AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Marcel Ciolacu amenință că taie craca pe care stă cocoțat Guvernul Orban dacă sunt introduse alegerile în două tururi. Liderul interimar al PSD nu vrea nici alegeri anticipate și..

In jos

Marcel Ciolacu amenință că taie craca pe care stă cocoțat Guvernul Orban dacă sunt introduse alegerile în două tururi. Liderul interimar al PSD nu vrea nici alegeri anticipate și.. Empty Marcel Ciolacu amenință că taie craca pe care stă cocoțat Guvernul Orban dacă sunt introduse alegerile în două tururi. Liderul interimar al PSD nu vrea nici alegeri anticipate și..

Mesaj Scris de Admin Mier Dec 11, 2019 12:35 am

Marcel Ciolacu, președintele interimar al PSD, consideră „incorectă” discuția despre alegerea primarilor și a președinților de consilii județene în două tururi de scrutin, pentru că s-ar schimba regulile în timpul jocului. În opinia lui Ciolacu, o astfel de măsură ar putea fi discutată pentru alegerile locale din 2024.

Dacă vor depune o lege de asumare pentru alegerile primarilor în două tururi, categoric PSD va depune o moțiune de cenzură. Văd că și UDMR susține. Sperăm să putem propune și un alt guvern.”, a declarat Marcel Ciolacu, duminică seara, la Antena 3.
Liderul interimar al PSD nu este de acord nici cu organizarea de alegeri anticipate cât timp nu există o situație de criză.
În orice stat democratic alegerile anticipate se fac când există o criză. În acest moment nu există, decât dacă vrem noi să o provocăm. Există un Parlament ales, un președinte ales și un Guvern minoritar. Nu e prima dată în istorie când avem un Guvern minoritar. (…) Eu cred că dânșii încearcă să forțeze aceste alegeri anticipate în urma unor sondaje de opinie, lucru total nedemocratic şi total neproductiv pentru România. (…) Anticipatele apar când nu există o majoritate conturată“, a declarat Ciolacu.

Ciolacu: Nu sunt de acord cu desființarea Secției speciale

Referitor la Secția specială de investigare a magistraților, președintele interimar al PSD a spus că nu este de acord cu desființarea acesteia. “Cum o vor desființa? Trăim într-o țară democratică, există niște reguli democratice. Am văzut cu toții cum a funcționat România fără Secția specială (…) Au fost niște abuzuri recunoscute inclusiv de Comisia de la Veneția. Nu sunt de acord cu desființarea, dar nu cred că eu sau PSD contăm foarte mult în privința votului pe care urmează să îl dea“, a declarat Marcel Ciolacu.
După ședința Comitetului Executiv de miercuri, Marcel Ciolacu lăsa să se înțeleagă că PSD ar putea fi de acord cu desființarea Secției speciale dacă asociațiile din domeniul judiciar o vor cere.
Aș vrea să văd foarte clar de la CSM, de la judecători, de la procurori, ce părere au. Dacă opinia asociațiilor din justiție va fi ca această Secție să fie desființată, presupun că și Partidul Social Democrat va vota în consecință“, a spus Ciolacu.
Guvernul Orban a discutat, vineri, un Memorandum privind Secția specială de investigare a magistraților, Ministerul Justiției propunând desființarea acesteia sau regândirea modului în care funcționează.
Secția Specială face obiectul unei largi consultări a instanțelor și parchetelor din țară, care au răspuns, în proporție de peste 80%, că doresc desființarea Secției Speciale de investigare a magistraților. Comisia Europeană, GRECO și Comisia de la Veneția au recomandat desființarea acestei structuri concepute de guvernul PSD, sub ministeriatul lui Tudorel Toader.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum