AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Primul tur, ultimul tun

In jos

Primul tur, ultimul tun Empty Primul tur, ultimul tun

Mesaj Scris de Admin Vin Noi 08, 2019 12:05 am

PSD a fost și e de același tip cu toate partidele - și chiar mai rău decât atât. Guvernul Orban a trecut de Parlament mai bine decât moțiunea (cu 240 de voturi), deși Dăncilă și Ponta (secera si ciocanul) nu și-au lăsat partidele să meargă la lucru – fără să prezinte certificat medical care să confirme că acestea sunt grav bolnave. Incurabile. Acum să vedem cum se descurcă liberalii cu moștenirea Dăncilei despre care PSD pretinde că a lăsat țara la cheie, iar PNL susține că a lăsat un dezastru. Adevărul trebuie să fie undeva la mijloc: un dezastru la cheie. Grea încercare pentru liberali. Dar ei au vrut-o. Vorba ceea: ai grijă ce dorești că s-ar putea s-o zbârcești. Acum însă, gata, nu mai plânge Vio, uită tot ce-a fost. Altfel, audierea noilor miniștri în comisiile parlamentare (unde Vio ceruse „să fie măcel“) s-a soldat cu trei victime. Adevărul e că Ion Ștefan (Dezvoltare) ar fi trebuit schimbat înaintea audierilor, întrucât și-a declarat căsoiul de 910 m.p. ca fiind de 76 m.p. ca să plătească impozite mai mici. Apoi a declarat că „pentru mine taxele au fost dumnezeiești“. Un evazionist pios. Altă respinsă a fost Violeta Alexandru (Muncă), pe care Olguța a tăbărât cu toate utilajele din dotare. „Nu cred în evaluarea Olguței“ a declarat Orban ritos. Greșit. Olguța chiar știe să aprecieze munca, inclusiv la domiciliu: pe primul soț l-a plasat la ASP, iar pe al doilea, la Bruxelles. Damă bună. Cel mai vânat a fost însă Câțu (Finanțe) a cărui audiere a fost o adevărată hărmălaie de mahala, unde Orlando a vorbit cu „au, mâncați-aș!“ (n-a precizat ce) și a mărturisit că „îmi plac c...vele, dar nu în politică și nu blonde“.Se cam bănuia că, în ciuda părului său alb, Orlando frecventează locuri rău famate. Ulterior a pretins că s-a referit „metaforic“ la „ultimele achiziții ale PSD, respectiv Gușă“. Gușă metaforă? Mai degrabă oximoron. Gușă și-a motivat aderența la PSD „fiindcă e singurul partid care nu e de tip securistic“. Ei, acum e. De fapt, PSD a fost și e de același tip cu toate partidele - și chiar mai rău decât atât. Orlando însuși a constatat că „PSD a trecut din lac în puț“, iar Dăncilă a explicat cum a ajuns acolo: „În spatele meu am fost eu însumi și totuși am mers înainte“. Trebuie să-i fi fost greu să umble cu ea în spate. Dar a mers cu spatele înainte: după ce i-au fost respinse două propuneri de comisar european, demisa Dăncilă a mai făcut una care a avut aceeași soartă. Femeia asta nu se teme de ridicol. E marele ei curaj. Pregătindu-și evacuarea, Dăncilă a golit (ultimul tun!) ­Fondul de Rezervă (destinat calamităților) împărțind banii primarilor PSD. Pesemne că îi consideră calamități. Și chiar sunt. Firea, de exemplu, a preluat atacul infect la adresa Fundației Dăruiește Viață (care a strâns donații pentru un spital oncologic destinat copiilor) formulat de o modistă murdară pe mâini („cei căcare fac spitale“) și s-a umplut de câh. În acest timp, Dragnea și-a serbat aniversarea la Rahova (dar și într-o permisie ilegală de o zi) cu cei trei copii,: fiul, fiica și iubita. Vio i-o fi urat în sinea ei: la mulți ani, Daddy, acolo unde ești, căci eu în lumea mea mă simt anapoda și rece. Drept care Vio a declarat că, spre deosebire de cei care vorbesc engleza, dar nu țin cu țara, ea nu știe engleza, dar iubește România. Atunci de ce nu vorbește corect româna? Barna a și acuzat-o că vrea să intre în turul doi la prezidențiale în locul lui. Are loc rezervat? Și-a plătit locul? Dar peste câteva zile e primul tur și ne lămurim. Poate scăpăm de retur. Nu de alta, dar campania electorală a costat 150 de milioane de euro. Spectacolul a fost însă răsuflat. O șușanea. Banii înapoi!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum