AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Balamuc la ICR New York: americanii sunt chemati să vadă “PULA” urticată! O Scrisoare Deschisă

In jos

Balamuc la ICR New York: americanii sunt chemati să vadă “PULA” urticată! O Scrisoare Deschisă Empty Balamuc la ICR New York: americanii sunt chemati să vadă “PULA” urticată! O Scrisoare Deschisă

Mesaj Scris de ILUMINATI Vin Mai 01, 2015 11:17 pm

Balamuc la ICR New York: americanii sunt chemati să vadă “PULA” urticată! O Scrisoare Deschisă 9.-Eduard-Andrei-Doina-Uricariu-Igor-Mocanu-de-la-stanga-la-dreapta
Am primit zilele trecute o SCRISOARE DESCHISA de la o romanca din Manhattan, New York, cu rugamintea sa o fac publica, acest material de revolta indreptat impotriva Institutului Cultural Roman din New York fiind, de fapt, un apel dramatic adresat unor oameni din varful puterii, ministrul de externe, Bogdan Aurescu, si directorul ICR, Lilian Zamfiroiu.
Problema cheie din SCRISOARE coincide cu vestea primita de la Bucuresti: Bogdan Aurescu a anuntat ca va face o curatenie in ograda diplomatiei romanesti, plina de diplomati imbatraniti, ramoliti, aflati de ani de zile ilegal in posturi. E timpul sa se faca aerisiri profunde si la ICR, sa se lumineze lumea ce statut are acest Institut, cu un buget mai mare decat al Ministerului Culturii, fiindca el ar trebui sa fie vitrina noastra in lume, sa promoveze cultura romana, tot ce au mai valoros romanii. De ani de zile insa, din “era Patapievici”, ICR duce o politica anti-romaneasca. Face tot ce poate, pe banii poporului roman, sa compromita imaginea Romaniei.
Asa este si recenta fapta, care pune capac la toate. Cum se stie, in perioada interbelica a existat un ziar de avangarda numit “PULA”, scos de evreii Aurel Baranga, Gherasim Luca, Paul Paun si Jules Perahim. A aparut un singur numar, pe 1 octombrie 1931, fiindca foaia a fost imediat interzisa datorita unei atitudini severe, radicale, venite din partea unei autoritati morale ca Nicolae Iorga. Ce s-a intamplat? Derbedeii care au scos fituica, au pus un exemplar in cutia de scrisori a lui Iorga, scriind “Tu ai? N-ai!” Politia si-a facut datoria si derbedeii au stat cateva zile dupa gratii.
Si Doina Uricariu zisa Urticariu ar trebui trimisa… insa nu dupa gratii, ci direct la balamuc, asa cum au facut evreii cu care ea a colaborat, care l-au internat cu forta la un azil pe sculptorul Constantin Antonovici si apoi i-au furat opera!
Iata cine reprezinta Romania la New York, iata cine este pusa sa promoveze cultura romana in America! E important un ziar de scandal, care a aparut in 20 de exemplare, ca un accident? Este “PULA” cumva, azi, o punte intre America si Romania? In fotografiile trimise de doamna revoltata se vede o caricatura de expozitie, asa cum am aratat ca face de obicei acest Institut Roman, lipsit de profesionisti, intr-un spatiu meschin, pe un hol, o expozitie total infantila, dar e pus in prim-plan, in rama, nudul a doi barbati goi, redactorii revistei, poate ca este poza preferata a Doinitei, s-o fi culcand cu ea sub perna! Ce reparatie culturala se face daca este reinviata aceasta mizerie? Nu mai are Romania evenimente demne de prezentat in lumea americana? Iata ce semnal da ICR, dupa zvastica pe ponei a micului fürer Patapievici, acum “PULA” Doinei Uricariu! Ce vrea sa semnifice acest fapt, sa vedem cum arata relatia Romaniei cu America?
Nu are rost sa ne gandim mai departe, nu merita. Din SCRISOAREA de mai jos, cititorul va intelege ca Doina Uricariu e dusa cu pluta, e urticata rau, adica e atinsa de schizofrenie si trebuie urgent schimbata. I-am semnalat de doi ani, sistematic, lui Zamfiroiu gafele facute de aceasta persoana bolnava. I-am trimis articolele mele si doamnei Simona Mirela Miculescu, reprezentanta noastra la ONU. I-am atras atentia si ministrului Remus Pricopie, care mi-a spus ca e prieten cu Lilian si ca-i va semnala, dar nu s-a intamplat nimic. Nici seful ei de la MAE, Tarlea, nu a facut nimic. Doar se benocleaza si hahaie.
Balamuc la ICR New York: americanii sunt chemati să vadă “PULA” urticată! O Scrisoare Deschisă 2
Am tot avertizat ce lepadatura se afla la carma ICR, am tot spus, schimbati-o, fratilor, cat nu e prea tarziu! Si, uite, acum e prea tarziu! Nu se mai poate face nimic. Raul a fost facut. Degradarea a atins apogeul. Nu se mai poate sterge cu buretele. Aceasta este opera de neuitat a ICR la New York, o PULA, O PULA URTICATA!
Redau in continuare documentul primit:
Scrisoare deschisa catre Ministrul Afacerilor Externe, domnul Bogdan Aurescu,
Scrisoare deschisa catre Presedintele ICR, domnul Radu Boroianu
Directorul ICR New York, scriitoarea Doina Uricariu, promoveaza “PULA” la New York
Buna ziua domnule Grid Modorcea,
Sunt o doamna care locuieste la New York de multi ani de zile. Nu doresc sa-mi divulg numele pentru ca oricum nu ma cunoasteti si, decat sa mint, mai bine omit. Cautam pe internet informatii despre Doina Uricariu si am vazut o scrisoare pe care ati publicat-o anul trecut impotriva ei. Din pacate, nimeni nu a luat nici o masura. Sa speram ca noul presedinte al ICR, Radu Boroianu, o va schimba. Pentru ca asa ceva nu se mai poate!
Din cand in cand, la anumite evenimente, merg la ICR New York. Insa nu merg foarte des, desi locuiesc in Manhattan, pentru ca nu imi face placere. Si am multe motive.
Directorul ICR New York, scriitoarea Doina Uricariu, pare ca a luat-o razna de-a binelea. Sub pretextul unei expozitii, pe unul dintre pereti troneaza un tablou cu doi barbati dezbracati complet pe care scrie mare PULA. Oare asa trebuie sa promovam noi cultura romana la New York? Nu mai avem ce promova de am ajuns sa promovam Romania cu PULA? Nu, nu este o gluma. Va atasez fotografii facute de mine sa vedeti ca este exact de acolo. Plus cateva fotografii pe care le-am luat de pe pagina de facebook a ICR NY, ca sa vedeti ca locul este acelasi si ca nu mint.
Cel care a realizat si coordonat aceasta expozitie, sub atenta indumare a Doinei Uricariu, este realizatorul proiectului Eduard Andrei. Un alt ratat care crede ca cultura romana se promoveaza aducand la New York PULA! Felicitari domnule Andrei, felicitari Uricaresei! Cred ca sunteti de acord cu mine ca amandoi ar trebui sa plece acasa, sa fie dati afara! Oare Ministrul MAE, domnul Bogdan Aurescu, aude? Domnul Lilian Zamfiroiu, presedintele ICR, aude? Nu ia chiar nimeni nici o masura? Chiar am ajuns sa promovam Romania cu PULA?
Mai mult, aceasta doamna care este directoarea institutului, Doina Uricariu, este saraca dusa cu pluta. Dumneavoastra stiti ca are Alzheimer? Dumneavoastra stiti ca ia pastille sa nu uite in ce zi e si sa recunoasca oamenii? Aici toata comunitatea romaneasca stie. Presa stie? I-a facut cineva un control medical cand a angajat-o? Nu cred?
Cum e posibil ca sa pui in aceasta functie, in America, un om ca ea?
Un om ca ea care – desi locuieste de foarte multi ani la NYC – nu vorbeste limba engleza. Si asta pentru ca nu o cunoaste!!! Cum e posibil? La toate evenimentele la care am fost prezenta, Doina Uricariu vorbeste in limba romana. La New York. Cui ne adresam? Saracii americani pe care i-am vazut venind acolo, plecau pentru ca nu intelegeau nimic. Nu e pacat oare? Nu trebuie sa ne adresam audientei americane? Ma gandesc ca acesta e rostul ICR la New York. Sa promoveze cultura romaneasca americanilor. Insa cine sa vina sau sa stea la un eveniment daca ea vorbeste in limba romana?
Plus ca oricum Uricariu a depasit varsta legala de iesit la pensie. Are peste 66 de ani. Nu inteleg cum a fost numita in functie si nu inteleg de ce inca mai este tinuta in aceasta functie. E strigator la cer! E total depasita de situatie, de varsta, de limba si de boala!!!
Iubesc Romania, iubesc ICR-ul, insa va rog ca cineva sa faca ceva sa o schimbe. Cu siguranta sunt oameni mult mai tineri si mai capabili decat Doina Uricariu!
V-am scris dumneavoastra pentru ca nu stiu cui sa ma adresez. Nu cunosc oameni de la conducerea acestei institutii, nu cunosc oameni in presa care sa preia aceasta scrisoare a mea. Daca considerati de cuviinta ca merita ca lumea sa stie aceste lucruri strigatoare la cer, v-as fi recunoscatoare.
Gabi Mircea
30 aprilie 2015, New York
Numele cu care doamna a semnat este un pseudonim, desigur, pus din ratiuni lesne de inteles. Nimeni si nimic, din pacate, nu-i va face pe domnii Zamfiroiu si Aurescu sa auda. Nici pe presedintele Johannis, prea ocupat cu Next Step. Noi insa ne facem datoria si semnalam ce se intampla in curtea oficialitatilor Romaniei la New York, iar romanii din diaspora au dovedit ca stiu sa auda!
Grid Modorcea
Corespondenta de la New York
 
Balamuc la ICR New York: americanii sunt chemati să vadă “PULA” urticată! O Scrisoare Deschisă 7
 
Nota redacției: În legătură cu o posibilă boală a d-nei Doina Uricaru, redacția consideră că e de competența unor medici specialiști să se pronunțe, nu a presei. Altfel, să-i dea Dumnezeu sănătate!
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum