AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O grevă cu cîntec și cu multe culise

In jos

O grevă cu cîntec și cu multe culise Empty O grevă cu cîntec și cu multe culise

Mesaj Scris de Admin Mar Ian 25, 2022 7:10 am

O grevă cu cîntec și cu multe culise
Dorința năvalnică a șefului de sindicat din Societatea de Transport București (zisă pe scurt STB) și a șoferilor de a-l vedea demis pe directorul Adrian Criț pare prea țintită ca să nu fie dubioasă. Sună a condiție obligatorie pentru reluarea lucrului pentru că directorul n-are șapcă. Cererea categorică a greviștilor privind demisia este formulată de Vasile Petrariu, lider de sindicat dar și consilier PSD în Consiliul General al Capitalei. Fiind un consilier PSD, este normal ca șeful sindicatului STB să fie mai apropiat de Gabriela Firea decît de Nicușor Dan.
Puțini sunt cei care pun întrebări privind „pupatul” sindicatului din Capitală cu un partid politic. Dacă protestează PSD-ul, face gură și sindicatul. Dacă pe geamul PSD se vede cum Luna se plimbă maiestuos pe cer, la fel ar pluti și în privirile unui șef de sindicat înregimentat la PNL. Eu nu am nici o îndoială că șeful de sindicat înscris la un partid ar trebui să aibă ochelarii de cal ai partidului, indiferent care ar fi acesta.
Pentru că privește transportul public în cel mai mare oraș al României, eu zic că omul ar trebui să fie conectat și la SRI și la SPP! Nu de alta, dar călătorii ar fi mai în siguranță, iar șoferii ar putea raporta la cap de linie dacă au observat ceva deosebit sau dacă au auzit discuții critice printre cetățeni. Nu-i așa că o asemenea colaborare ar fi ideală pentru prinderea teroriștilor? Cît privește afacerile cu piesele de schimb, ar trebui ca ele să fie achiziționate tot printr-o firmă a muncitorilor și a președintelui de sindicat. În cel mai rău caz, aprovizionarea ar trebui să contracteze piese de schimb de calitate de la o firmă sub acoperire a SRI. Am fi altfel în situația de a circula cu autobuze mai bune și mai bine reparate!?
Întrebarea este totuși una simplă. Ați accepta să călătoriți într-o asemenea mînărie polititico-sindicalisto-informativo-economică? Eu zic că un asemenea ghiveci de interese ar putea face praf orice firmă din România. Ba, aș zice că și din Europa!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum