AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

INVATAMANTUL AMERICAN SI IDEOLOGIA ANTIRASISTA WOKE. SAU CUM E TRANSFORMATA AMERICA INTR-O TARA IN CARE RASA DEVINE CEL MAI IMPORTANT LUCRU!

In jos

INVATAMANTUL AMERICAN SI IDEOLOGIA ANTIRASISTA WOKE. SAU CUM E TRANSFORMATA AMERICA INTR-O TARA IN CARE RASA DEVINE CEL MAI IMPORTANT LUCRU! Empty INVATAMANTUL AMERICAN SI IDEOLOGIA ANTIRASISTA WOKE. SAU CUM E TRANSFORMATA AMERICA INTR-O TARA IN CARE RASA DEVINE CEL MAI IMPORTANT LUCRU!

Mesaj Scris de Admin Mier Mar 24, 2021 11:44 am

https://bogdancalehari.wordpress.com/2021/03/18/invatamantul-american-si-ideologia-antirasista-woke-sau-cum-e-transformata-america-intr-o-tara-in-care-rasa-devine-cel-mai-important-lucru/

Laboratorul numarul 1 de Cercetari in Domeniul Nuclear al guvernului federal american, organizeaza o sesiune obligatorie de reeducare de 3 zile pentru angajatii (barbati) albi, cu scopul de a scoate in evidenta “privilegiile albilor”, de a deconstrui “cultura omului alb” si de a le permite angajatilor sa-si marturisesca pacatele in fata formatorilor specializati in diversitate. Serena Williams – 300 milioane de dolari avere – declara ca  a cunoscut discriminarea rasiala si spune, in sprijinul prietenei sale, Meghan Markle,ducesa de Sussex, alta victima a aceleiasi discriminari: “Cunosc foarte bine sexismul şi rasismul pe care instituțiile și media le folosesc pentru a denigra femeile şi persoanele de culoare, pentru a ne distruge, pentru a ne minimiza, pentru a ne demoniza.” Joe Biden, presedintele Statelor Unite, ataca suprematismul alb, rasismul institutionalizat din sistem si spune in discursul tinut la inmormantarea lui George Floyd: “Nu ne putem abate atentia de la rasismul care ne raneste sufletul. Albii trebuie sa-si asume vina ce o poarta de sute de ani….Ora justitiei rasiale a sosit. Acesta e raspunsul pe care trebuie sa-l oferim copiilor nostri cand ei se intreaba de ce. Pentru ca atunci cand va exista dreptate pentru George Floyd, vom fi pe adevaratul drum catre justitia rasiala in America.”. La cererea democratilor, HBO GO retrage de la difuzare filmul “Pe Aripile Vantului”. Filmul promoveaza sclavagismul! L’OREAL suprima din reclamele sale cuvintele “alb”, “albeste”, “luminos” . Times, Associated Press si alte mari organizatii media decid sa scrie cu majuscule cuvantul “negru” si sa foloseasca in continuare minuscule pentru cuvantul “alb”. Pentru a sterge trecutul rasist si sclavagist, Consiliul scolar al orasului San Francisco hotaraste sa schimbe denumirea tuturor scolilor care poarta numele lui George Washington, Thomas Jefferson si Abraham Lincoln. Bill Gates isi exprima sprijinul pentru miscarea BLM si posteaza pe Twitter: “Crimele infioratoare comise asupra lui George Floyd, Ahmad Arbery, Breonna Taylor, si multi, prea multi alti negri, si protestele pe care le-au declansat, fac lumina asupra brutalelor nedreptati pe care le sufera negri in fiecare zi din partea politiei, justitiei, asistentei medicale, educatiei, in privinta locurilor de munca, a locuintelor si in toate celelalte domenii ale vietii lor.” John Brennan – seful comunitatii serviciilor de informatii sub Obama – declara la televiziune: “Ma simt foarte stanjenit ca sunt un barbat alb”. Ministrul Agriculturii, Tom Vilsack, numeste un consilier principal pentru echitate rasiala si infiinteaza o Comisie de Echitate – care sa identifice si sa stearga orice urma de rasism sistemic din institutia pe care o conduce. Proiectul de lege privind acoperirea pagubelor suferite de fermieri din cauza Covid, conceput de catre Ministerul Agriculturi, prevede acordarea a 10,4 miliarde de dolari fermierilor pagubiti. Fermierii negri, de 13 ori mai putin numerosi decat fermierii albi, vor beneficia de 50% din suma! Pentru a indeparta rasismul si suprematia alba din matematica, Serviciul de Educatie al Statului Oregon cere profesorilor de matematica sa se inscrie la un curs care pune fata in fata invatarea moderna a matematicii comparativ cu “caracteristicile toxice ale culturii si suprematiei albe”. Cursul promoveaza “etnomatematica si un program de studii antirasiste si culturale pertinente.” si militeaza pentru promovarea colectivismului in defavoarea individualismului. In aprilie, Universitatea Columbia va organiza 6 ceremonii de inmanare a diplomelor, bazate pe rasa, etnicitate si alti factori de auto-identificare a studentilor din primul ciclu.Statul Virginia a intrat in istorie ca primul stat american care considera rasimul drept responsabil pentru criza din sanatate.
Toate acestea, si multe altele, pot fi rezumate in doar doua cuvinte: ideologia WOKE! Ideologie care pune stapanire pe invatamantul american, transformand scolile si universitatile in institutii anti-rasiste. Institutii care-si invata acum elevii ca America este o tara rasista, iar culpabilitatea rasiala e colectiva. Ideologie care revizuieste istoria Americii din perspectiva critica a teoriei raselor! Care-si obisnuieste elevii cu resentimentele, delatiunea, frica, segregarea rasiala si ura de rasa! Ideologia care ii invata pe tineri ca minciuna le poate asigura locul in reteaua sociala, iar respingerea ei ii condamna, garantat, la excludere.
Citind articolul (tradus mai jos) scris de Bari Weiss – ziarista si membra a Consiliului consultativ al Fundatiei contra intolerantei si rasismului, care a fost obligata sa paraseasca redactia New York Times din cauza prigoanei colegilor de stanga – nu poti sa nu remarci cat adevar exista in cuvintele lui Ryan McMaken: “America este tara in care milioane de asa zisi <conservatori> isi trimit de buna voie copiii sa faca 16 ani de scoala si apoi sunt nedumeriti atunci cand micul Johnny vine acasa si anunta ca este marxist”.
“ Disidentii utilizeaza pseudonime si dezactiveaza imaginile din videoclipurile lor atunci cand iau legatura prin intermediul software-ului Zoom Chat. Deobicei vorbesc despre antrenamente si plimbarile cu bicicleta, dar acum se reunesc pentru a elabora o strategie comuna. Marturisesc ca s-ar putea confrunta cu consecinte grave daca cineva ar afla ca discuta despre asta. Dar in ultimul timp situatia a devenit prea grava, asa ca mailurile si discutiile la telefon nu mai sunt de ajuns. Au hotarat, asadar, sa se intalneasca in ultimul weekend pe o strada inecata in verdeata, din Los Angeles. M-au invitat si pe mine.
Intr-o curte din spatele unei case cu 4 dormitoare, zece oameni stau in cerc asezati pe scaune de plastic. Sunt rebelii – parinti bogati din Los Angeles care-si trimit copiii la Harvard-Westlake, cea mai bogata si mai prestigioasa scoala particulara din oras. Dupa standardele americane, ei sunt mai mult decat bogati, dupa standardele Harvard-Westlake sunt de nivel mediu. Sunt cupluri cu dubla cariera care-si datoreaza propria reusita nu legaturilor familiale sau bogatiei mostenite, ci propriei educatii si succesului personal. Asa ca li se pare mai mult decat ironic ca o scoala care costa mai mult de 40 000 $ /an – o scoala in care Charlie Munger, mana dreapta a lui Waren Buffet, si Sarah Murdoch, sotia lui Lachan si nora lui Rupert, fac parte din Consiliul de Administratie – sa-I invete pe elevii ei cat de rau este capitalismul!
Dar pentru majoritatea acestor parinti, demonizarea capitalismului este cea mai mica dintre griji.Copiii lor le spun ca le este frica sa vorbeasca in clasa. In primul rand le este frica ca noul plan al scolii de a deveni o “institutie anti rasista” (dezvaluit in iulie anul trecut intr-un document de 20 de pagini) ii va obliga pe copii lor sa faca o fixatie vis a vis de rasa, si sa-i dea acesteia o importanta care pare grotesca.
“Am crescut in LA, iar scoala Harvard –Westlake s-a confruntat in trecut cu probleme de diversitate. Pozitiile pe care unii le-au exprimat inca din vara trecuta par legitime” – spune unul dintre parinti. El spune ca nu-l deranjeaza ca scoala sa faca mai mult pentru a corecta greselile din trecut, inclusiv sa includa mai multe voci minoritare in programa de studii. Ceea ce il framanta pe el, este aceasta miscare care le spune copiilor lui ca America este o tara rea, care e vinovata de o culpabilitate rasiala colectiva. “Procedeaza de asa maniera, incat il fac pe fiul meu sa se simta rasist pentru ca este alb”- spune o mama. O alta pune o intrebare grupului: “Cum imbunatateste atintirea reflectoarelor asupra rasei, modul in care copiii vorbesc intre ei?”
Acest grup de parinti de la Harvard-WestLake este unul dintre numeroasele grupuri care se organizeaza pe ascuns in toata tara pentru a lupta impotriva a ceea ce este considerat  drept  o miscare ideologica care a preluat controlul asupra scolilor. Aceasta poveste se bazeaza pe interviuri cu mai mult de doua duzini din acesti disidenti – profesori, parinti si elevi – de la scoli particulare de elita din cele mai democrate state ale tarii: California si New York. Acesti parinti reuniti pe ascuns spun ca pentru fiecare dintre ei exista multi altii care sunt prea speriati pentru a vorbi.”Am vorbit cu cel putin 5 cupluri care spun <Te inteleg. Gandesc ca tine.  Doar ca nu am nevoie de belele acum> ”, povesteste o mama. Cu toti sunt nerabdatori sa-si spuna povestea dar niciunul nu vrea sa ma lase sa-i folosesc numele. Se tem ca-si vor pierde slujba si le vor face rau copiilor, daca li se va cunoste pozitia fata de aceasta ideologie.
“Scoala iti poate cere sa pleci din orice motiv” – a spus o mama din Brentwood, o alta scoala particulara din Los Angeles – iar dupa aia vei fi pe lista neagra a tuturor scolilor particulare, vei fi cunoscut ca rasist, ceea ce este mai rau acum decat a fi numit criminal”.
Un parinte de la o scoala privata, nascut intr-o tara comunista, mi-a spus: “Am venit in aceasta tara ca sa scap de aceleasi represalii la care este supus acum propriul meu copil.” Un altul se plange: “Trebuie sa ne intretinem familiile. Oh, da, si ca sa platim 50 000 $/an pentru a ca creierele copiilor nostri sa fie spalate.” Un profesor din New York a spus-o clar: “A vorbi impotriva acestei ideologii inseamna a-ti pune in pericol reputatia.”
Parintii care au vorbit in particular impotriva acestei ideologii spun ca au avut probleme. “Discutam cu un prieten si l-am intrebat: Exista ceva in legatura cu aceasta miscare care poate fi pus la indoiala? – a declarat un parinte ai caror copii invata la doua scoli particulare din Manhattan. “El mi-a raspuns: Prietene, vezi ca intri pe un teren periculos pentru prietenia noastra. Am avut destule conversatii pe tema asta, asa ca stiu ce poate iesi de aici.”
Aceeasi teama este impartasita profund si de catre copii. Pentru ei nu este vorba doar de frica de a obtine o nota proasta sau de a li se refuza recomandarea pentru o facultate, desi aceasta frica este puternica. Este frica de rusinea sociala. “Daca-mi  spui numele imi nenorocesti viata. Oamenii chiar m-ar ataca pentru ca pun sub semnul intrebarii aceasta ideologie. Nici nu vreau ca oamenii sa stie ca sunt capitalist.” – mi-a spus un elev de la Fieldston School din New York City. Acelasi comentariu l-au facut si alți studenți cu care am vorbit. (Fieldston Scool a refuzat să comenteze acest articol.) „Copiii se tem de ceilalți copii”, spune o mamă de la Harvard-Westlake. Această atmosferă îi face pe copiii lor anxioși, paranoici, nesiguri și chiar îi izolează de prietenii apropiați. „Fiul meu știa că vorbesc cu tine și m-a implorat să nu fac asta”, mi-a spus o altă mamă de la Harvard-Westlake. „Vrea să meargă la o universitate grozavă și mi-a spus că un singur cuvant rau spus de mine ne va doborî. Suntem încă în Statele Unite ale Americii. Ce este aceasta nebunie? „
Ei reprezinta elitele Americii – familii care-si pot permite sa plateasca 50000$/an pentru ca progeniturile lor sa fie pregatite sa intre in cluburile selecte de la Princeton sau in societatile secrete de la Yale, pentru a-si urma dupa aia drumul care ii va face stapanii lumii. Ideile si valorile inoculate acolo ne vor influenta pe urma si pe noi.
Nu acesta e singurul motiv pentru care aceasta istorie este importanta. Acesta scoli se numesc scoli pregatitoare pentru ca ii pregatesc pe Printii Americii sa-si ocupe locurile in randurile a ceea ce numim meritocratia noastra. Tot ce se intampla intr-o scoala pregatitoare de top se reflecta exact in ceea ce se intampla intr-o universitate de elita. Ce spune asta despre starea in care se afla actuala meritocratie, cand ea e de acord ca, copiii, sa stapaneasca Teoria critica a rasei  si a “fragilitatii albe” , chiar daca aceste cunostinte se predau in detrimentul lui Skakespeare? “. “Universitațile iși doresc elevi care sunt deja familiarizati cu anumite ideologii care se predau in aceste universitați”, explica un profesor STEM [stiinta, tehnologie, inginerie si matematica] de la una dintre prestigioasele scoli pregatitoare din New York. “Numesc asta “indoctrinarea Woke” si acesta este produsul pe care scoli ca a mea il ofera”.
Parintii cu care am vorbit sunt informati si inteligenti: realizeaza ca este ciudat ca – in cel mai bun caz- o scoala precum Harvard Westlake sa vorbeasca constant despre justitia sociala in momentul in care cheltuieste 40 milioane $ pentru construirea unui nou complex sportiv in campus….Parintii spun ca aceasta este o scoala care iti ofera mai mult daca ii dai mai mult. Donatorii mari sunt invitati la dineuri speciale si, mai ales, se bucura de o atentie deosebita din partea conducerii scolii. Intre timp copiii lor invata politici radicale la moda care nu au nimic in comun cu uriasele donatii. “Aceste scoli sunt privilegiul privilegiatilor privilegiului. In timp ce continua sa sustina ca sunt inclusive! In timp ce sunt, prin definitie, eminamente exclusive! Aceste scoli sunt pentru varful societatii” – imi spune o tanara mama din Manhattan.
In America, este la putere acum “limbajul Woke”, un limbaj foarte complex si in permanenta evolutie. Scoala Grace Church din Manhattan de exemplu, are un ghid de 12 pagini privind „limbajul incluziv”, care descurajeaza oamenii sa foloseasca cuvantul „parinti” – preferam „oameni” – sau sa puna intrebari precum „care este religia ta?”. (Cand i s-a cerut sa comenteze,reverendul Robert M. Pennoyer II, directorul adjunct al scolii, a raspuns: „Grace este o școala episcopala. Ca parte a identitații noastre episcopale, recunoaștem demnitatea și valoarea intregii umanitati.” El a adaugat ca ghidul provine „din dorinta noastra de a promova un sentiment de apartenența pentru toti elevii nostri”). Un profesoara de engleza de la Harvard-Westlake isi saluta elevii dupa vacanta de vara spunand: „Sunt o femeie albă queer de origine europeana”…Si il citeaza pe Andre Lourde: “ A avea grija de mine nu este o placere, ci autoconservare si un act de razboi politic”.
Vai de copilul din clasa muncitoare care vine la liceu si pronunta “latino” in loc de “latinx” sau care se incurca la conjugarea verbelor pentru ca un coleg din clasa prefera sa utilizeze pronumele ea/ele. Stapanirea “limbajului woke” este ca un marker de clasa eficace si cheia pentru alesii Americii de a-si conserva statutul in universitati si dupa ele. Parintii o stiu si deacea “ limbajul Woke” a devenit un esperanto al scolilor pregatitoare de top din intreaga tara. “Asta fac toate universitatile asa ca trebuie sa o facem si noi. Rationamentul este urmatorul: Daca Harvard o face atunci trebuie sa fie un lucru bun”.
“Sunt intr-o secta. Ei bine nu este chiar asa. Mai degraba secta este in jurul meu si incerc sa-mi impiedic copiii sa devina membri ei.” Vorbeste ca un disident al Bisericii Scientologice, dar este profesor de matematica la unul dintre cele mai bune licee din New York. Nu este un conservator din punct de vedere politic. “Am studiat Teoria Critica. L-am ascultat pe Derrida vorbind la facultate”, spune el “asa ca atunci cand aceasta ideologie a patruns in scoala noastra in ultimii ani, am recunoscut limbajul si am stiut ce este. Dar este vorba despre un mutant.” Acest profesor imi vorbeste pentru ca este ingrijorat de consecintele acestei ideologii asupra elevilor sai. “Am inceput sa vad ce se intampla cu copiii. Li se preda resentimentele si frica. Este extrem de periculos.” La 3000 km distanta, in Los Angeles, un alt profesor de liceu spune ceva similar: “Ii invata pe oamenii, care au atat de multe, sa se vada pe ei insisi ca niste victime. Se afla intr-una dintre cele mai elegante scoli din tara si se cred niste oprimati !”. Si asta chiar functioneaza! O mama din Los Angeles mi-a spus ca fiul ei a auzit-o recent pe prietena sa, care este neagra, ca este “complet oprimata”. Femeia este uluita: “Fata asta este multimilionara!. Fiul meu i-a spus: explica-mi, de ce te simti oprimata? Cine te-a determinat sa te simti asa ? Iar prietena a raspuns < Culoarea pielii>. Asta m-a lasat cu gura cascata!”
Programa de stiinte a liceului Fieldston ar face orice parinte sa se recunoasca invins. Cursurile facultative pentru elevii din primul pana la ultimul an includ, conform site-ului scolii, farmacologia, astronomia, neurostiintele si imunologia. Dar fizica este diferita in zilele noastre. “Nu mai exista Legile lui Newton”, m-a informat un elev. “Le numim acum cele I love you legi fundamentale ale fizicii>. Ei spun ca trebuie sa descentram albul si ca trebuie sa recunoastem ca nu exista doar Newton in fizica.”. Unul dintre colegii sai spune ca incearca sa ia “lectii care prezinta faptele si nu lectii de identitate”. “Am ales sa urmez Istoria Statelor Unite gandindu-ma ca atunci cand o inveti ea este structurata pe perioade, cu ceea ce s-a intamplat sub fiecare presedinte, dar ne-am trezit studiind despre diverse grupuri marginalizate. Asa este ea structurata! N-am auzit in clasa decat de cativa presedinti.”
Brentwood, o scoala care costa 45 630 $/an, a facut prima pagina in urma cu cateva saptamani, cand a gazduit “sesiuni de dialog si de intarire a comunitatilor segregate rasial”. Dar cand vorbesc cu un parinte al unui elev de la aceasta scoala, el vrea sa vorbeasca numai despre cursul de limba engleza al copilului sau. “Au inlocuit toate cartile fara sa spuna nimic si fara sa-i informeze pe parinti.Noua programa nu mai contine cartile din literatura clasica (Sa ucizi o pasare cantatoare sau Imparatul Mustelor) ci carti noi: “ <Stampilat: rasismul, antirasimul si tu>, <Draga Martin>, <Draga Justitie>, <Yaqui Delgado vrea sa-ti  bata fundul>.” “Decanul ne-a spus ca este important sa tinem pasul cu vremurile” – au declarat parintii de la Brentwood. Intr-o declaratie, directorul de comunicare al scolii Brentwood a spus: “Diversitatea, echitatea si incluziunea sunt componente esentiale ale educatiei si comunitatii noastre de la Brentwood School. Evenimentele din vara trecuta (uciderea lui George Lloyd si protestele BLM n.tr.) au generat un apel la actiune pentru noi toti, in comunitatea noastra scolara si nu numai.” La Grace Church School elevii din ultimul an pot urma un curs despre rolul fiecaruia in lupta anti coloniala si despre atacarea ideilor si structurilor coloniale. Harvard – Westlake a anuntat pentru aceasta vara, in planul sau de lupta impotriva rasimului, “revizuirea primului curs de istorie americana dintr-o perspective critica a teoriei raselor.”
Potrivit parintilor, a pune la indoiala oricare din aceste schimbari de program, te face sa devii suspect. “De fiecare data cand particip la o discutie de grup cu parintii de la scoala, cu exceptia grupului nostru de parinti ingrijorati, toti au obiceiul de a umili, de a critica, si de a invinovati pe oricine se abate de la discursul grupului sau are o pozitie politica. Odata ce cineva te umileste sau face o persoana sa se simta vinovata, multi dintre ceilalti sunt de acord.” – spune o mama de la Brentwood. In aceasta viziune asupra lumii, complexitatea lucrurilor este ea însași o forma de rasism, nuanta este o fobie, iar scepticismul este doar un mod de a pretinde că esti serios și responsabil. Ibram Kendi, autorul carții „Cum să fii antirasist”, a clarificat recent această logica pe Twitter: „Inima rasismului bate în ritmul negarii. Si mult prea des, cu cat rasismul este mai puternic, cu atat negarea este mai mare „.
Dra cea mai importanta consecinta a ideologiei Woke nu este o programa mai putin englezeasca. Este ca aceasta ideologie, care a atins toate aspectele educatiei, a schimbat perceptia copiilor despre ei insisi. Luati in considerare povestea fetei de la Chapin – scoala de lux pentru fetele din Upper East Side -, care a venit intr-o zi acasa si i-a spus tatalui ei: „Toti oamenii albi nu ii iubesc pe cei cu pielea inchisa la culoare si sunt rai cu acestia”. Tatal a fost ingrozit cand a aflat ca asta o invatasera profesorii de la scoala. „I-am spus ca noi nu gandim asa in famila noastra”. Pentru elevii de liceu, mesajul este si mai clar. Un elev de la Fieldstone, declara ca elevilor li se spune adesea: „Daca esti alb si barbat, stai la coada daca vrei sa vorbesti.” Aceasta este vazuta ca o redistribuire normala si necesara a puterii.
 La Harvard-Westlake, scoala a introdus recent un test de prejudecati adresat elevilor de clasa a zecea. Oficial a fost optional, dar mai mulți parinți cu care am vorbit mi-au spus ca copiii lor s-au simțit presati sa il faca. O mama mi-a marturisit ca fiul ei i-a spus: „Mama, tocmai am aflat că sunt rasist pentru ca ii prefer pe europenii albi”. Copilul ei este mulatru! „Să-mi aud copilul venind acasa ca sa-mi spuna ca scoala zice ca e rasist… Am ramas socata. Am fost atat de furioasa „.
Un parinte de la Brentwood mi-a spus ca a incercat, cu prudenta, sa se opuna. „ Ei mi-au spus ca nu pot sa inteleg pentru ca sunt alb”. Copii ca ai lui sunt invatati sa renunte la ambitiile personale, la pozitiile unde ar putea sa castige, daca muncesc din greu, pentru pozitii marginalizate. „Copilul meu imi pune pune intrebari de bun simt: daca muncesc din greu nu ar trebui sa fiu recompensat?” „Toate acestea m-au facut sa acord mai multa atentie rasei” – a declarat un adolescent din Manhattan. Programa scolara, a explicat el, incearca sa-l invete sa fie obsedat de pielea lui alba, spre deosebire de parinti care nu facusera asta. „A avea elevi impartiti pe grupuri in functie de rasa e ceva rasist. Martin Luther King mi-ar fi condamnat scoala” – a spus el.
Unii elevi se revolta, cee ce le prezice un viitor republican, dar altii adera la aceasta ideologie si intra in conflict cu parintii care nu sunt de acord cu ea. „Scoala si-a asumat rolul de ghid moral, iar eu sunt persoana depasita, din planul al doilea, care nu inteleg cum merg lucrurile” – declara o mama de la Harvard -Westlake. Copii invata deci cum functioneaza noile reguli ale „invataturii Woke”. Ideea de a minti pentru a-i multumi pe profesori pare a fi un fenomen caracteristic Uniunii Sovietice. Dar copiii cu care am vorbit mi-au spus ca ei chiar traiesc asa ceva, ca sunt nevoiti sa sustina la scoala puncte de vedere in care nu cred, pentru ca notele sa nu le fie afectate.
In Brooklin, un profesor STEM, despre care se stie ca-i simpatizeaza pe elevii sceptici, mi-a povestit ultimele absurditati: elevii i-au spus ca in cursul lor de istorie este un capitol dedicat lui Beyonce, si s-au simtit obligati sa remarce ca le place muzica, dar nu si persoana ei.
Nu exista date fiabile in legatura cu libertatea de expresie in randurile elevilor de liceu, dar Heterodox Academy a publicat raportul sau anual asupra libertatii de exprimare in campusuri, care a constatat ca „ In 2020, 62% dintre elevii chestionati sustin ca atmosfera din campus ii impiedica sa spuna ce cred.”
Cu discretie, parintii incearca sa afle daca exista scoli private in orasul lor care se abat de la aceasta ideologie. Ma intreaba daca stiu vreuna. „Nu stiu unde sa-l mai trimit. Schimba scoala si de fiecare data e la fel. Ma ingrozesc cand ma gandesc sa-l retrimit acolo anul asta”- declara o mama de la Riverdale Country Day Scholl din Bronx. (Riverdale a refuzat sa comenteze)”.
Cand am inceput sa lucrez la aceasta poveste nu aveam prea multa simpatie pentru acesti parinti. Aproximativ 18 milioane de elevi din invatamantul public nu au pus piciorul in scoala anul trecut (2020 n.tr.). Un studiu publicat la inceputul lunii decembrie de McKinseya constata ca „invatamantul on-line” a afectat toti elevii, dar mai ales pe cei de culoare. Scoala virtuala i-a dat inapoi cu 3-5 luni, mai ales la matematica. Aceste cifre nu reusesc sa redea efectele devastatoare, inclusiv ideile suicidare,  pe care anul trecut le-a avut asupra unei generatii pe care expertii o numesc „pierduta”. Parintii din aceasta poveste nu sunt parinti fara alegere. Majoritatea au capitalul – material si social – necesar pentru a-si retrage copiii de la scoala si a le angaja profesori particulari. Faptul ca nu o fac pare o lasitate, daca nu chiar mai grav. Justificarea cinica la comportamentul lor: ingrijorarea cu privire la posibilitatea de intrare in Ivy League (cele mai prestigioase universitati din America). „Exista cu siguranta zvonuri ca scoala are, sa zicem, 3 optiuni pentru Duke University, si daca te opui, copilul tau va fi exclus din asta” – spune o mama. O alta explicatie este gandirea de grup si presiunea sociala. „Uneori cei mai inteligenti sunt cei mai usor de inselat”, declara un tata care recent si-a transferat fiul de la o scoala la alta pe care o considera mai buna. „Daca ai luat decizia de a te alatura consiliului de administratie de la Dalton, si ai imbratisat toate aceste opinii de stanga si doresti ca copilul tau sa mearga la Harvard, atunci nu te vei ridica in picioare sa spui < Stati o secunda, baieti>. Pur si simplu nu o vei face! Si asta pentru ca cei mai multi vor sa fie membri ai clubului.”
Cred ca este adevarat ca o multime de oameni prefera sa-si calce in picioare principiile in care cred, decat sa fie exclusi din reteaua lor sociala. Dar aceasta situatie merge dincolo de a fi pus la o masa proasta, la gala Robin Hood. A rezista impotriva acestei ideologii inseamna a te ridica impotriva intregii lumi institutionalizate. Pentru ca nu este vorba doar de Dalton, o scoala care se angajeaza sa fie „vizibila, vocala si structural anti-rasista”. Bain &Company (companie internationala de strategie si consultanta in management) posteaza pe Twitter „Womxn’s History Month. Cartoon Network ii indeamna pe copii sa se uite la culoare pielii. Coca Cola isi instruieste salariatii sa fie „mai putin albi”. Nu puteti cumpara sau vinde pe Ebay cartile Dr. Seuss ( vestit scriitor american de carti pentru copii n.tr.), devenite recent „problematice”. Aceasta ideologie nu-si prezinta adevarurile in fata puterii. Ea este puterea!
Cel mai alarmant este ca aceasta ideologie este din ce în ce mai raspandita in școlile publice locale. Noul cancelar al scolilor din New York este un sustinator ferm al Teoriei critice a rasei. In Burbank, districtul scolar tocmai le-a spus profesorilor de gimnaziu si liceu sa nu mai predea „Sa ucizi o pasare cantatoare” și „Soareci si Oameni” a lui John Steinbeck. Districtul școlar din Sacramento incurajeaza segregarea rasiala prin „grupuri de afinitate rasiala”, unde elevii pot „cultiva solidaritatea și compasiunea rasiala și se pot sustine reciproc in a face fața disconfortului, neputintei și suferintei care insotesc adesea procesul de trezire a albilor ca rasa”. Districtul școlar din San Diego a sustinut recent un curs de formare in care profesorii albi au fost informati că „ucid spiritele” copiilor negri.
“Nu vreau sa fiu emotiva, dar ma simt neputincioasa”, spune o mama plangand. „Ma uit la școala publica și inlemnesc. Nu-mi vine sa cred ce le fac tuturor copiilor. Mi-e prea frica. Mi-e frica sa nu vorbesc prea tare Ma simt ca o lasa. Nu vreau sa fac valuri. ” Un altul imi spune: „E frica de pedeapsa. Ar fi fiica noastra exclusa din societate? Ne-ar ostraciza oamenii? Asta se intampla deja. „
Am un prietena la New York care este mama unui copil de patru ani. Pare să fie exact genul de parinte pe care aceste scoli doresc sa-l atraga: un antreprenor de succes, o feminista și o newyorkeza convinsa. Viseaza sa-si trimita fiica la o școala ca Dalton. Intr-o zi,  acasa, in timp ce desena cu fetita ei, aceasta i-a spus cu dezinvoltura: „Trebuie sa desenez in propria mea culoare a pielii”. Ea a spus mamei ca culoarea pielii este „cu adevarat foarte importanta”. A spus ca a invatat asta la gradinita.”
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum