AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Războiul din rândul liberalilor a atins pragul critic. Obiectivul nr. 1 al vechiului PDL, două surse ale conflictului și momentul când am putea asista la implozia noului PNL

In jos

Războiul din rândul liberalilor a atins pragul critic. Obiectivul nr. 1 al vechiului PDL, două surse ale conflictului și momentul când am putea asista la implozia noului PNL Empty Războiul din rândul liberalilor a atins pragul critic. Obiectivul nr. 1 al vechiului PDL, două surse ale conflictului și momentul când am putea asista la implozia noului PNL

Mesaj Scris de Admin Mar Apr 28, 2015 2:21 am

În ultima perioada, în spațiul public, au apărut o serie de informații potrivit cărora în culisele PNL se poartă un război surd pentru putere și controlul noului partid rezultat în urma fuziunii dintre vechii liberali și vechii democrat- liberali.
Mai mulți membrii din conducerea noului PNL au acceptat să explice pentru PSnews.ro care ar fi principalele nemulțumiri și ce a stat la baza acestor scântei care ar putea să arunce în aer fuziunea celor două formațiuni.
Unul din parlamentarii PNL, care ocupă și un loc în conducerea centrală a partidului, ne-a mărturisit că situația arată extrem de rău la nivel public, dar că, în interiorul partidului, situația arată cu mult mai rău.
”Știu că la nivel public se văd extrem de rău certurile dintre noi și cei de la PDL, dar vă asigur că în realitate, în culisele partidului, situația este cu mult mai rea. Am fuzionat, dar funcționăm separat, avem întâlniri separate, negocieri separate și cel mai rău e că ne călcăm pe picioare ori de câte ori avem ocazia. Nu știu unde se poate ajunge, dar am senzația că o explozie este absolut iminentă. Se poate compara cu ultimele două luni de viață ale USL-ului, când un liberal ieșea și spunea ceva, apoi venea Ponta și Dragnea și ne contraziceau, și urma și o ședință cu scântei și tot așa. Problema, din punctul meu de vedere, e la PDL. Nu prea imi pot da seama de ce sunt atât inflexibili și ce urmăresc de fapt, având în vedere că la fiecare ședință ni se aduc reproșuri (n.r.: celor din vechiul PNL) că nu muncim suficient de mult, că nu ne implicăm cât trebuie  ș.a.m.d”, ne-a precizat un lider județean de partid.
Un alt vicepreședinte din vechiul PNL ne-a explicat două posibile cauze ale tensiunilor existente între cele două partide care au fuzionat.
O cauză ar fi aceea că vechiul PDL urmărește să preia controlul întregului PNL, iar o alta este aceea că vechii democrat- liberali nu mai au nimic de pierdut și că acționează extrem de agresiv și funcționează după premisa ”dacă merge, merge, dacă nu, asta e.”
”Sunt frecușuri la toate nivelurile, și la nivel local, și la nivel central. Nu se înțelege nimeni cu nimeni la modul ideal. Ei (n.r.: referindu-se la PDL) sunt tot timpul pe contre, pe dat la gioale. Eu cred că așa au crescut ei organizațional. Mereu cred că ei (n.r.: referindu-se la PDL)  au făcut politică mai profesionist decât noi.
Ei (n.r.: referindu-se la PDL) sunt obișnuiți cu milităria, cu rigurozitatea, dar acum nu își mai are rostul doar în perspectiva în care își doresc să acapeze întreg partidul și structurile noastre de partid, nu doar acolo unde dețin deja controlul. Își doresc să acapereze partidul și acolo unde nu dețin controlul.
Ei încearcă să acapereze penuria de oameni, că ei nu prea mai au oameni, printr-o acțiune agresivă, care o să țină sau nu. Parcă sunt ruși: rușii vor să cucerească cât mai mult spre vest, că așa cred ei că le-a transmis  Petru cel Mare. Așa fac și cei din PDL. Încearcă să cucerească cât de mult pot.
Sunt și un pic cu spatele la zid (n.r.: referindu-se la PDL) , în situația în care i-a plăcut mereu lui Băsescu să joace, când nu are nimic ce pierde. Cei din PDL nu mai au ce să piardă. Au pierdut entitatea juridică, au pierdut numele.
Oricum nu mai sunt ce au fost. Nu mai au nici de cine să asculte. Sunt și la ei (n.r.: PDL) mai multe tabere politice. Faptul că nu mai au lideri îi afectează mai mult decât noi. Noi, din vechiul PNL, am acționat mai de capul nostru și am supraviețuit și fără lideri. Ei (n.r.: referindu-se la PDL), fără lideri, nu mai au cum să supraviețuiască, nu mai are cine să îi conducă, să îi coordoneze.”, ne-a mărturisit un vicepreședinte al vechiului PNL.
Un alt parlamentar, din vechiul PNL, ne-a precizat că situația va deveni cu adevărat explozivă imediat după Consiliul Național ce urmează să aibă loc la Pitești, în data de 23 mai. Potrivit sursei noastre, sursa disensiunilor vor fi legate de neînțelegerile privind criteriile de selecție a candidaților din 2016, de la locale și parlamentare.
”Nu văd care e soluția, chiar nu văd (n.r.: pentru detensionarea situației din cadrul noului PNL). Estimez că o să explodeze conflictul și în spațiul public, după Consiliul Național de la Pitești. Înțeleg că cei din vechiul PDL nu  vor fi de acord cu criteriile privind stabilirea candidaților la alegerile locale și parlamentare din 2016.  Atunci, vom exploda, la propriu și nu știu cum vom depăși momentul. În loc să ne batem cu Ponta și PSD, noi ne batem între noi pe subiecte de nimic”, ne-a precizat un alt lider din rândul vechilor liberali.
În acest context, descris de o serie de lideri ai PNL pentru PSnews.ro, va fi extrem de interesant este cum va evolua situația în culisele noului PNL, în perioada imediat următoare, având în vedere că disensiunile dintre vechii liberali și vechii democrat- liberali ating cote alarmante.
Cert e că această situație tensionată din cadrul partidului ar putea să fie și o cauză a lipsei de opoziție la PSD și la Victor Ponta, preferându-se o luptă între diferitele grupări din interiorul PNL, în detrimentul unei strategii coerente de dărâmare a actualului executiv. Până una alta, Victor Ponta și PSD inițiază și implementează măsuri cu un uriaș impact electoral, iar prin prisma acestui fapt, în 2016, social- democrații ar putea să câștige ambele scrutinuri electorale. Dacă disputele din culisele noului PNL nu vor înceta cât de curând posibil, nici măcăr încrederea publică de care se bucură Klaus Iohannis, pe care liberalii intenționează să o exploateze în propriul interes anul viitor, nu va mai conta absolut deloc.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum