AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DIMINUTIVE..........

In jos

DIMINUTIVE.......... Empty DIMINUTIVE..........

Mesaj Scris de ana morosana Dum Sept 20, 2015 8:53 pm

S-a rezolvat: avem primar general al Capitalei interimar. Îl cheamă Ștefănel Marin și e din partea (ei, da!) UNPR, partidul lui Oprea care crește, crește, crește și nu se mai oprește. Ca să ajungem la Ștefănel s-a procedat la o șmecherie: după suspendarea lui Oprescu unul din cei doi viceprimari, Darabonț (PSD) și Pieptea (PNL) ar fi trebuit să-i ia locul numai că Darabonț nu s-a simțit în stare să dea Pieptea cu primăria iar Pieptea nici atât. Așa că a demisionat după care Ștefănel a fost ales întâi viceprimar și apoi primar general interimar „sub condiția” ca acordul pentru București lansat pe loc de PNL să fie asumat – după cum a explicat liberalul Mironescu precizând că „un liberal n-ar fi fost votat de PSD și s-a preferat acest consens”. În ce-l privește pe Ștefănel, fiul consensului, acesta s-a declarat pregătit: „mă recomandă faptul că doresc să mă implic iar ca principiu de bază aș dori să rețineți regula transparenței și regula disciplinei, pe ceea ce e acuzat dl. Oprescu nu am de ce să fiu părtaș, probabil că dânsul să fi fost înconjurat de anumite persoane care să nu fi dorit binele bucureștenilor și să fi făcut unele greșeli”. Oricum, faptul că generalul Oprea a câștigat Capitala fără luptă spune multe despre capitularea politică de la noi. Generalul s-a întors de la consiliul JAI dând raportul: „România s-a aflat printre cele patru țări care sunt împotriva cotelor obligatorii”. Parcă erau zece. Au rămas doar patru? Patru s-au scăpat pe ei și-au rămas doar trei. Oprea a recunoscut că s-a întâlnit cu dl. Băsescu dar „nu pot să spun ce-am discutat”. A spus-o Dragnea: „nu va exista colaborare între UNPR și PMP”. Ar fi fost culmea să mai existe și asta. Dimineața, premierul Ponta s-a dus la DNA, pentru a depune „un document important”: o decizie a Curții Europene de Justiție într-un „caz identic” din Bulgaria unde s-a decis că „nu există caz”. Ponta a făcut caz de disjungerea părții sale din dosarul Turceni pentru a ieși astfel de sub incidența DNA și a trece la Parchetul General, la amicul Nițu. Bună mișcare. Încercarea moarte n-are. Aflând că PSD și-a devansat Congresul (11 oct) Ponta a anunțat că „aștept să se decidă cu guvernarea, ca să știm și noi ce facem”. Dragnea l-a liniștit imediat: vrem cu toții guvernarea iar luni anunț dacă voi candida. Adică da. Ca mâine e luni: acum un an Ponta își serba pe stadion ziua de naștere și lansarea candidaturii la președinție. Ce de steaguri, ce de lume, muzică, flori și veselie! Ce discurs! Ce lideri! Ce pace și prietenie! Acum nu mai aud „la mulți ani” decât de la procurori – iar Ungaria vrea să facă gard și la granița cu România ca să se apere de refugiați. Să pună și o plăcuță: „nu intrați, câine rău”.
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 131
Data de înscriere : 21/05/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum