Dragnea, mai ales că interviul dat din penitenciar cu luni în urmă arăta fără miză, ca un gest de complezență față de Anca Alexandrescu. Și, cu toate acestea, discuția nevinovată difuzată de după gratii a avut consecințe extrem de neplăcute. Așa că apariția lui Dragnea putea aduce noutăți importante.
Ce are de spus un Liviu Dragnea liber, în contextul în care partidul său se pierde în bălării sub conducerea unor sforari mediocri? Cine a dirijat condamnarea sa? Dragnea rupe Tăcerea la Realitatea TV. Declarații care dau peste cap scena politică, dezvăluiri incredibile despre scena politică, Dragnea detonează serviciile secrete. Cine i-a sacrificat pe Vanghelie și Oprea etc.? Pe ecran curgeau exagerări și gogomănii de parcă invitatul le-ar fi transmis gazdelor ce va spune. Multe dintre anunțurile bombastice aruncate pe ecran n-au fost atinse de Dragnea, semn că practica celor de la Mincinoșii TV (România Tv) s-a întins și la Realitatea Plus!
Ce a reținut presa din această apariție a fostului lider PSD? Că nu moare de foame și că este susținut inclusiv de iubita sa și de copiii săi, că își face un partid (deși el spune clar că doar sprijină existența Alianței pentru Patrie), că Iohannis a acaparat toată puterea și este condus de afară, că toată conducerea PSD este la dispoziția președintelui și a statului paralel. Evident, cele mai multe publicații s-au rezumat la sprijinul acordat de Irina Tănase, iar subiectele importante ridicate de Dragnea au fost fie întrerupte, fie minimalizate, fie răstălmăcite.
Apariția lui Liviu Dragnea a fost un eșec. În primul rînd strategic. Să apari într-o discuție gravă, importantă, de referință, în compania cuiva cu care ești familiar și dispus la glumițe este o greșeală. Din cînd în cînd, în acest interviu, Liviu Dragnea vorbea ca la taclale și mima o actorie de începător. Ba bufnind, ba mustăcind, ba insinuînd diverse. Publicistic, interviul (bănuiesc, urmărit de multă lume) a fost un eșec și din cauza interlocutoarelor și a invitatului Dorin Iacob. Liviu Dragnea nu este nici Moise, nici Tony Blair, nici Putin să o îngroape cu o privire pe Marinela Mititelu și să încremenească de rușine.
Aceasta a tocat mereu, ca o ciocănitoare înfometată. Întrebări cretine de-a dreptul cu aerul de rechizitoriu spărgeau discuția pe care Anca Alexandrescu (după ce o viață întreagă a fost în serviciul unora și al altora) a încercat să o mimeze exagerat de independentă și cu un echilibru pe care nu le are. Geaba își înfigea Anca Alexandrescu bărbia în podul palmei într-o poziție de fată gînditoare pentru că întrebările puse erau mai mult negîndite decît răscolitoare. Cele două jurnaliste mai mult au încurcat decît au provocat o discuție. Vorba românului, „la omulsărac, nici boii nu trag!”. La interviurile ratate, întrebările stupide îngroapă invitatul. Așa și ieșirea ratată a lui Liviu Dragnea.N-a izbutit să spună mare lucru nici despre statul paralel, nici despre conducerea PSD,  nici despre puterea totală a lui Klaus Iohannis, putere care nu-i folosește la nimic.
Pe tonul discuției purtată pe o bancă în parc sau pe o terasă, cu două cucoane mai importante decît umbra lor și cu un Dorin Iacob giugiulitor la SRI și catifelat în toate nu merită să apari la Realitatea Plus. Mai bine scrii o scrisoare deschisă și o trimiți la toate mijloacele de comunicare în masă. Sau o lași prin cutiile poștale din scările de bloc.
 
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

dragnea iese la atac dintre cracii irinucai Empty Tremură PSD? Reacția partidului la anunțul lui Dragnea

Mesaj Scris de Admin Mar Sept 21, 2021 3:30 am

 Purtătorul de cuvânt al PSD, Radu Oprea, a spus, referindu-se la anunțul lui Liviu Dragnea privind înființarea unui partid nou, că au mai fost foşti preşedinţi social-democraţi care au avut demersuri similare şi toate au urmat acelaşi traseu.
Radu Oprea a fost întrebat, luni, într-o conferinţă de presă, cum vede PSD intenţia lui Liviu Dragnea de a-şi face partid.
„Nu e o idee nouă în PSD. Au mai fost încercări de a face şi alte formaţiuni politice, vă aduc aminte de alţi preşedinţi ai PSD care au avut aceleaşi încercări, aceleaşi demersuri. Sunt în zona neparlamentară. Bănuiesc că se va întâmpla acelaşi lucru, adică nu văd ce ar putea fi nou astfel încât acest demers să fie de o altfel de natură. Au mai fost încercări şi toate au avut exact acelaşi traseu”, a afirmat acesta.
Întrebat cum comentează afirmaţiile lui Dragnea, conform cărora PSD este predat preşedintelui Iohannis şi că lideri social-democraţi se află sub influenţa serviciilor secrete, Radu Oprea a răspuns: „Primul lucru pe care l-aş spune este faptul că am câştigat alegerile, aşa că suntem atât de predaţi către oricare altă instituţie încât le-am făcut în ciudă şi i-am bătut de i-am snopit, adică am câştigat alegerile şi promitem, noi cei de la PSD, că o să facem la fel şi data viitoare. O să câştigăm alegerile. Sigur că de fiecare dată când se mai întâmplă ceva, cum ar fi un congres al PNL sau al USR PLUS şi se declanşează o criză politică, apar şi înspre PSD divese scenarii. Ne-am obişnuit cu ele, sunt aceleaşi dintotdeauna”.
Purtătorul de cuvânt al PSD a mai precizat că social-democraţii înţeleg suferinţa lui Liviu Dragnea şi îi urează multă sănătate.
„Liviu Dragnea a fost preşedintele PSD. A trecut printr-o suferinţă, a fost într-o zonă pe care dumnealui a descris-o ca un iad. Din punctul acesta de vedere înţelegem suferinţa prin care a trecut, îi urăm foarte multă sănătate”, a transmis Radu Oprea.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

dragnea iese la atac dintre cracii irinucai Empty ANALIZĂ. Start ratat pentru Liviu Dragnea! Semi-dezvăluirile de la Realitatea TV, combustibil pentru lansarea unui nou partid

Mesaj Scris de Admin Mar Sept 21, 2021 3:40 am

ANALIZĂ. Start ratat pentru Liviu Dragnea! Semi-dezvăluirile de la Realitatea TV, combustibil pentru lansarea unui nou partid
Liviu Dragnea a fost invitat la o emisiune de dezvăluiri la Realitatea TV. Anca Alexandrescu spunea că au fost presiuni, că “băieții” au făcut diverse scheme, totul din frică de Liviu Dragnea. S-au speriat degeaba. În afară de audiență, Liviu Dragnea nu a făcut Istorie. N-a făcut nici măcar istoria Binomului Coldea-Kovesi.
PSD poate răsufla ușurat. Și nu numai, el… Așa cum bănuiam, showul lui Liviu Dragnea de la Realitatea TV nu a fost decât un show. Nu a fost o emisiune politică, o devoalare a mecanismului infernal instituit de Binomul Coldea-Kovesi, ceea ce eu am denumit acum câțiva ani Operațiunea Noi Suntem Statul. Un mecanism dezvăluit de mulți alții, inclusiv de cei aflați în platoul sau în spatele Realitatea Plus. A fost o seară în care te puteai așeza în fața televizorului cu un pahar de lapte călduț, cozonacul fiind livrat pe postul TV.
Ce vreau să spun? Că nu cred să există cineva care să fi înțeles cu ceva procente mai mult din ceea ce s-a întâmplat în ultimii 15 ani. Liviu Dragnea a spus povești, pardon povestioare, cu Coldea, Dâncu, Maior, Oprea, Ponta, SRI și procurori. A avut aerul unui bunic întors de pe Frontul din Est care povestea doar ce a văzut el din dezastrul de la Cotul Donului. Povești mult mai cutremurătoare decât ceea a spus Liviu Dragnea. Dar care au valoare istorică zero. Ca și lucrurile spuse de Liviu Dragnea la Realitatea TV, cu valoare politică zero.
Nu am înțeles cum s-a construit Sistemul Coldea-Kovesi și se pare că nimeni nu e dispus să explice mai mult. Bănuiesc că de frică. Sau din lașitate. Dar nu trebuie să ne mire. Emisiunea de la Realitatea TV nu s-a vrut un act de curaj, ci un eveniment de lansare. Anunțul că urmează să se înființeze un nou partid, la stânga PSD, a fost ceea ce bănuiam cu toți: firul roșu al ieșirii mediatice a lui Liviu Dragnea. Într-un fel, este bine pentru cei care au edificat și preluat Binomul Coldea-Kovesi. Punem cruce în dreptul unui subiect și ne preocupăm de altul – cât de slab este PSD-ul.
Poate că Liviu Dragnea are dreptate. PSD a devenit un partid fricos, care stă după colț, așteptând să se termine bătaia ca să vină și să dea și el doi pumni în cei căzuți. Numai că fostul președinte al PSD a uitat să spună un lucru: Îmi cer scuze pentru că am adus PSD în starea asta! Pentru că el a fost prieten cu Vasile Dâncu, cu Marcel Ciolacu, cu Paul Stănescu, ca să dau doar trei nume. El a inventat trei prim-miniștri slabi de înger, Tudose, Grindeanu, Dăncilă, care au intrat sub pat înainte ca Sistemul să zică Bau!
Un exemplu: „În momentul în care a fost acasă la Iohannis, la Sibiu, cu soţia lui, dus de Paul (n.n. Lucian Pahonțu), de atunci, Sorin (n.n. Grindeanu) şi-a schimbat privirea. Nu m-a deranjat pe mine… A început să devină foarte, foarte neimplicat în activitatea guvernamentală. Mulţi miniştri îmi spuneau asta, cel care venea foarte des şi îmi spunea asta era Mihai Tudose, care era ministru, cred că la Economie, şi îmi spunea: „Dom-le, nu mai discută cu noi”, a afirmat Liviu Dragnea duminică, la Realitatea Plus. Altul? „Era prea puțin pentru funcția de premier pentru Dăncilă. Doamna Viorica nu a blocat nici măcar o măsură din programul de guvernare.  Cam după 5-6 luni a fost preluată total de SPP și SRI”, a spus Liviu Dragnea. Eșec după eșec. Cauți oameni mici, obții rezultate și mai mici…
Liviu Dragnea a avut o victorie uriașă în mână, dar a irosit-o. Dacă nu recunoaște acest lucru, înseamnă că totul a fost doar o experiență de viață amară, singura parte în care într-adevăr îi dau dreptate fiind medievalismul sistemului penitenciar din România. Un Experiment Pitești care nu se mai termină…
P. S. Fostul meu socru și ziaristul Horia Alexandrescu, tatăl Ancăi, a încetat din viață. Tuturor o să ne rămână în amintire ca un om greu de uitat, cu o ironie debordantă și un talent gazetăresc greu de egalat. Dumnezeu să-l odihnească!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

dragnea iese la atac dintre cracii irinucai Empty Culoarul și demonii lui Liviu Dragnea

Mesaj Scris de Admin Mar Sept 21, 2021 3:56 am

Culoarul și demonii lui Liviu Dragnea
În mod normal, Liviu Dragnea nu mai avea niciun viitor politic, nu numai pe termen scurt, adică din cauza interdicțiilor impuse de instanță, ci și pe termen lung, după expirarea acestora. Așa cum nu a mai avut viitor politic niciunul dintre cei reveniți după condamnări penale, mai ales cu executare.
Și nimic din prestația domniei sale în emisiunea de promovare fără perdea de la Realitatea TV nu ar contrazice această perspectivă. Frustrat, scrâșnit, înghețat mental în ziua condamnării, dl Dragnea este un zombie politic care, în mod normal, nu mai putea capta decât o susținere de nișă subțire a unor nostalgici.
Dacă ne aducem aminte, niciuna dintre aripile desprinse din PSD nu a avut cine știe ce succes, chiar dacă nu erau asociate cu infractori condamnați.
Dar noi trăim vremuri anormale, iar prestația Puterii, în frunte cu dnii Iohannis și Cîțu, îl ridică pe Liviu Dragnea din moartea politică. Când primești peste ochi o crosă de golf, este posibil să te simți mai degrabă reprezentat de Liviu Dragnea.
Chiar dacă, desigur, viața dlui Dragnea numai modestă nu a fost. Să nu uităm că ultimul dosar, spre exemplu, verifică modul în care domnia sa a folosit bani de la partid, bani primiți de la buget, pentru călătorii exotice împreună cu iubita și alți apropiați.
În fața inadecvării, egoismului, lipsei de empatie, a desprinderii de agenda cetățeanului, acesta poate rezona cu un politician, fie el fost pușcăriaș, care îi oferă un partid din “din lacrimi, deznădejde şi din suferinţă”. Ne place sau nu, ele ar putea fi pentru mulți mai familiare decât o partidă de golf.
Mai problematic decât pesoana lui Liviu Dragnea este profilul partidului nou creat - “Alianța pentru Patrie”.
După cum remarca avocatul Adrian Toni Neacșu (niciodată vreun susținător al actualei puteri), numele are o rezonanță sinistră: “chiar nu puteau găsi altă denumire decât aceasta (Alianța Pentru Patrie) care amintește de Partidul Pentru Patrie, care este ultimul partid legionar în România, extremist și xenofob, interzis în cele din urmă pe cale judecătorească?
Nu vreau să fac speculații, dar în România mai există un alt partid cu denumire similară, Partidul Național pentru Patrie, autointitulat creație a unor rezerviști ai sistemului de apărare (armată și servicii secrete).”
Deși dl Dragnea neagă, discursul domniei sale, implicit al partidului pe care îl susține și pentru care promite să facă multe, se anunță naționalist, extremist, xenofob, antieuropean. Discursul lui Liviu Dragnea abundă de acuzații la adresa partenerilor externi ai României.
Prin comparație cu așa ceva, PSD devine aproape frecventabil, cu atât mai mult cu cât în mod cert noul partid va avea în frunte tot ce a devenit indezirabil pentru PSD, fiind îndepărtat după căderea fostului lider. În frunte cu Codrin Ștefănescu.
Alianța pentru Patrie va întări culoarul AUR, însă cu know-how-ul politic al lui Dragnea, prin comparație, George Simion, Claudiu Târziu și chiar dna Șoșoacă sunt operetă.
Extremismul și antieuropenismul vor deveni teme tot mai intense în România. Și nu va fi greu să fie atribuite și UE efectele guvernării execrabile din ultimele luni, culminând cu criza politică, cu atât mai mult dacă va continua la fel.
Nu e nevoie de cine știe ce documentare istorică. În anul 2000, după o guvernare CDR mai bună și mai coerentă decât cea actuală (mă refer la anul Isărescu), nu numai că PSD aproape că a câștigat singur majoritatea în Parlament, dar Corneliu Vadim Tudor a ajuns în turul al doilea al prezidențialelor.
În 2016, care a fost marele secret al succesului lui Dragnea, la numai un an după ce guvernarea PSD scotea în stradă lumea după Colectiv? Prestația lamentabilă a PNL și ezitările infinite (nu zic în totalitate nejustificate) ale lui Dacian Cioloș (are și Cristian Ghinea dreptatea lui).
Marele pericol este ca Liviu Dragnea și AUR să reușească să scoată la suprafață și să capteze tot ce e mai rău, toate panicile, frustrările, conspiraționismele, dezamăgirile nu numai ale electoratului marginal, ci și ale unor persoane care au votat cu actuala putere și se simt înșelate. De exemplu, cei care văd că un profesionist ca Octavian Berceanu este înlocuit de la Garda de Mediu cu fiul unui primar liberal și fost acționar tocmai la o firmă de exploatare a lemnului.
Sigur că acești oameni nu se vor duce buluc spre partidul lui Dragnea sau AUR, dar și absența lor de la vot potențează rezultatul extremismului.
Este un scenariu care ar trebui să dea fiori reci oricărui om politic cu minimă înțelepciune, fie și între două lovituri de golf sau două beri cu prietenul recompensat cu funcție ministerială pe terasa la Vama Veche. Ceea ce ne facem că nu vedem nu înseamnă că dispare. Dimpotrivă, după cum am văzut cu AUR.
Cu excepția unui accident istoric, România nu a avut o reală înclinație către extremism, așa cum au avut alte state europene. În opinia mea, avem prea mult umor pentru scrâșnetul extremismului.
Dar batjocura politică a ajuns la cote atât de înalte, iarna se anunță atât de grea, încât este posibilă o ieșire din tipare în cel mai sumbru mod cu putință.
Și pentru asta nici oamenii, nici măcar Liviu Dragnea nu vor fi vinovați. Ci aceia care îl ajută să renască prin cinismul și, pe alocuri, nesimțirea lor.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

dragnea iese la atac dintre cracii irinucai Empty Dragnea s-a detonat cu statul subteran

Mesaj Scris de Admin Mar Sept 21, 2021 9:08 am

Fostul puternic președinte al Partidului Social Democrat s-a detonat într-un dialog cu Anca Alexandrescu la Realitatea Plus. A făcut-o într-un mod cu totul și cu totul neașteptat. A luat în brațe statul subteran și s-a aruncat în aer cu el. Fără a se menaja pe sine. A devoalat mecanismele cancerigene prin care se iau marile decizii politice. Iar asta nu poate rămâne fără urmări.
Una dintre istoriile mărturisite de Liviu Dragnea pare halucinantă. Aflat în plină glorie, după o victorie electorală fără precedent a Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea relatează cum, chiar în seara în care ar fi trebuit să-și sărbătorească spectaculoasele rezultate electorale împreună cu colegii săi, a fost invitat acasă la Vasile Dîncu. În sufrageria acestuia. Și s-a dus. Iar acolo, ce să vezi? Se mai aflau două persoane: Eduard Hellvig și Florian Coldea. Și au petrecut până dimineața. Dar nu doar au petrecut.
Eduard Hellvig era la acea dată unul dintre cei mai importanți consilieri de la Cotroceni ai președintelui Klaus Iohannis. Nu ajunsese încă șeful Serviciului Român de Informații. Și nu era deci în situația de a-i face vânt temutului Florian Coldea. Iar Florian Coldea chiar era de temut. Conducea cu o mână de fier SRI. Mai ales după ora 11.00 când, conform altei dezvăluiri a lui Dragnea, titularul Serviciului, George Maior, se „împrietenea cu paharul”. O invitație acasă la Dîncu avea sens. Vasile Dîncu fusese întotdeauna un apropiat al Partidului Social Democrat și mai jucase și în trecut roluri la vârf, atât în plan politic, cât și în guvernele PSD. Prezența acolo a lui Eduard Hellvig, în calitatea sa de consilier al președintelui Klaus Iohannis, putea și ea să aibă sens. În definitiv, acesta era un vector important al jocului de la Cotroceni, dar și un purtător de cuvânt al instituției. Și se punea problema, după victoria PSD în alegeri, a desemnării unui candidat pentru funcția de premier. Conform regulii jocului, acest candidat trebuia să provină din rândul PSD. Iar Vasile Dîncu a fost socotit de către Klaus Iohannis candidatul potrivit pentru acel moment. Un universitar apreciat de clujeni și nu numai. Un personaj care lucrase cu un succes recunoscut sub guvernarea Năstase. Un politician care nu crea animozități și nu stârnea controverse. Și, cu dimensiunea sa de specialist de primă mărime în științele sociale, ar fi fost desigur agreat și de către factorul extern. În plus, Vasile Dîncu a fost permanent extem de apropiat la vârf și de oamenii din servicii. De altfle, fusese profesor și  deținea funcții de conducere în Academia de Informații „Mihai Viteazul”. Care funcționa și ca cea mai importantă școală de acoperiți. Era agreat încă din alte timpuri și de către Klaus Iohannis. Dacă Vasile Dîncu dorea cu adevărat să ajungă premier, era firesc ca, pe lângă diligențele pe care urma să le facă direct, apelând la puternicul Liviu Dragnea, să încerce, utilizându-și întregul armament din dotare, să recurgă și la o recomandare în acest sens din partea președintelui Klaus Iohannis. Până aici, totul este logic.
Dar la respectiva întâlnire, care a durat mult, pe tot parcursul nopții, până în zorii zilei următoare, a participat și Florian Coldea. Acesta era șeful operativ al Serviciului Român de Informații, iar în jurul lui deja plutea din ce în ce mai persistent aura statului subteran. Nu mai era de mult un zvon. Toți cei avizați știau că Florian Coldea avea pâinea și cuțitul. Încă de pe vremea președintelui Traian Băsescu. Că tăia și spânzura. Nu numai în ceea ce privește activitatea Serviciului Român de Informații, care s-a distins în mod deosebit în documentarea și capturarea numeroșilor spioni care mișună pe teritoriul României. Sau a teroriștilor cu care te întâlnești la tot pasul, dar numai lucrătorii SRI sunt capabili să-i detecteze. Florian Coldea conducea cu o mână de fier statul subteran. El decidea cum să se desfășoare cele mai sensibile anchete penale. Fie că ele se produceau în tabăra amicilor puterii, fie că se produceau în tabăra inamicilor puterii. Tot el hotăra dinainte care trebuie să fie verdictul judecătorilor. Așa cum, conform relatării lui Dan Andronic, a decis și în ceea ce mă privește cum să fiu aruncat după gratii, după ce „din greșeală” instanța mă declarase nevinovat pentru o faptă pusă cu mâna de o procuroare care-și făcuse cărare la Traian Băsescu, așa cum relatează chiar fratele ei. Ei bine, acest personaj, Florian Coldea, a participat și el, în sufragerie, la seara de taină.  Când lui Dragnea i s-a cerut ca poziția de premier să-i fie oferită lui Vasile Dîncu. După care, prefăcându-se că strâmbă din nas, președintele Klaus Iohannis urma să-l nominalizeze. Iar majoritatea parlamentară să-l valideze. Curat stat subteran.
Din cine știe ce motiv, pe care Dragnea îl păstrează încă secret, acesta, deși discuția a avut loc până în zori, nu a spus „da”. Dar nu a spus nici „nu”. Astfel încât a urmat o a doua rundă de negocieri, tot printre sticle și pahare, de astă dată în sufrageria președintelui PSD. La Dragnea acasă. O „negociere” la fel de lungă și soldată tot cu un eșec.
Spectaculoasa victorie în alegeri a PSD nu a mai putut fi astfel fructificată de către Palatul Cotroceni și de către Serviciul Român de Informații, în ciuda relațiilor de prietenie cu Liviu Dragnea. Acesta devenise la rândul său, prin votul dat cu bună credință de cei mai mulți dintre cetățenii României, prea puternic și scăpase de sub control. Din momentul victoriei în alegeri nu mai era dispus să meargă de Crăciun la SRI cu ofranda sub formă de porc și să extragă cu mâna lui șoriciul pentru mai marii statului subteran și, firește, pentru Laura Codruța Kovesi, care a condus pe rând Parchetul General și DNA. Voia Liviu Dragnea să facă așa cum îl taie capul. Ceea ce s-a și întâmplat. Motiv pentru care a și fost crucificat. Și, în cele din urmă, aruncat după gratii.
Sunt însă necesare câteva întrebări, la care aflarea răspunsului este la fel de necesar.
1). Cum de a ales Dragnea ca, în loc să-și sărbătorească victoria în alegeri cu colegii săi de partid, să meargă în sufrageria lui Vasile Dîncu? Îi era acestuia dator cu ceva? Era dependent în vreun fel de Dîncu? Dacă nu, atunci de ce nu l-a contrainvitat pe Dîncu la o chermeză cu colegii de partid, care ar fi fost cât se poate de firească? Și pe parcursul căreia, tot în mod firesc, ar fi putut ca împreună să decidă, înainte de a fi consultat oficial forumul de conducere al partidului, care este cel mai potrivit candidat pentru poziția de premier?
2). Ce căuta în respectiva ecuație Florian Coldea? Nu este aceasta cea mai clară dovadă a existenței statului subteran? Avuseseră loc alegeri. Cel puțin aparent, democratice. Poporul se pronunțase. Cum de Dragnea a acceptat, fie și doar aparent, fie și doar simulând, să întoarcă spatele poporului și să negocieze o desemnare care, chiar dacă s-ar fi dovedit bună, nu ar fi respectat regula jocului democratic? Cum de și-a putut permite ,dacă nu ar fi funcționat statul subteran cu toate motarele ambalate la maximum, acest Florian Coldea să încerce să tragă golul final la capătul unor alegeri democratice? Nu care cumva pusese și el umărul, împreună cu serviciul secret pe care îl conducea, la această victorie în alegeri a PSD? Sau avea instrumente de șantaj împotriva lui Dragnea?
3). Dacă Dragnea a fost surprins de prezența lui Coldea, dacă a fost șocat, așa cum lasă astăzi impresia, de oferta care i s-a făcut, de ce nu a părăsit de îndată, dând cu pumnul în masă, cinstita adunare? Sau, mă rog, de ce nu a procedat ceva mai elegant, și ar fi plecat după o oră-două, fără a da cu pumnul în masă? Și cum se face că a lăsat negocierea deschisă, invitându-i pe participanții la prima sufragerie la o nouă întâlnire înșurubată cu prima, chiar în ziua următoare, în propria sufragerie? Se temea Dragnea atât de mult de Coldea, încât simțea nevoia ca, refuzându-l, să o facă în vârful picioarelor, nezgomotos și cât se poate de pașnic? Refuzând să-l pună premier pe Dîncu, a acceptat altceva a schimb?
4). De ce Liviu Dragnea face abia acum asemenea cutremurătoare dezvăluiri? Se răzbună pentru că a fost, printr-un abuz, aruncat după gratii și eliminat de la vârful PSD, poziția sa reală fiind acum preluată tocmai de către Vasile Dîncu, Marcel Ciolacu fiind doar o marionetă? Sau simte că va primi noi lovituri din partea statului subteran și încearcă să le prevină, sugerând că este gata să devoaleze și fapte mult mai grave, care ar putea implica și persoane care, în prezent, nu sunt scoase pe tușă? În cât timp vom afla oare răspunsul la aceste întrebări? Ne aflăm într-un moment politic pe cât de tensionat, pe atât de interesant, poate chiar un moment de inflexiune sau de resetare, astfel încât un răspuns nu ar fi decât benefic. Chiar dacă Dragnea vrea cu adevărat să facă un nou partid sau intenționază doar să construiască un levier, ce ar putea fi utilizat, în funcție de necesități, împotriva sau în sprijinul lui Vasile Dîncu, care, încă o dată repet, este în acest moment conducătorul real al PSD.
Sau, cine știe? Poate că tocmai Vasile Dîncu este viitorul prezidențiabil PSD.
Sursa: CorectNews 
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

dragnea iese la atac dintre cracii irinucai Empty Re: dragnea iese la atac dintre cracii irinucai

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum