AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Libertatea presei și pandemia

In jos

Libertatea presei și pandemia Empty Libertatea presei și pandemia

Mesaj Scris de Admin Mar Oct 19, 2021 12:18 am

Libertatea presei și pandemia
https://www.cotidianul.ro/libertatea-presei-si-pandemia/
Anvergura pandemiei ne bagă în sperieți. Tensiunea care apasă pe toate domeniile le face să alunece iar instituțiile (cele care mai funcționează!) să trosnească din temelii. Cei mai mulți vor să scape ca șobolanii de pe vaporul care se scufundă. Sau ca turnătorii din instituțiile în care urmează să vină (sau chiar au intrat!) procurorii. Cei mai slabi de înger se grăbesc să paseze răspunderea pe seama altora!
Este de vină nepăsarea președintelui României. Adevărat! Dînsul a organizat discuții (ședințe, consfatuiri etc) mai mult pentru televizat conferințe de presă la care a anunțat că a avut  „o discuție”, că a cerut măsuri și vor întocmi un raport (program,proiect,lege,măsuri etc). Niciodată n-a ieșit în fața camerelor de luat vederi pentru a da socoteală despre rezultate. Nu s-a ales nimic din toate promisiunile.
De vină sunt guvernanții. Adevărat și asta! Au împrumutat și au tocat bani cu nemiluita și au luat măsuri aiurea și tîrziu, au comunicat prost și contradictoriu. Au făcut achiziții pe sprînceană și le-au șmecherit între ei. Inclusiv cu oamenii din Servicii.
Au greșit și cei de la Sănătate. În frunte cu ministrul, cu direcțiile sanitare, cu managerii! Adevărat! S-a văzut și la explozii, și la proasta aprovizionare cu medicamente, și la umflarea prețurilor, și la alte capitole. Nu cumva au greșit și televiziunile și ziarele? Adevărat! Foamea lor de audiență astîmpărată numai după deliruri a la Șoșoacă și Budeanca,  Bellantoni Tigaie și Bahmuțeanca, și cu tot soiul de păreriști și analiști au buimăcit lumea. Tot circul de la Romania Tv nu are cumva o contribuție? Pot dormi liniștiți cei de la Antena 3 cu otevizarea lor?
A fost Andi Manciu o catastrofă pentru comunicarea guvernului! Dar enormitățile difuzate de unele televiziuni de știri, de site-uri și bloguri, de postările aiuritoare și cretine de pe Facebook n-au avut un rol? Eu zic că da. Nici CNA-ul n-a fost în stare să supravegheze delirul și voma de prostii televizate, nici Clubul Român de Presă (mort de multă vreme!) nici celelalte organizații profesionale (bune numai de dat o jumătate de pensie în plus pentru merite de creație!) n-au fost în stare să organizeze o minimă formă de blocare a enormităților. Scurt pe doi! Ca și preoții care s-au făcut că plouă, ca și măicuțele care au dat în bobi, la fel și reporterițele și moderatorarele care transmiteau ce nu vedeau și comentau ce nu înțelegeau, toți avem o responsabilitate și pe toți ne apasă culpa unui „merge și așa” devenită cauză în situația dramatică. Asta mă și face să mă uit mai cu atenție la răbufnirea lui Raed Arafat. El s-a scăpat și a zis :
„Să ne concentrăm pe a informa corect populația. Eu, cu tot dreptul de liberă exprimare, aș tăia microfonul la toți care vin şi dezinformează şi spun oamenilor să nu se vaccineze, pur şi simplu. Şi i-aş lăsa pe oamenii care se pricep la acest domeniu să explice de ce trebuie să se vaccineze” (Raed Arafat).
La derapajele de tip OTV de la Romania TV, în loc să avem parte de reacții ale Consiliului Național al Audiovizualului, vedem cum aiurelile prind viteză. Vine unul și zice la RTV în prime time:
– „Cineva omoară cu intenție românii. Franța atacă acum!”.
Ca să nu conteze enormitatea, același primitiv jurnalism practicat de Victor Ciutacu poate scăpa cu un „Nu vi se pare că monitorizarea programelor noastre devine o politică de stat?”

(VIDEO) Șoșoacă s-a dus în excursie la morgă: Ia deschide ușa!
N-avem nici o probă că Romania TV infectează mai ceva decît un virus anemic! Nu știu dacă nu cumva se poate dovedi cantitatea de prostii și enormități găzduite în fiecare zi.
Nepriceperea și iresponsabilitatea inundă din toate părțile. Mi se pare o nedreptate să lăsăm toate acuzele să curgă numai spre președinte, spre partide și spre ministere cînd una dintre conductele de mari dimensiuni prin care se pompează prostii în societate este chiar presa din România.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum