AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cu 3 zile înainte de alegeri, presată de un reporter, Viorica Dăncilă se răzgândește: Am văzut acum că pe 10 august nu a fost o lovitură de stat

In jos

Cu 3 zile înainte de alegeri, presată de un reporter, Viorica Dăncilă se răzgândește: Am văzut acum că pe 10 august nu a fost o lovitură de stat Empty Cu 3 zile înainte de alegeri, presată de un reporter, Viorica Dăncilă se răzgândește: Am văzut acum că pe 10 august nu a fost o lovitură de stat

Mesaj Scris de Admin Joi Noi 21, 2019 11:17 am

Dacă în vară Viorica Dăncilă vedea în protestele din 10 august 2018 o lovitură de stat, acum și-a schimbat părerea. „Am văzut acum că nu a fost o lovitură de stat”, a spus ea, potrivit Digi24, într-o conferință de presă.
Viorica Dăncilă a fost întrebată de reporterul Digi dacă a citit raportul desecretizat al intervenției din 10 august. În acesta se arată că Jandarmeria a monitorizat rețelele de socializare și a găsit acolo postări care ar fi indicat că protestul riscă să escaladeze. 
Însă datele primite de la partenerii instituționali nu au indicat o situație generatoare a unei crize de ordine publică, care prin complexitate, amploare și intensitate să amenințe sau să pună în pericol viața și sănătatea populației, stabilitatea politică, economică ori socială, ordinea și valorile constituționale sau îndeplinierea obligațiilor internaționale ale statului, potrivit raportului.
Viorica Dăncilă a evitat să răspundă. „Cred că nu trebuie să venim noi cu scenarii, hai să vedem ce va spune justiția”, s-a eschivat ea.
Întrebată dacă mai consideră că a fost vorba despre o lovitură de stat, în condițiile în care instituțiile din domeniul securității naționale au spus că nu au semnale în acest sens, Dăncilă a răspuns: „Cred că entitățile menționate în acest raport trebuie să dea aceste răspunsuri. Am spus atunci că seamănă cu o lovitură de stat pentru că s-a încercat intrarea în Palatul Victoria. Am văzut acum că nu a fost o lovitură de stat”, a spus ea.
Dăncilă nu a dorit să răspundă la alte întrebări pe acest subiect. „Cred că sunt lucruri foarte importante pe care trebuie să le discutăm legate de candidatura la prezidențiale. Să vedem ce spune justiția, nu putem noi să facem aceste aprecieri”, a continuat Dăncilă.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum