AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

EU Prepares Plan to Turn Away Masses of Refugees from Europe

In jos

EU Prepares Plan to Turn Away Masses of Refugees from Europe Empty EU Prepares Plan to Turn Away Masses of Refugees from Europe

Mesaj Scris de ce e val ca valul trece Joi Sept 10, 2015 9:02 pm

By Alex Lantier
September 10, 2015 "Information Clearing House" - "WSWS" -  European Commission President Jean-Claude Juncker’s State of the European Union (EU) address yesterday highlighted the political gulf separating popular sympathy for the refugees arriving in Europe from the vindictive policies of the ruling class. While polls in Germany show broad support for granting asylum to all refugees, and thousands are turning out to greet and give aid to those arriving in Germany and Austria, the EU is preparing to turn away masses of refugees.
Juncker unveiled a proposal to spend a miserly sum on a quota system, under which only a small fraction of the total number of refugees would remain in Europe. “Since the beginning of the year, nearly 500,000 people have made their way to Europe,” Juncker said, mainly from Syria and Libya. Some 213,000 are in Greece, 145,000 in Hungary, and 115,000 in Italy.
Nevertheless, he proposed a quota system to take in only 160,000 refugees, less than one third of the total number, and forcibly distribute them between different EU countries—including towards countries where the refugees may not wish to go. The quota program would receive €780 million (US $875 million) in EU budget support.
Juncker painted the picture of European authorities overcome by events that had escaped their control. He bleakly declared that “our European Union is not in a good state,” predicting that the refugee crisis, like the wars in Syria and Libya, would continue indefinitely. “Let’s be clear and honest with our often worried citizens: as long as there is a war in Syria and terror in Libya, the refugee crisis will not simply go away,” he said, adding: “I do not want to create any illusions that the refugee crisis will be over any time soon. It will not.”
Indeed, after French President François Hollande and British Prime Minister David Cameron called for stepped-up air strikes in Syria this week, the EU powers seem to have no other plan beyond escalating the Syrian crisis even further.
Juncker also gave a disastrous account of the internal situation in Europe. “The economic and social situation speaks for itself: over 23 million people are still unemployed today in the European Union, with more than half without a job for a year or more. In the euro area alone, more than 17.5 million people are without a job. Our recovery is hampered by global uncertainties. Government debt in the EU has reached more than 88 percent of GDP on average, and stands at almost 93 percent in the euro area. The crisis is not over. It has just been put on pause,” he said.
The content of Juncker’s address constitutes an indictment of the social order. The wars for regime change the EU powers launched together with Washington in Libya and Syria, using reactionary Islamist militias as proxy forces, have devastated entire societies. As refugees now stream into Europe, the European ruling elite is refusing to assist them, bickering violently instead over how to divide up responsibility for greeting or expelling refugees.
Europe remains the world’s wealthiest continent. Nonetheless, the EU plans to spend much less on the refugee crisis than far poorer Middle Eastern countries, which are spending billions of dollars on housing millions of refugees. Counting only Syrian refugees, 1,938,999 are staying in Turkey, 1,113,941 in Lebanon, 629,266 in Jordan, 249,463 in Iraq, and 132,375 in Egypt, according to UN statistics. Over seven million have been displaced within Syria itself.
The situation prompted a protest from Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu in a column titled “Turkey cannot deal with the refugee crisis alone” in the British Guardian. He wrote, “We have spent more than $6 billion for Syrians, Iraqis, and other migrants in Turkey. The contribution we have received thus far from the international community stands at a fraction of this figure ($417 million in total, out of which only $165 million is from EU nations, including NGOs). The concept of burden-sharing has become a meaningless catchphrase.”
Even the inadequate and reactionary program proposed by Juncker faces opposition from all sides inside the EU, however. EU diplomats indicated they believed it was unlikely that the upcoming summit of EU interior ministers on Monday would arrive at final agreement on Juncker’s proposal. “I hope that the ministers of the interior will at least be able to agree to the main points,” Juncker told journalists after his address.
Great Britain, Denmark, and Ireland have already announced that they will opt out of Juncker’s plan. Leading officials of Eastern European countries including Hungary, Slovakia, and the Czech Republic have all opposed a quota system, with Hungarian premier Viktor Orban denouncing the refugees as a threat to Europe's “Christian identity.”
Speaking before the British Parliament, Prime Minister David Cameron denounced Juncker’s quota plan for encouraging refugees to seek asylum. “If all the focus is on redistributing quotas of refugees around Europe, that won’t solve the problem, and it actually sends a message that it is a good idea to get on a boat and make that perilous journey,” he said.
The French government is supporting Juncker’s plan, apparently in an attempt to limit the number of refugees it would have to accept on its soil. On Monday, it proposed to take in 24,000 refugees this year, precisely the number now assigned to it under the quota system Juncker unveiled.
The day before, however, German Chancellor Angela Merkel had said that Juncker’s quota system was in fact only the “first step” in building a “new asylum policy” in which migrants would be distributed more evenly between EU countries.
Merkel made these remarks after meeting with Swedish Prime Minister Stefan Löfven, who attacked other EU countries for “shirking their responsibility” to take in refugees. “Sweden and Germany are the countries in the EU that take in the largest share of refugees and advocate a common system of binding quotas, which all EU countries must follow,” Löfven said.
“There is another step that needs to be taken because neither Germany nor Sweden can determine the number of refugees, given that it stems from the situation on the ground,” Merkel said. She added that “we need an open system to share out those with a right to asylum.”
In the meantime, refugees continue to stream into Europe. There were clashes with Hungarian police Wednesday as refugees forced their way through the Serbian-Hungarian border. A TV camerawoman working for a nationalist station close to the far-right Jobbik party, N1TV, was fired amid public outrage over footage of her kicking and tripping refugees as they clashed with police.
The Greek island of Lesbos, where 30,000 inhabitants now live side by side with 20,000 refugees, has begun to issue permits allowing refugees to travel on towards other EU countries.
Denmark suspended rail traffic with Germany yesterday, after police stopped hundreds of migrants seeking to reach either Sweden or Germany. Danish rail officials had instituted extraordinary passport checks after two trains carrying over 200 migrants were held in Rodby, a port with ferry links to Germany. Police said migrants refused to leave the trains to avoid being registered in Denmark.
The wealthy southwestern German region of Baden-Württemberg temporarily ceased accepting new refugees on Wednesday, stating that its reception centers were full. It plans to begin accepting refugees today, however, even though 20,000 people are now staying in its reception centers, compared to their technical capacity of 12,000.
ce e val ca valul trece
ce e val ca valul trece

Mesaje : 139
Data de înscriere : 11/07/2013

Sus In jos

EU Prepares Plan to Turn Away Masses of Refugees from Europe Empty GOOGLE TRANSLATE : UE pregătește Planul să întoarcă masele de refugiați din Europa

Mesaj Scris de ce e val ca valul trece Joi Sept 10, 2015 9:05 pm

De Alex Lantier
10 sep 2015 "Informații Clearing House" - "WSWS" - de stat Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker a de la adresa Uniunii Europene (UE), ieri, a subliniat Golful politică de separare simpatie populară pentru refugiații care sosesc în Europa de politicile de razbunare din cele de guvernământ de clasă. În timp ce sondajele din Germania arata sprijin larg pentru acordarea de azil tuturor refugiaților, și mii de oameni sunt de cotitură pentru a saluta și a da ajutor pentru cei care sosesc în Germania și Austria, UE se pregătește să se întoarcă mase de refugiați.
Juncker a prezentat o propunere de a petrece o sumă avar pe un sistem de cote, în care doar o mică parte din numărul total de refugiați ar rămâne în Europa. "De la începutul anului, aproape 500.000 de oameni s-au făcut drumul lor spre Europa", a spus Juncker, în principal, din Siria și Libia. Unele 213000 sunt în Grecia, 145.000 în Ungaria, și 115.000 în Italia.
Cu toate acestea, el a propus un sistem de cote pentru a lua în doar 160.000 de refugiați, mai putin de o treime din numărul total, și cu forța le distribuie între diferitele țări ale UE, inclusiv față de țările-în cazul în care refugiații nu ar dori să meargă. Programul cotă va primi 780 milioane € (US $ 875 milioane), în sprijinul bugetar al UE.
Juncker a pictat tabloul de autoritățile europene depăși de evenimente care au scăpat controlul lor. El bleakly a declarat că "Uniunea noastră Europeană nu este într-o stare bună", prezice că criza refugiaților, precum războaiele din Siria și Libia, ar continua la nesfârșit. "Să fie clar si sincer cu cetățenii noștri de multe ori îngrijorați: atâta timp cât există un război în Siria și teroare în Libia, criza refugiaților nu doar va pleca", a spus el, adaugand: "Nu vreau să creați orice iluzii că criza refugiaților va fi de peste orice moment în curând. Nu va."
Într-adevăr, după ce președintele francez François Hollande și prim-ministrul britanic David Cameron a numit pentru lovituri aeriene accelerate din Siria în această săptămână, competențele UE par să aibă nici o alt plan dincolo escaladarea crizei siriene și mai mult.
Juncker a dat, de asemenea, un cont de dezastruoasă a situației interne din Europa. "Situația economică și socială vorbește de la sine: peste 23 de milioane de oameni sunt încă șomeri astăzi în Uniunea Europeană, mai mult de jumătate fără un loc de muncă timp de un an sau mai mult. Numai în zona euro, mai mult de 17,5 milioane de oameni sunt fără un loc de muncă. Recuperare noastră este îngreunată de incertitudini globale. Datoriei publice în UE a ajuns la mai mult de 88 la sută din PIB, în medie, și este de aproape 93 la sută în zona euro.Criza nu sa terminat. Acesta tocmai a fost pus pe pauză ", a spus el.
Conținutul adresa Juncker constituie un act de acuzare a ordinii sociale. Războaiele de regim schimba puterile UE lansate împreună cu Washington din Libia și Siria, folosind milițiile islamiste reacționare ca forțele proxy, au devastat societăți întregi. Ca refugiați flux acum în Europa, elita conducătoare europeană refuză să le acorde asistență, ciorovăială violent în schimb asupra modului să împartă responsabilitatea pentru salut sau expulzarea refugiaților.
Europa rămâne mai bogat continent din lume. Cu toate acestea, UE intenționează să-și petreacă mult mai puțin pe criza refugiaților decât țările din Orientul Mijlociu mult mai sărace, care sunt cheltuielile miliarde de dolari pe milioane de locuințe de refugiați. Numărare numai refugiații sirieni, 1938999 stau în Turcia, 1113941 în Liban, Iordania 629266 în, 249463 în Irak, și 132375 în Egipt, potrivit statisticilor ONU. Peste șapte milioane au fost strămutate în interiorul Siriei sine.
Situația a determinat un protest de la prim-ministrul turc Ahmet Davutoglu într-o coloană cu titlul "Turcia nu poate face față crizei refugiaților singur", în The Guardian britanic. El a scris, "Am petrecut mai mult de 6 miliarde $ pentru sirieni, irakieni, și alți migranți din Turcia. Contribuția am primit până acum din partea comunității internaționale se află la o fractiune din această cifră (417 milioane $ in total, din care numai 165 milioane $ este de la națiuni UE, inclusiv ONG-uri). Conceptul de repartizare a sarcinilor, a devenit o lozinca sens. "
Chiar programul inadecvate și reacționară propus Juncker confruntă cu opoziție din toate părțile în interiorul UE, cu toate acestea. Diplomații UE au indicat ei au crezut ca a fost putin probabil ca viitorul summit de miniștrii de interne ai UE de luni ar ajunge la un acord final privind propunerea Juncker lui. "Sper că miniștrii de Interne va fi de cel puțin posibilitatea de a de acord cu principalele puncte", a declarat Juncker jurnaliștilor după adresa sa.
Marea Britanie, Danemarca, Irlanda și au anunțat deja că vor renunța la planul Juncker lui. Oficialii de conducere ale țărilor din Europa de Est, inclusiv Ungaria, Slovacia, și Republica Cehă au opus toate un sistem de cote, cu premierul ungar Viktor Orban a denunța refugiații ca o amenințare la adresa Europei "identității creștine."
Vorbind în fața Parlamentului britanic, premierul David Cameron a denunțat planul cotă Juncker pentru încurajarea refugiaților de a solicita azil. "Dacă toate se pune accent pe redistribuirea cotelor de refugiați din Europa, care nu va rezolva problema, și trimite de fapt un mesaj că este o idee bună pentru a obține pe o barcă și să facă acea călătorie periculoasă", a spus el.
Guvernul francez susține planul Juncker lui, aparent în încercarea de a limita numărul de refugiați, ar trebui să accepte pe teritoriul său. Luni, a propus să ia în 24.000 de refugiați în acest an, exact numărul atribuit acum în temeiul sistemului de cote Juncker dezvaluit.
Cu o zi înainte, cu toate acestea, cancelarul german Angela Merkel a spus că sistemul de cote Juncker a fost, de fapt, doar "primul pas" în construirea unei "politicii de azil nou", în care migranții ar fi mai uniform distribuite între țările UE.
Merkel a făcut aceste remarci după întâlnirea cu prim-ministrul suedez Stefan Löfven, care au atacat alte țări ale UE pentru "eschivarea responsabilitatea lor" de a lua în refugiați. "Suedia și Germania sunt țările din UE care au în cea mai mare parte a refugiaților și susțin un sistem comun de cote obligatorii, pe care toate țările UE trebuie să urmeze", a spus Löfven.
"Nu este un alt pas care trebuie să fie luate, deoarece nici Germania, nici Suedia poate determina numărul de refugiați, având în vedere că provine de la situația de pe teren", a spus Merkel. Ea a adaugat ca "avem nevoie de un sistem deschis de a împărtăși pe cei cu drept de azil."
Între timp, refugiații continuă să flux în Europa. Au fost ciocniri cu poliția maghiară miercuri ca refugiați forțat drumul lor prin frontiera sârbo-ungară. Un lucru de operator TV pentru un post naționalist aproape de partidul de extremă dreapta Jobbik, N1TV, a fost concediat pe fondul indignarea publică pe picior de ei lovind și de declanșare a refugiaților în care acestea s-au ciocnit cu poliția.
Insula grecească Lesbos, unde 30.000 de locuitori trăiesc acum alături de 20.000 de refugiați, a început să elibereze permise permit refugiaților să se deplaseze pe față de alte țări din UE.
Danemarca suspendat traficul feroviar cu Germania ieri, după ce poliția a oprit sute de imigranți care doresc să ajungă la nici Suedia sau Germania. Oficialii feroviare daneze au instituit controlul pașapoartelor extraordinare, după două trenuri care transportă peste 200 de migranți au avut loc în Rodby, un port cu link-uri de feribot către Germania. Politia a declarat migranți a refuzat să părăsească trenurile, pentru a evita să fie înregistrate în Danemarca.
Bogat Regiunea de sud-vest german Baden-Württemberg a încetat temporar acceptarea de noi refugiați miercuri, declarând că centrele sale de primire erau pline. Că intenționează să înceapă să accepte refugiați astăzi, cu toate acestea, chiar dacă 20.000 de oameni sunt acum stau în centrele de primire, în comparație cu capacitatea lor tehnică de 12.000.
ce e val ca valul trece
ce e val ca valul trece

Mesaje : 139
Data de înscriere : 11/07/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum