AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

COTA..............

In jos

COTA.............. Empty COTA..............

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Mar Sept 08, 2015 10:15 am

Văzând că absențele sale nemotivate din spațiul public i-au scăzut popularitatea, președintele a început să mai iasă în lume și chiar – lucru rar! - a susținut o declarație și o conferință de presă la Cotroceni. Două teme au fost abordate: promulgarea Codului Fiscal pe care a declarat că l-a retrimis Parlamentului fiindcă era insuficient de dezbătut și problema refugiaților. Aici Iohannis a prezentat poziția oficială a României și anume solidaritate în limitele unor „cote voluntare” de refugiați stabilite de fiecare țară din UE – și nu „cote obligatorii” stabilite de CE. Adică o solidaritate prudentă în care fiecare țară să-și asume atâția refugiați câți poate duce fără să se expună unor riscuri de diseminare islamistă. Rezonabil. Cota voluntară calculată de Iohannis ar fi de 1785 de refugiați în timp ce a lui Ponta era mai mică: 1500. Atâta putem. Bulgarii, ca să fie siguri că refugiații nu vor fi ispitiți să rămână la ei i-au avertizat scriind pe panouri: no work, no money, no future. Scăpat de obligațiile prezidențiale, dl. Băsescu s-a declarat un adversar ferm al primirii refugiaților întrucât „nimeni nu ne garantează că nu sunt plasați lideri islamiști printre ei”. Nimeni nu ne garantează că nu avem deja lideri islamiști „acoperiți” în țară. Greul și pericolele mari cad pe umerii Germaniei și ai Franței care primesc zeci de mii (poate sute de mii) de refugiați. De altfel, ele sunt și țintele principale ale ofensivei islamiste. Noi suntem atât de vulnerabili încât nici nu e nevoie de imigranți cu gânduri negre: ne distrugem singuri toate patrimoniile. La conferința de presă Iohannis și-a menținut cererea demisiei lui Ponta: „mă aștept să se și întâmple la un moment dat”. Imediat, Ponta a fixat momentul: „îi transmit presedintelui demisia mea pe 1 dec. 2016”. Amândoi sunt optimiști. Iohannis a dat lămuriri și despre interminabilele amenajări ale vilei sale: „nu am cerințe extravagante, am cerut să se zugrăvească și să se consolideze”. În platourile tv, Lucian Bolcaș (PSD) a dat și el cu trafaletul: „a avut mare dreptate Iohannis că a cerut ca vila să fie zugrăvită, în istorie numai Hitler a fost zugrav”. Glume de bidinea. În schimb Ponta a zugrăvit în cuvinte frumoase corupția lui Oprescu: „să nu vă așteptați să mă adaug la corul de șacali și hiene rârâite care sar acum pe Oprescu”. Așadar, pentru Ponta șacalii și hienele nu sunt cei care fură milioane de euro ci aceia care nu-i apreciază. Hoții și corupții sunt niște bieți mielușei nevinovați bolnavi și trădați de cei apropiați, niște porumbei, niște biete caracatițe care au avut ghinion. S-au aflat la locul nepotrivit (primărie, minister etc) cu averi total nepotrivite exact la momentul potrivit pentru DNA.

Marco_polo2013

Mesaje : 247
Data de înscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum