AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tudose, mai stai mult cu ( PULA LUI )Terente în gură?

In jos

Tudose, mai stai mult cu ( PULA LUI )Terente în gură? Empty Tudose, mai stai mult cu ( PULA LUI )Terente în gură?

Mesaj Scris de Admin Mier Aug 30, 2017 4:21 am

Că alde Tudose și guvernul lui de prostocrați vor să ne readucă grabnic în Evul Mediu, ba poate chiar pe vremea regatului lui Burebista, când dacii inventaseră roata la salariu și apa caldă în șpriț, mi-am dat seama de multă vreme. Dar încă nu știam cât de mult iubește acest premier trecutul glorios al patriei și cât de atașat este de valorile tradiționale. Abia aseară, după ce-a scăpat porumbelul cu cardul, susținând că Terente era mic copil pe lângă bănci, am realizat ce prim-ministru român și mândru avem. Un prim-ministru care n-are nevoie de bănci, n-are nevoie de card, că el vrea banii în mână, muncitorește, și-nainte, dacă se poate, că nu degeaba practică meseria a mai veche din lumea – de politician.
Pot face chiar un exercițiu de imaginație, închipuindu-mi cum arată o zi din viața acestui demn apărător al datinilor milenare. Dimineața, pe el nu-l scoală soneria de la mobil și nici măcar ceasul deșteptător ”Pobeda”. Noo, el și-a tras cocoș în baie. Cum sună cocoșul de ora cinci, cum Tudose se trezește – mă rog, e un fel de a spune, că pe-ăsta treaz nu l-a văzut, cred, nici moașa când l-a scos la lumină – și se ridică din pat. Nu se spală pe dinți, că pasta de dinți e o invenție relativ recentă, ci ia o gură de nisip, o plimbă puțin printre gingii, o scuipă, se clătește și gata, cine mai are nevoie de Colgate? Pe urmă își ia pe el un cămeșoi, niște ițari, își trage opincile de firmă – adică din piele de porc teleormănean, nu oricare! – și cheamă șoferul să-l ducă la guvern. De fapt, nu șoferul, că și mașinile sunt o invenție recentă, pe care el o refuză din principiu. Cheamă carul tras de boi să-l ia. Când boii sunt în service, nu-i problemă, sună la Partid și cere doi membri din conducere, că-i același lucru! Pe urmă ajunge la guvern, stă ce stă pe-acolo, cu colegii lui, mai țesând o ie, mai spunând o vorbă de clacă, trece timpul. Și pe urmă ia o piatră-n gură, să nu-l trăznească electricitatea, își face curaj și merge într-un platou de televiziune, să ne spună cât de nenorocite sunt băncile și corporațiile, care au distrus România și mai au puțin și ne pun comision și pe mămăliga cu brânză.
Ce nu spune însă premierul Tudose este că, dacă n-ar fi băncile astea pe care le-njură toată ziulica, el și cu prostocrații lui cu tot ar scormoni prin tomberoane, doar-doar or mai găsi ceva să dea de păpică la popor. Poate nu știți, dar în numai șapte luni, de când e la guvernare, PSD a îndatorat enorm România, luând deja împrumuturi de 10,2 miliarde de euro. De unde le-a luat? Ei bine, tocmai de la băncile mult hulite, doar nu de la alea din Cișmigiu! Cât de ipocrit să fii să amanetezi la bănci viitorul unei țări ca să-ți achiți pomenile electorale și pe urmă să urli că n-ai încredere în bănci, fiindcă te fură la comision? Nenea Tudose, să știi de la mine: dacă într-o zi, pui un caz, o să-ți crape ficatul, nu de la beție o să-ți crape, bre, ci de la ipocrizie!
Și pe cine minți matale că în doi ani ți-a luat banca un comision de 500 de dolari? Asta să le-o spui cretineților care v-au votat și care cred că băncile sunt uneltele Satanei, iar ”card” e doar un ”drac” pe invers! Într-o lume unde totul, de la plăți la achiziții, se face prin tranzacții online, o lume din care banii ar putea să dispară cât de curând, matale vrei să stăm tot la casierie, de două ori pe lună, și să luăm niște bancnote soioase, la avans și lichidare? Vrei să mergem tot cu sacoșa de bani când ne cumpărăm mașină, casă sau orice altceva? De unde știm noi că ăia 500 de dolari nu i-ai dat pe gât într-o seară și pe urmă te-ai dus pe șapte cărări la nevastă să te plângi că ți-au luat băncile comisionul? Când faci asemenea afirmații, vino, nene și cu extrasul de cont și arată-ne, negru pe alb, cum ți-a furat banca bănișorii prin comisioane. Că așa, fără dovezi, aș putea și eu să te acuz că ești drojdier fruntaș, dar până nu-ți văd nota de plată și nu-ți număr sticlele goale de sub masă, nu pot să mă pronunț.
Culmea este că politrucul ăsta demagog și populist, care a prins șmecheria de la Dragnea și, în timp ce îngroapă țara, zice că băncile și corporațiile sunt de vină, că ele produc cazmale și lopeți, dar nu suflă o vorbuliță despre băncile prin care colegii lui, securiștii foști și actuali, au furat miliarde de la români. Zi-ne, bre, nea Tudose, ceva și despre Bancorex, și despre Bankcoop, și despre Banca Religiilor, dacă tot ți-ai propus să spui nasoale despre bănci! Sau despre asta nu-ți dă Partidul voie să gavarești, de teamă să nu dai din casă? În orice țară există oameni care acuză băncile și dilimani care cred că-s urmăriți prin tubul catodic și cipul de la card. Dar ca premierul unei țări europene să vorbească astfel despre bănci, aruncându-le în derizoriu, este ceva de neimaginat. Nici nu ne dăm seama cât rău face Tudose României aruncând cu lături în tot sistemul bancar – căci întregul sistem bancar este vizat, de vreme ce el nu a nominalizat nicio bancă. Dar, de fapt, s-ar putea ca totul să facă parte dintr-un plan bine pus la punct, de demonizare a tot ce înseamnă civilizație, modernitate, prosperitate, căci PSD știe prea bine că un neam prosper nu ar vota niciodată un partid care dă pomeni. El are nevoie de săraci, de cât mai mulți săraci, leneși și proști, cărora să le împartă banii luați de la românii care se spetesc muncind. Și când vine vorba de asemenea haiducii electorale, aici da, are dreptate premierul: Terente era mic copil. Dar nu în comparație cu băncile, ci cu PSDragnea. Păi nu vedeți cât de bine și apăsat ne fute Partidul?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum