AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stenograma primei ședințe de guvern

In jos

Stenograma primei ședințe de guvern Empty Stenograma primei ședințe de guvern

Mesaj Scris de Admin Mar Dec 07, 2021 10:18 am

Stenograma primei ședințe de guvern
https://revista22.ro/opinii/cristian-preda/stenograma-primei-sedinte-de-guvern


 
Avem din nou un guvern. Primele declarații ale miniștrilor ne arată mai degrabă inadecvare și derută. Și multe legături cu o „securitate” la fel de obscură precum Securitatea. Miniștrii (în cor): Să trăiți!
Daniel Cadariu (Turism): Rămâne ca noi, eu în acest caz, să preluăm această muncă și acest efort, și, dacă se poate, să-l ducem la nivel național.
Sorin Grindeanu (vicepremier): Desene cred că avem pentru următorii 50 de ani, din păcate lipsește punerea în practică.
Nicolae Ciucă: Sper ca, începând de joi, să ne apucăm serios de treabă.
Sorin Grindeanu: Vineri plec cu mașina spre Timișoara. Dacă prind accident pe Valea Oltului, s-ar putea să fac foarte, foarte mult...
Nicolae Ciucă (către Vasile Dâncu): Veți prelua un minister ai căror oameni așteaptă de la dvs. doar ce trebuie să facă.
Vasile Dâncu (Apărare): Eu sigur că nu sunt militar sau nu am fost militar pentru zona apărării.
Voce din off: Și atunci, ce căutați la ministerul ăla?
Vasile Dâncu: Am scris studii despre chestia aceasta, am făcut stagiul militar și asta ar putea să fie o condiție. De-a lungul studiilor mele, am studiat și am construit o revistă de cultură și gândire strategică. Chiar de cultură de securitate, de modalitatea în care inserăm întreaga societate, să spunem din specialiști, în securitatea națională.
Vocea din off: Aici se discută doar cu specialiști. Domnul Cîmpeanu?
Sorin Cîmpeanu (Educație): Trăiți!
Vocea din off: Sunteți la Academia de Științe ale Securității Naționale, nu?
Sorin Cîmpeanu (Educație): Permiteți să raportez: am plecat din instituția pe care cu dezonoare o conduce rectorul SNSPA.
Vocea din off: Dar avem în continuare mulți specialiști. Rafila, de exemplu.
Alexandru Rafila (Sănătate): Bună ziua, sunt profesorul universitar doctor Rafila...
Sorin Cîmpeanu (îl întrerupe pe colegul său): Noi am vrut să dăm un exemplu, doi membri ai guvernului, cum se fac testele și am făcut videoclipuri...
Vocea din off: Cum? Ce?
Sorin Cîmpeanu: Deci avem aici pliculețul pentru salivă, avem toate componentele unui test și să vedem cât de complicat sau cât de simplu este să fie administrat. Cu această pipetă voi încerca să extrag o cantitate suficientă, desigilez acest test...
Vocea din off: V-a căzut saliva pe haină. Scheiß drauf!
Gabriel Firea (Familie și Egalitate de Șanse) și Marius Budăi (Muncă): Și noi am preferat să venim împreună, să arătăm că munca și familia vor rămâne în continuare împreună, chiar dacă separat din punct de vedere juridic. Ministerul nu va fi o instituție care va oferi doar vouchere și suplimente, ci va stabili politici pentru stimularea natalității.
Adrian Câciu (Finanțe): Ce tare!!! Aici ar trebui să vă spun cine sunt. Născut în ’74. Iată, deja în secolul trecut. Mamă, ce mare am crescut!!! Am trecut prin toate, ca să fiu ceea ce sunt. Mulți dintre voi mă cunosc, ceilalți mă vor cunoaște prin prisma postărilor de pe blog.
Vocea din off: CTP zice să sunteți mason din Buzău... Ca dl Ciolacu, pe care l-am chemat la această primă ședință.
Marcel Ciolacu (președintele Camerei Deputaților): Dragi colegi, vă mulțumesc pentru toate mesajele. PSD și PNL sunt ca Steaua și Dinamo. Este adevărat că PSD e mai mult Steaua și PNL – Dinamo.
Gabriela Firea: Pentru PSD era mai ușor să rămână în opoziție.
Vocea din off: La Dinamo, pardon, la unitatea 0215, nu era Chesnoiu?
Adrian Chesnoiu (Agricultură): Este o aberație. Nu am lucrat niciun minut, nicio secundă la unitatea „Doi și-un sfert”, pentru că aveam 16 ani când a fost desființată. Am lucrat la MAI, pe zona de protecție, n-are nicio treabă cu a ascunde ceva.
Vocea din off: Și cum ați ajuns la agricultură?
Adrian Chesnoiu: Asigurarea hranei populației face parte tot din sectorul securității.
Vocea din off: Am aici și CV-ul lui Fl. Roman. Zice că și el a făcut securitate națională și contabilitate. Și că a publicat o carte. De ce minte presa că nu se găsește?
Florin Roman (Digitalizare): În urma unor articole apărute în presă, doresc să fac următoarea precizare: lucrarea menționată în CV-ul meu este rezultatul unor întâlniri și discuții zilnice, din perioada 2004-2006, cu profesorul conferențiar universitar dr. Titi Paraschiv, care de altfel a confirmat public acest lucru. I-am adresat rugămintea să mă ajute în a căuta, în arhiva personală a domniei sale, lucrarea invocată.
Vocea din off: N-o găsește Marian Neacșu? Unde-i Neacșu?
Marcel Ciolacu: Îmi asum numirea lui ca secretar general al guvernului.
Vocea din off: Și prim-ministrul ce zice?
Marcel Ciolacu: Nu are nicio părere.
Vocea din off: Neacșu nu e condamnat pentru conflict de interese?
Marcel Ciolacu: N-a furat nimic. Ce facem în țara asta? Omorâm oameni?
Alexandru Rafila: Dați-mi voie, sunt profesorul universitar doctor Rafila...
Vocea din off: Taci, Rafila! Unde este Florin Câțu, de la Pe-Ne-Le?
 
Nota bene
Toate replicile din colajul de mai sus sunt declarații ale miniștrilor din actualul guvern. Vocea din off și formulele militare de salut sunt inventate. //
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum