AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

I Wish Nobody Was Bombing Syria

In jos

I Wish Nobody Was Bombing Syria Empty I Wish Nobody Was Bombing Syria

Mesaj Scris de ion_pribeagu Mar Oct 06, 2015 7:42 am

Politica SUA schimbare de regim pentru Siria a fost o catastrofă. Mai mult de 200.000 de morți și o țară întreagă redus la moloz, cel puțin parțial, pentru că președintele Obama a decis că "Assad a pierdut legitimitatea lui." Cum se face că președintele unei țări are 6.000 de mile departare autoritatea de a decide dacă un alt lider aparține birou sau nu? Ce se întâmplă dacă Rouhani în Iran a decis că Obama a pierdut legitimitatea lui pentru uciderea unui număr de cetățeni americani de drone fără taxe sau proces? Ne-ar accepta asta?
Cel puțin trei ani de eforturile SUA de a instrui rebelii să răstoarne guvernul sirian a produs, ca generalul Lloyd Austin, comandantul Comandamentului Central, a mărturisit luna trecută, "patru sau cinci" "moderați" instruiți și verificați în Siria. 500 milioane dolari alocate in acest scop a dispărut.
Soluția neoconservatoare la acest eșec de a răsturna Assad și "degrada și de a distruge" ISIS este de a crește bombardarea și să conducă o invazie la sol de Siria. Politica confuz de combatere a Assad și, de asemenea, lupta împotriva dușmanilor săi nu pare să deranjeze neoconservatorii. Ei doresc ca noi să uităm totul despre eșecurile lor recente din Libia și Irak și să încerce aceeași strategie nu a reușit încă o dată.
Dar ceva dramatic sa întâmplat săptămâna trecută. Președintele rus Vladimir Putin a ținut un discurs la Națiunile Unite critica politica SUA de parteneriatul cu un set de extremiști - Al-Qaida și aliații săi - pentru a ataca atât ISIS și Assad. "Îți dai seama acum ce ai făcut?", A întrebat Putin.
La scurt timp după discursul lui Putin ONU, el a solicitat si a primit autoritate de la Parlamentul rus a folosi forța în Siria ca răspuns la solicitarea guvernului sirian pentru asistență împotriva rebelilor. Luptători și bombardiere rusești au început zboară ieșiri peste Siria aproape imediat. În mai puțin de o săptămână de bombardament rus, daune considerabile pare să fi fost făcut atât ISIS și la filialele al-Qaeda - dintre care unele sunt considerate aliați de SUA și au fost de fapt instruiți de către CIA.
Acesta poate fi tentant pentru a ridica moralul acțiuni militare ruse în Siria, după cum se pare ISIS este în cele din urmă suferă unele pierderi considerabile. Rapoartele de presă sugerează un număr mare de dezertările din rândurile lor, dupa atacurile din Rusia. Dintr-o data ceea ce părea a fi o preluare ISIS inevitabil al Siriei dată Assad a fost răsturnat, pare mult mai putin probabil cu rușii pe scena.
Dar eu nu pot majorete bombele, fie că sunt bombe rusești sau bombe SUA sau bombe franceze sau britanice. Nu cred un grup terorist creat de intervenție străină în regiune va fi rezolvată prin mai multe intervenții străine în regiune. Bombe reprezintă un eșec total al politicii. Ei distrug economia și infrastructura unei țări.
Mi-aș dori poporul american ar cere în cele din urmă că guvernul lor pună capăt politicii sale distructive de încercarea de a schimba orice regim care nu pleca la cererile Washington. Mi-aș dori Congresul respectat Constituția noastră suficient pentru a cere ca președintele să caute o declarație de război, înainte de a ataca o țară străină. Mi-aș dori presedintele Bush si consilierii săi neoconservatori nu a decis să răstoarne guvernul sirian. Mi-aș dori președintele Obama a tras neoconservatorii care l-au condus la o intervenție nebun la altul. Aș vrea CIA nu a antrenat rebelii să lupte alături de Al-Qaeda în Siria. Aș vrea să-ar respinge strigătele ascuțite ale warmongers. Aș vrea mass-media din SUA a fost mai mult decât un braț de propagandă a guvernului SUA.
Eu nu sunt încântați că Rusia este bombardarea Siria. Mi-aș dori nimeni nu a fost bombardat Siria.
Citește mai mult de Ron Paul

ion_pribeagu

Mesaje : 174
Data de înscriere : 15/02/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum