AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acești parlamentari euro cai verzi pe flamuri de UE…

In jos

Acești parlamentari euro cai verzi pe flamuri de UE… Empty Acești parlamentari euro cai verzi pe flamuri de UE…

Mesaj Scris de Admin Lun Noi 22, 2021 12:11 pm

https://ziarulnatiunea.ro/2021/11/22/acesti-parlamentari-euro-cai-verzi-pe-flamuri-de-ue-cezar-adonis-mihalache/
Nici măcar nu am deschis primul plic cu banii de la UE și suntem deja puși la colț… Și nici măcar nu o fac reprezentanții străini, ci ai noștri, acei vasali ai Europei… Că așa s-a trezit unul dintre europarlamentarii „români” să dea cu noi de pereți. Nu a venit în parlamentul național să-și exprime opiniile, ci vehiculează, ba chiar înveninează, de la adăpostul postului de europarlamentar. Sigur, am putea întreba: „Ce ai cu noi cucoană?”, „Ce ai cu țara asta și de ce ne pui cenușă în cap fără a fi (încă) vinovați?”… Dar nu merită să ne pierdem timpul cu frustrările încrețate (!) ale unei foste, actuale, pe viață, nu pesediste, ci proilesciană… Doar atât putem să-i spunem… În loc să piardă timpul cu reclamații despre felul în care am fi cheltuit banii pe care nici măcar nu i-am primit, mai bine ar avea grijă de ai ei, cei de protocol… Că numai mâine-poimâine o să trebuiască să meargă la totemul idolului de la umbra nucului și nu o să-i ajungă lovele să-și aducă veșnica (ne)recunoștință…
Și nu a fost o ieșire de la sine putere, girată de frustrări și orgolii, când ne-a zis de la obraz, aproape cu tonul amenințător al țaței Leana, că „Vine UE cu un audit la voi!”… Se prea poate să-și fi adus și dumneaei contribuția la stimularea procesului, dar alții se folosesc de frustrările, ignoranța, reavoința unor comisari (ăștia comisari, deh’!) români care nu mai știu cum să-și ponegrească țara pe persoană de partid politic neagreat… Iar fără nici o legătură cu solicitările unora dintre partidele noastre pentru renegocierea pnrr, imixtiunea individei e de măsură să justifice nu doar renegocierea, ci anularea de facto…
Pentru că nu suntem sclavii nimănui! Și chiar dacă feluriții vasali ne-au vândut prin instituțiile europene, țara nu a fost și nu este a lor, pe cap (adesea sec) de europarlamentar pentru a negocia ei. Dar suntem într-un risc real de vasalizare a țării mai mare decât toate misiunile FMI -ului și Băncii Mondiale la un loc… Măcar, acolo, inițiativa verificării „la sânge” venea de la niște străini numiți temporar în funcții de aroganță și care, într-un succes pur românesc, ajungeau la căpătuială și odihnă cu slană și țuică prin misiuni tot mai dese, dar tot mai puțin amenințătoare… Iar dacă acestă cucoană, ce se dă mai mult decât ar trebui glăsuitoare a UE, chiar ne transmite, fie și prin cuvintele strivite de dezgust și lehamite pe buzele vineții de înfumurare (unde o fi roșul catifelat al trandafirilor de altădată?…), ne reproduce dară vreo atenționare de babă (UE, desigur!), că vine și ne ia la puricat cu un audit pe pnrr, că dă cu noi de pământ de o să numărăm mai multe stele decât pe broderia steagului la care am fost închinați, realitatea este că nu va fi decât un abuz, o poziție de forță, de „mascul(ă)” alfa, nu a coanei Crețu, ci a Uniunii Europene. Căci, atâta timp cât nu a intrat în visteria țării nici măcar un euro pe plan de pnrr, nu putem discuta despre un audit al UE în România… Și nu-l putem discuta nici dinspre alte neconcordanțe pe care europarlamentarul, nu anti-românesc, ci doar anti anumite partide românești, le ignoră în mod voit…
Unde va face UE „auditul”? Poate în fundul curților noastre… Pentru că nu poate veni de capul lui fără a avea o corespondență inițială cu instituția similară de la noi… Nu dacă mai suntem normali la cap și mai tratăm țara asta ca fiind a noastră, și nu a altora, cu noi cu tot. Și pe ce nerealizări și furtișaguri se va face auditul? Dar mai ales cum să-l faci (poate vor găsi un funcționar să semne de primire pentru „inspecția” pe criterii juridice „antepost”), cum să execuți un audit pe ceva ce nu a fost primit?
E drept, o recunoaște într-un fel și această „chiriță” de Bruxelles, reproșându-ne că nu am accesat prefondurile oferite în cadrul pnrr! Păi’, uite de aia nu le-am accesat, cucoană, să nu exista motivația unui audit pentru că s-au încasat niște euro mai ageamii, ca număr, dar cu posibilități de șah-mat, ba chiar de cal troian, dacă erau luați.
De aceea, UE nu poate executa un audit în România pe pnrr… Nu încă… Poate face cel mult o evaluare a îndeplinirii unor criterii tehnice asumate… Și nici după ce vom fi primit banii și, mai ales, va fi intrat mâna hrăpăreață a politicului până în fundul sacului, tot nu va putea „baba” (din nou, cea UE!) să facă audituri de capul ei… Ci doar prin organismele echivalente de la noi… Doar prin misiuni anunțate și nu prin scoaterea corigenților la tablă și afișarea degetelor unse la tăierea tortului pnrrr.
Dar poate că până atunci reușim să renegociem chiar pnrr -ul. Deși ni se spune că nu mai avem loc de întors, că am semnat și cam asta a fost, juridic avem dreptul de a cere acest lucru, invocând tocmai imixtiunea UE ca agent de control constatator pe deconturile, nu doar neîncasate, dar nici măcar completate.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum