AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Două fețe ale aceleiași monede

In jos

Două fețe ale aceleiași monede Empty Două fețe ale aceleiași monede

Mesaj Scris de Admin Joi Ian 28, 2016 9:50 am

Motto:
“Очи чёрные, очи страстные / Как люблю я вас, как боюсь я вас!”
“Ochi chornyye, ochi strastnyye / Kak lyublyu ya vas, kak boyus’ ya vas!”
“Ochi negri, ochi pasionali / Cât vă iubesc, cât mă tem de voi!”
(mesajul lui Putin către Obama via Klaus Werner Iohannis)
M-am uitat la câteva meciuri ale Simonei Halep după ce am aflat că o puștoaică din România și-a făcut o operație de micșorare a sânilor pentru a putea juca mai bine tenis de câmp. Într-o perioadă în care farfuzele locale produceau un asalt uriaș asupra centrelor medicale specializate în siliconarea acestor up-gradate, această fată făcea un sacrificiu enorm pentru a-și putea realiza un vis. Așadar, am vrut să văd cum joacă și am urmărit câteva meciuri, în ciuda faptului că nu-mi place să mă uit la tenisul de câmp feminin. Mi se pare anost, mecanic, fără fantezie și fără frumusețe. Figurile încordate, încrâncenarea și icnetele țipate din fundul terenului anulează orice urmă de grație, de feminitate sau de spectacol. Meciurile ei nu mi-au schimbat părerea despre acest sport, m-au făcut însă să-mi doresc de fiecare dată să câștige, o dată fiindcă este româncă și-mi dă un motiv de mândrie națională și a doua oară consider că sacrificiul făcut merită o compensație. Câștigarea unor turnee a creat în România o stare de euforie generală, o fată de a noastră reușea să se impună la nivel mondial și o parte din gloria ei se resfrângea parcă și asupra noastră. De câteva luni a început să piardă iar noi începem să o privim cu răceală, să o contestăm, să o înjurăm și, în final, să ne lepădăm. Habar n-am ce valoare sportivă are. Nu am un aparat critic în acest domeniu dar știu că la fiecare meci pe care-l va avea îmi voi dori de fiecare dată să iasă învingătoare, și asta pentru că a avut curajul sacrificiului și pentru că este de un neam cu mine. Nu doar că nu mă lepăd ci, scriind aceste rânduri, încerc să o ajut cum pot.
Tot așa aș încerca să-l ajut, prin ceea ce scriu, și pe președintele României, dacă nu s-ar declara singur sluga americanilor, declarație făcută la Iași și care mi-a amintit de un excelent mini eseu de-a lui Augustin Buzura – “Mândria de a fi slugă”. Dorind cu tot dinadinsul să fie perceput drept un pro occidental, băiatul ăsta a comis-o grav de tot, arătând un caracter mic, o căciulă mare, doi ochi tâmpi și îngustați de ger. În tentativa sa de a arăta majestuos, distant, tăcut și înțelept, Johannis s-a transformat într-un Malvollio modern, care în loc să se fudulească cu jambierele sale încrucișate, se fudulește cu statutul său de slugă a americanilor și nu a rușilor, de parcă statutul de slugă este cu atât mai priincios cu cât stăpânul este mai cool și mai plin de bombe atomice. Nu voi face aici teoria serviciului public în care individul ăsta este angajat pentru a-și sluji propriul neam, nu voi veni să spun că a mai dat și el o copită respectului de sine al fiecărui român. Voi spune doar că la mine acasă eu sunt stăpânul și nu am de gând să fiu sluga nimănui. Pot fi partener, aliat, asociat dar nu slugă. Asta nu are decât să fie domnul Johannis, în calitate de persoană fizică, nu de președinte al țării mele. În această calitate el este sluga românilor, nu a americanilor și, dacă nu-i capabil să-și însușească această calitate, el trebuie să fie dat afară cât mai grabnic, pentru a nu i se da prilejul să ne umilească din nou. Deci răspunsul corect al domnului Johannis era acela că el este sluga neamului său. Neavând nici carisma și înțelepciunea politică a lui Iliescu, nici vizionarismul lui Constantinescu și nici măcar șmecheria lui Băsescu, singurul lucru care i-a rămas este acela de a ne reprezenta cu demnitate, recuperând parte din prestigiul pierdut din cauza clasei politice, în cvasi-totalitatea ei, și a lipsei de implicare a elitelor autohtone. În caz contrar, lipsa de încredere în calitățile lui de lider, pe care a generat-o unui număr mare de simpatizanți, se va transforma într-un dispreț total, așa cum deja acesta a început să se prefigureze. Faptul că Victoria Neulan nu s-a întâlnit cu liderii celor două mari blocuri politice arată clar câte parale dau americanii pe nația asta, reprezentanții a peste 80% din populație nemaireprezentând nimic în ochii lor din moment ce șeful suprem a depus jurământul de vasalitate absolută pe însoritele coaste ale Floridei.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum