AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AM AVUT DREPTATE IN SEPTEMBRIE: IOHANNIS A PREDAT GUVERNAREA PSD DE DRAGUL BERLINULUI

In jos

AM AVUT DREPTATE IN SEPTEMBRIE: IOHANNIS A PREDAT GUVERNAREA PSD DE DRAGUL BERLINULUI Empty AM AVUT DREPTATE IN SEPTEMBRIE: IOHANNIS A PREDAT GUVERNAREA PSD DE DRAGUL BERLINULUI

Mesaj Scris de Admin Mar Noi 23, 2021 11:11 am

 

A ieșit exact cum am profețit pe 10 septembrie: Iohannis a predat guvernarea către PSD după ce alegerile din Germania au propulsat un cabinet condus de social-democrați, în premier după 16 ani. Pentru a avea maxim de siguranță că nu se poziționează greșit, președintele nostru a tras de timp pînă cînd la Berlin s-a tranșat situația, presa germană de azi relatînd deja parte din componența nominală a noii cancelarii.




De acum, Iohannis e relaxat: s-a pus bine cu noul guvern de stînga german executînd fără milă nu doar aliatul de dreapta USR, ci și propriul partid, redus la statutul de a cincea roată la căruța guvernării și cu scandaluri interne care vor da curînd în clocot la cote, poate, nemaiîntîlnite.




Cînd s-a decis Iohannis să recurgă la asemenea manevră, care a trebuit să includă și o gravă criză politică?
De foarte mult timp.




Așa cum am arătat acum mai bine de două luni, cheia decriptării strategiei a fost ciudata fixare, în luna mai, a datei congresului PNL pe 25 septembrie, încălcîndu-se și statutul partidului, și prudența elementară privind evoluția pandemiei.
Pentru că week-end-ul 25-26 septembrie nu a adus doar Congresul și Consiliul Național al PNL, ci și alegerile din Germania.
Mai apoi,
președintele nu a făcut decît să prelungească mereu și mereu criza, pentru a urmări, în paralel, cu ochii cît cepele, negocierile guvernamentale din Germania.
Zilele trecute a ieșit fum alb de la Berlin, votarea noului guvern în Bundestag urmînd să aibă loc pe 6 ori 7 decembrie.
Cancelar va fi social-democratul Olaf Scholz, ministrul Economiei – Svenja Schulze, ministrul Internelor – Christine Lambrecht, ministrul Muncii – Hubertus Heil, ministrul Finanțelor – Christian Lindner, Robert Habeck va superviza Economia, ultimii doi fiind și vicepremieri, ministru de Externe – Annalena Baerbock, ministrul Educației – Klara Geywitz șamd.




Cu social-democrații nemți instalați la cîrma Germaniei pînă cel puțin în 2025, Iohannis s-a ”scos”.
A bătut palma fără minime explicații cu cel mai mare dușman, PSD, un partid pe care nu l-a dorit învins democratic, ci pur și simplu exterminat.
La fel cum Băsescu a sărit peste noapte de la socialiști la popularii europeni de dragul înțelegerii cu creștin-democrații lui Merkel, și Iohannis a decis fără remușcări să-și torpileze un fost aliat, USR, și propriul partid, PNL, din care va rămîne curînd doar umbra a ceea ce a fost dar, mai ales, a ceea ce visa să fie.
În România, de azi, noul jupîn e PSD.
Braț la braț cu Klaus Iohannis, groparul liberalilor.
(Bogdan Tiberiu IACOB)




Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum