AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DRUMURI.................

In jos

DRUMURI................. Empty DRUMURI.................

Mesaj Scris de ILUMINATI Lun Sept 28, 2015 11:54 am

Și președintele Iohannis a rostit două discursuri la ONU (unul despre sărăcie, altul despre dezincriminare) și s-a întâlnit cu președinții Chinei și Turkmenistanului (te și miri că i-a deosebit căci seamănă teribil între ei) după care a declarat că „România e interesată de noul drum al mătăsii”. Iar? De două decenii auzim de drumul mătăsii. Mai bine se interesa de Drumul Taberei. La Casa Albă avea însă loc întâlnirea dlui Iohannis cu vicepreședintele Biden. Cum Obama se întâlnea cu Putin la New York, le-a lăsat Casa liberă. În timpul acesta, la Alexandria, în săraca vale a Teleormanului, Dragnea își lansa candidatura la președinția PSD mărturisind că și-a asumat „riscul” procesului de la ÎCCJ în dosarul referendumului reușind să separe (nu și gramatical) lucrurile: „justiția își urmează cursul ei, partidul își urmează cursul ei”. Cursul de schimb. Dragnea a explicat localnicilor că „ideea de stânga am învățat-o în județul Teleorman” (nici n-a fost greu: stânga e mâna pe care ții ceasul) unde a înțeles și că „în politică nu poți minți cu speranța că nu se va afla”. Scârț! Ba poți! Dovadă că toți o fac iar când se află mint din nou. Premierul a ajuns la perfecțiune în acest domeniu – urmat de Dragnea: „aici am învățat cât de urât poate fi un om politic care să folosească oamenii ca pe o masă de manevră pe care o păcălește”. Faptul că Dragnea a avut tupeul să spună așa ceva arată că n-a stat degeaba lângă Ponta pe care primarul din Alexandria susține că-l avertizase: „Victore, puterea e o jucărie pe care ți-o dă partidul și dacă o folosești doar pentru tine, vine partidul și ți-o ia”. Și i-o dă lui Dragnea care a declarat zâmbind că avertismentul era adresat de fapt primarului Victor Drăgușin. Sau lui Viktor Orban. Suna mai patriotic. „Rău am ajuns, ca doi penali să facă agenda României” a notat amar Predoiu. Ei, nu-i chiar atât de rău: nu sunt numai doi, sunt mai mulți. Unul din ei, Oprescu, aflat în arest preventiv la spital, a lăsat ceva în urmă: acoperișul Arenei Naționale (căreia i-a dublat costurile) a cedat la ploaie. Asta după ce gazonul era stricat de la început. Recunoscător pentru aceste daune, Victor Ciorbea (avocatul poporului) l-a vizitat pe primarul suferind cu o comisie care i-a descoperit „o patologie încărcată”. Mai exact, corupție patologică. Dl Iliescu și-a exprimat și el compasiunea pentru Oprescu. Vorba dumnealui: dacă-i bolnav, să fie sănătos. Să se poată bucura de consecințe. Important e să nu pui la suflet mizeriile politice și să apuci drumul bumbacului. O seară idilică la Clejani, povestită de capul familiei arată că acesta e drumul: „ea a dezgustat coniacul pe versuri spuse de mine de Bodler”. Evrika! Uite că poezia învinge dezgustul.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum