AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AMENINȚĂRI

In jos

AMENINȚĂRI Empty AMENINȚĂRI

Mesaj Scris de Admin Dum Feb 21, 2016 2:58 pm

http://www.curentul.info/bref-tia-serbanescu/13776-amenintarile
Se știe deja că președintele Iohannis vorbește puțin. Vorba ceea, decât mult și fără rost, mai bine puțin și prost. În acest sens, președintele s-a referit și la situația Antenelor: „libertatea de exprimare în media nu poate fi suprimată pentru banale motive administrative”. În principiu, e adevărat. Dar aici nu e cazul: libertatea de exprimare nu e suprimată iar banalele motive administrative sunt o hotărâre judecătorească și legea. B1tv a numărat că premierul a rostit de 11 ori cuvântul lege – iar senatorii l-au amenințat pe Cioloș cu moțiunea de cenzură dacă mai respectă legea mult. Interesant. Sigur că ANAF nu e simpatic nimănui și adesea taie înainte să măsoare dar acum a aplicat (după doi ani) o hotărâre a justiției. Deștept cum îl știm, Geoană a explicat motivul: „ANAF a început să meargă mai bine pentru că a intervenit SRI și a proptit o instituție civilă”. Și Geoană a început să meargă mai bine, tot proptit. Iohannis are însă motivele lui să proptească Antenele: el însuși continuă să ia chirie pe o casă pierdută definitiv în instanță și pe care acum încearcă s-o recâștige pretinzând că libertatea de exprimare din media suprimă independența judecătorilor. Uite-așa se întâlnesc spiritele mici și mediocre. Să sperăm că situația Antenelor se va rezolva fără alte pierderi de rațiune. Cioloș care s-a delimitat de excesele ANAF dar a susținut aplicarea legii, a fost nu numai amenințat ci și insultat de Cristiana Anghel care l-a făcut criminal în timp ce vestita Jipa (cea cu „mai lăsați-mă cu Constituția”) le-a cerut colegilor „să nu mai stea în genunchi, să aibă curaj”. Să lupte și să apere corupția, c-atât ne-a mai rămas. Curajul s-a extins și la Cameră unde s-au votat cererile DNA privind arestările și reținerile lui Mădălin Voicu și Nicolae Păun acuzați că au fraudat fondurile pentru integrarea romilor. Deși PSD a anunțat că votează pentru DNA, Mădălin a scăpat de ambele cereri ale DNA după un discurs care a frânt inima asistenței: „eu nu înțeleg de ce am eu soarta aceasta, când eu sunt sărac, cinstit, educat, nevinovat și fără pată” și s-a trezit „într-o tragedie homeriană”. S-a referit probabil la tragedia homeriană „Vagabondul” - sunt vagabond și sunt hoinar și n-am un ban în buzunar: „dacă mă dă nevasta afară din casă trebuie să-mi pun cortul în curtea Parlamentului că n-am casă, n-am mașină, n-am bani”. N-are nici măcar decență. Lui Păun (zis Nicky Scorpion) i s-a votat reținerea dar la arestare a dispărut cvorumul din sală. L-o fi ciordit Nicky. Deturnând și el fondurile MAI, Oprea a primit cu nevinovăție un nou dosar de la DNA: „sunt nevinovat” a mărturisit generalul. Absolut. Toți corupții sunt nevinovați. Vinovați sunt cei care i-au proptit.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum