AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

„Marele alb”… se plimbă

In jos

„Marele alb”… se plimbă Empty „Marele alb”… se plimbă

Mesaj Scris de Admin Lun Noi 01, 2021 2:25 am

„Marele alb”… se plimbă

„Marele alb”… n-am zis eu, au zis-o niște jurnaliști de prestigiu și nu era vorba chiar despre Klaus, dar, orișicât…
 Președintele Klaus Iohannis s-a îmbrăcat doar cu haine albe. Este bine îmbrăcat. Nu am văzut detaliile foarte bine, dar în general o apariție all-white, vara, este binevenită. Mă bucur că președintele a adoptat varianta aceasta, pentru că mulți dintre români au o teamă când vine vorba de pantalonii deschiși la culoare, ce să mai vorbim de cei albi. Cred că sunt niște reminiscențe de când eram mici și ni se spunea să nu ne murdărim Mi-a plăcut apariția lui. Este proaspătă, este potrivită vara, într-o duminică, la un astfel de eveniment, afară, de zi. Mi-ar plăcea să văd mulți bărbați îmbrăcați așa pe stradă»” (Adina Buzatu, DC News, 1 august 2021).
Doamna Buzatu, bre... te-a pus dracu’ să-i spui că-i stă bine-n alb... te-a mâncat în fund, de! Că nu puteai să te abții!
Și uite-l acum ce face... vrea să se-mbrace numai în alb și a trebuit să plece după un pic de soare până-n Egipt, unde a mai prins vreme bună pentru o ținută așa de potrivită cu fizicul lui atletic de profesor de fizică.
Pentru ca să-ți arate ție, madam, că el nu e ca alți bărbați care, ca niște „ăia” nerafinați ce este ei: „...au o teamă când vine vorba de pantalonii deschiși la culoare, ce să mai vorbim de cei albi”. Pe când el n-are o teamă... și ca să sublinieze că n-are, a îmbrăcat-o și pe nevastă-sa tot în alb... Sunt sigură, de asemenea, că n-are „niște reminiscențe” de când era mic, pentru că Iohannis s-a născut gata mare. Și serios. Iar de aceea pe șpilhozenul alb nu s-a murdărit niciodată cu cremchnit, strudel, apfelkuchen, flammkuchen, schwarzwälder kirschtorte, schnitzel sau spätzle!
Și-apoi, madam Buzatu, eu pot să cred că ți-ar plăcea să vezi „mulți bărbați îmbrăcați așa pe stradă”... dar n-ai adăugat și „mulți bărbați îmbrăcați așa” la piramide, la Scala din Milano, la summit-urile U.E., la învestirea „Guvernelor Mele”, la schi, pe bicicletă, la întrunirile Consiliului European, la strângerea gunoaielor de pe malul râului Argeș, la protestele împotriva lu’ „Ciuma roșie”, etc.
A corectat el omisiunile, săracu’ - și-acum să îmbracă fix ca la Sărbătoarea Sașilor, indiferent de eveniment...

Nota redacției - Țara arde și „Albul murdar” se plimbă la Piramide! Vă prezentăm și comentarii (pe Facebook) la textul prezentat de autoare:
Ion Turcaleț: „Apropos! Pe banii cui se îmbracă și se plimbă, în timp ce în țara este jale? Morți, înfrigurați, bolnavi, fără guvern, fără bani, fără speranțe! Ce rost are acest sejur în Egipt? Cred că era printre puținele destinații de vacanță neacoperite în cele doua mandate! Acum este în regulă!”.
Niculescu Gella: „Eu cred că wiermer ăsta a băgat copilașii în vacanță forțată ca să-și poată lua cu el și capra” (în Egipt - n.r.).
Pascu Rodica: „Îi stătea și mai bine dacă adăuga niște dungi gri pe albul ăla, dar nici creatorii de modă nu se pricep prea bine”.
Valentina Iuliana: „Acest individ poate fi utilizat în loc de vomitiv...”.
Adrian Mihail: „Să meargă așa și-n Asia, numai bun de îngropăciune! Că de repatriat îl repatriem; n-avem noi bronz și locuri libere în Piața Mare din Sibiu? Dacă evreii au avut « vițel de aur », noi nu ne permitem un « bou din bronz? »”.
Ciprian Gaiu: „Interesantă compania! Doamna din fotografie e sora lui Renato Usatîi, mare bandițel basarabeț și primar de Bălți, instruit de/și la Moscova”.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

„Marele alb”… se plimbă Empty KWI

Mesaj Scris de Admin Lun Noi 22, 2021 11:57 am

KWI
https://noradamian.wordpress.com
 
Prizonier al nefericitului său complex de superioritate, KWI a crezut în egolatria lui că ne face o mare onoare acceptând să fie președinte. A demonstrat asta pe tot parcursul celor șapte ani în care a funcționat ca o hologramă creată de servicii, nu ca lider ales conștient de obligațiile de președinte de țară. Suspiciunile privind legalitatea manevrelor sale în cele trei mandate de primar și de șef al FDGR pentru retrocedarea unor importante clădiri de instituții și imobile locative din Sibiu n-au stârnit până acum interesul forurilor abilitate. Prin media au mai răzbătut informații dar nu știu să existe o investigație oficială. Sub protecția corupției transpartinice se pot aranja multe lucruri bine făcute și la nivel local. Și aici ar fi de căutat un motiv al nevoii sale obsesive de a a controla justiția.
E normal ca grija asta veche să-l sâcâie ca o durere de măsea, mai ales din momentul anulării în instanță a actelor de proprietate considerate frauduloase prin care a pierdut și a doua casă din centrul istoric al Sibiului (proces declanșat de reclamația unui chiriaș sas!) Preocuparea excesivă pentru loisir și bunăstare personală nu l-a eliberat. Și nici manevrele prin care, ajuns președinte, a făcut din ANI o instituție aproape lipsită de relevanță. Doar jongleriile prin care a salvat legile justiției mutilate de PSD și eliminarea lui Kovesi și Lazăr înlocuiți cu Licu, Scutea, Hossu să-i fi adus un pic de liniște.
Dezinteresul constant față de problemele interne ale țării n-aveau cum fi compensate de preferința vădită pentru amicii lui de afară din Austria, Luxemburg, Germania. Oare cât de benefice pentru țară și cât de profitabile pentru el și ai lui?
Și ce ar putea consilierii să-i spună unui asemenea om? Că e inacceptabil să nu acorde atenția cuvenită valorilor culturale ale poporului care l-a ales președinte? Că un președinte navetist care-și face program de lucru maxim trei zile pe săptămână, de marți până joi, s-a pus din capul locului în imposibilitatea de a face lucruri (bune) necesare pentru țară.
Această ”altfel de politică” nu putea avea alt traseu și alt deznodământ. Dar putea stârni mai din vreme îngrijorările (ca să cităm din refrenele președintelui) și luările de poziție ale celor care se vor reperele nației. Ați văzut, cumva, așa ceva?




În schimb, apologiile infantile și loialismul ridicol (din lipsă de stimă de sine, din interes sau din snobism) își făcuseră loc până și în repertoriul unor protestatari. Scena civică e demult ocupată de cafteli politice, abureli ideologico-religioase, de servilism grețos, de acceptări tăcute conforme cu obediența tradițională. inclusiv din partea unor personaje respectabile.


Așa ne-am trezit buimaci nu între două rele ci între două catastrofe, una căreia îi vedem mult prea târziu, efectele dezastruoase, cealaltă gata de a pune capăt destinului nostru de țară europeană. Prima, salvarea de suspendare/demitere a generatorului de crize de la Cotroceni, a doua, pro-demitere, inițiată AUR, victoriosul gropar al României civilizate. Adulată până de curând, holograma prezidențială nu e doar opera serviciilor ci și capodopera celor două guverne peneliste, Orban și Cîțu. Orban, care i-a clădit soclul, Cîțu, care i-a făcut statuie. Din lut mocirlos. Capodopera lor căzută, odată cu statul eșuat și cu reformele, în războiul glorios contra țării, pentru recucerirea pozițiilor de putere în mafia transpartinică.

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum