AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SOV tipu cu vacuta mov -16: Cetateanul cu fulgarinul galben

In jos

SOV tipu cu vacuta mov -16: Cetateanul cu fulgarinul galben Empty SOV tipu cu vacuta mov -16: Cetateanul cu fulgarinul galben

Mesaj Scris de Admin Lun Iun 15, 2015 3:34 am

Un cetatean imbracat intr-un fulgarin galben statea in picioare in partea din spate a unui autobuz, cu spatele catre calatorii asezati pe scaune sau in picioare si cu fata catre geamul din spate. La un moment dat, o doamna din mijlocul de transport in comun il apostrofeaza indignata pe cetateanul cu fulgarinul galben.
– Stinge, domnule, tigara!
Cetateanul cu fulgarinul galben nu schiteaza nicio miscare. Doamnei i se mai asociaza doi domni si, in cor, il apostrofeaza pe cetateanul cu fulgarinul galben:
– Stinge, domnule, tigara!
Cetateanul nu schiteaza nici acum vreun gest. In acest moment, toti pasagerii din autobuz zbiara in cor:
– Da’ stinge, domnule, tigara!
Realizand ca despre el este vorba, cetateanul se intoarce si se scuza in fata pasagerilor indignati.
– Bine, dar eu nu sunt fumator.
Dupa un moment de stupoare, doamna care il apostrofase prima exclama:
– Bine, da’ orisicat, nu?
Mi-am amintit bancul cu ocazia reactiei pe care a avut-o domnul Danilet dupa pronuntarea instantei in cazul “Rarinca”, intr-o tentativa penibila de a o spala pe duduia cu mecla de precupeata viclenita in florarii.
Dupa cum stiti, nu obisnuiesc a comenta intamplarile curente din business-ul sau politica interna. Acest caz insa arata ca sistemul construit cu atata truda de nefericitii aia de Coldea si Maior la ordinul stapanilor lor incepe sa crape. Dupa cum v-am aratat in postarile mele anterioare, cercul ticalosiei nu se putea inchide fara obedienta totala a judecatorilor. Tinuti sub presiune, amenintati, arestati, acestia dadeau sentintele dupa cum li se ordona. Rarele tresariri de constiinta erau reprimate cu brutalitate de Coldea sau slugile lui din presa (a propos, ce poate fii mai naspa decat sa fii sluga slugii?!).
Imi amintesc cum in celebrul dosar FNI judecatoarea a decis trimiterea acestuia inapoi la Parchet, scriind negru pe alb ca nu reiese de nicaieri vreo infractiune comisa de subsemnatul. Dupa cateva luni, aceeasi judecatoare, pe acelasi dosar, imi “arde” peste 6 ani de inchisoare. Sincer, mi s-a facut mila de ea vazand in ce postura ingrata a fost pusa.
Stiind ca urma sa savarseasca o ticalosie, in fiecare sedinta de judecata isi cauta cu indarjire motive sa ma urasca pentru a-si legitima decizia si a-si pansa constiinta. Din delicatete, am decis sa nu mai particip la aceste sedinte, oferindu-i libertatea de a ma condamna fara sa mai fie nevoita sa ma priveasca in ochi atunci cand o va face. Razboiul meu nu era cu ea, ci cu cei care o obligau sa-si perverteasca profesia si constiinta. Asemeni ei, zeci de judecatori au fost obligati sa se prostitueze (profesional) sub amenintarea catuselor sau a linsajelor mediatice. Nu ii amintesc aici pe ticalosii de profesie si nici pe tampitii congenitali care sar linia de tramvai de frica sa nu se curenteze.
Bresa creata de judecatori in cazul “Rarinca” va fi cu siguranta largita de alti confrati de-ai lor, va fi largita pana cand intregul sistem de teroare instaurat de organizatia criminala condusa de Basescu cu acceptul patronilor lui din SUA se va prabusi peste acesta si ce a mai ramas din clica lui.
Poate ca ma credeti un idiot optimist, dar sunt convins ca in cele din urma, cu tot santajul pe care acesta crede ca il poate exercita asupra autoritatilor statului, Basescu va face puscarie, Coldea va fi dat afara cu un mare sut in spate, iar precupeata aia de la Inalta Curte se va reintoarce acolo de unde a plecat – Piata Matache –, sa faca ceea ce stie cel mai bine – sa vanda si sa cumpere. De data aceasta, ceapa, usturoi si zarzavaturi, nu destine umane sau functii.
Noile Coduri fiscale
Cu o oarecare intarziere cauzata de complexitatea materialului, va prezint critica pe care v-am promis-o referitoare la noul Cod fiscal si, pandantul lui, Codul de procedura fiscala. Aceasta critica este facuta pentru cunoscatori. Data fiind tehnicalitatea temei abordate, mi-a fost imposibil sa o traduc pentru cei neinitiati. Evident ca sunt anumite lucruri care pot fi intelese si de acestia din urma, asa ca macar din curiozitate se pot apleca asupra documentului atasat (click aici).
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum