AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Belina - Episodul 1 - Insula Comorilor

In jos

Belina - Episodul 1 - Insula Comorilor Empty Belina - Episodul 1 - Insula Comorilor

Mesaj Scris de Admin Joi Mai 09, 2019 4:34 am

Iată mesajul realizatorilor: „Belina e o metaforă a României. Odată ce am înţeles ce s-a întâmplat în ultimii ani cu această bucată de pământ, am înţeles mai bine şi ce se întâmpla cu România de azi. Pe această insulă de pe malul Dunării poţi să vezi cu uşurinţă ce înseamnă când nişte oameni se pun deasupra legii, iar puterea instituţiilor statului care trebuie să apere drepturile cetăţenilor cântăreşte doar cât nişte declaraţii goale pe hârtie. În ultimii doi ani, în timp ce la Bucureşti documentam protestele pentru apărarea statului de drept - unde lumea începuse să vorbească despre instaurarea dictaturii - am călătorit adesea în judeţul Teleorman, şi de câte ori am putut, am intrat pe Belina, această insulă a comorilor. Iar pe Belina, legi şi drepturi există doar în teorie. Nu există nici o transparenţă a deciziilor politice, acţiuni criminale se întâmplă în spatele barierelor ilegale, forţele de ordine lucrează doar în folosul celor aflaţi la putere, iar dacă aceştia în sfârşit ajung în faţa unui judecător, procesele sunt tergiversate, iar legile schimbate, fără vreo reparare a nedreptăţilor aduse cetaţenilor. Povestea acolo, la Belina, are mereu acelaşi personaj principal: Liviu Dragnea, braţul de fier din spate guvernului. Corupţia în Teleorman şi cu atât mai mult pe Belina nu e deloc ceva abstract. Acolo, asta înseamnă, că de la o zi la alta cineva ţi-a luat peştele de pe masă şi ţi-a oprit violent accesul pe insula care de generaţii a fost zona locală de pescuit, iar până în 2011 baza economică a zeci de pescari industriali. Şi familiile lor bineînţeles. Nicăieri în lume nu există prezumţia de nevinovăţie pentru politicieni în ochiul publicului. Noi, care am ascultat mărturii ale oamenilor din Teleorman, şi am petrecut mult timp pe insula Belina, putem să spunem că Liviu Dragnea este vinovat. Timp de 20 de ani Dragnea a deţinut cele mai înalte poziţii publice din judeţ. Şi a pretins că a lucrat în folosul comunităţii. De fapt, a lăsat în spate un loc unde chiar şi noţiunea de folos al comunităţii este una străină administraţiei. Înainte de orice, Dragnea se face vinovat pentru sărăcia oamenilor pe care i-a condus în toţi aceşti ani. Va veni o zi în care un judecător va trebui să spună câte legi a încălcat Dragnea ca să pună mâna pe vechile proprietăţi ale statului, să beneficieze de fostele companii de stat şi să pună stăpânire pe o insulă, un judeţ şi o întreagă ţară. Nu suntem judecători să dăm un verdict, ca să spunem noi aici şi acum ce legi a încălcat Dragnea sau câte au schimbat oamenii lui între timp în interes propriu. Dar vă putem purta cu noi într-o călătorie, în care tot ce aveţi nevoie să luaţi cu voi este bunul-simţ, ca să judecaţi singuri“.

Citeste mai mult: adev.ro/pr8ebg
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum