AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

"Win-win" pentru pocitanii, oricum am vota noi (acum)

In jos

"Win-win" pentru pocitanii, oricum am vota noi (acum) Empty "Win-win" pentru pocitanii, oricum am vota noi (acum)

Mesaj Scris de Admin Vin Dec 09, 2016 11:17 pm


PSD a cedat în noiembrie 2015 poziţia de premier pentru că scenariul urmărea disocierea imaginii PSD de porcăriile pe care urmau să le comită "tehnocraţii", porcării pe care le-ar fi comis şi PSD. Neavând partide patriotice în parlament, era necesară crearea unei false opoziţii, altfel devenea evidentă necesitatea apariţiei uneia reale (PSD a votat pentru învestirea cabinetului tehnocrat!). Încă din vară "se ştia" că Ponta va demisiona, în august apăruse ştirea că "Ponta va demisiona în ultima săptămână din octombrie" (a mai întârziat câteva zile). Trebuiau ameţiţi bizonii votanţi de stânga şi de dreapta ("nu noi vă dăm în cap cu austeritatea, ci tehnocraţii", respectiv "guvernul Cioloş luptă cu antireformiştii din parlament"). Aceeaşi schemă ca la formarea majorităţii băsiste în 2010 (folosind UnPR) se pare că se va repeta folosind de data asta facţiunea ex-PC din ALDE. 



[url=http://www.mircea-badea.ro/cu-cine-votez-eu/]O vede şi Mircea Badea (un insider):
[/url]
Daca ramane binomistul Ciolos, nu sunt surprize: vom fi condusi de niste roboti impotenti si rudimentari, programati de securisti si sustinuti cu diareea de lozinci. Deci, am rezolvat-o cu PNL si USR. Daca vine PSD, am doua vesti foarte proaste printre mai multe proaste: Robert Cazanciuc si Georgian Pop. Ambii pe locul trei pe liste, primul la Senat, al doilea la Camera. Amandoi cu sanse mari, deci, de a intra in guvern. Robert Cazanciuc, chiar pe functia de ministru al Justitiei. Doamne fereste! Cazanciuc, sluga lui Kovesi. Au venit amandoi de manuta sa ma racoleze acum niste ani. Fost ministru al justitiei in guvernul ghitzofagului din vie, Ponta. In mandatul caruia s-au intamplat abuzuri odioase, cum ar fi cazul Rarinca printre multe altele. Nu vad nicio diferenta intre Pruna si Cazanciuc. Nici macar de sex. Georgian Pop e bideul lui Maior si incaltatorul lui Coldea. Pe locul 3 pe lista!!!! ALDE are la Camera pe primul loc o japita securistoida: Daniel Constantin. Cand Binomul spune sari, jegosul asta nici nu intreaba cat de sus, pentru ca are gura plina. E foarte complicat, asadar. Vreau sa votez impotriva Binomului mafiot, dar e foarte greu, dupa cum vedeti, sa faci slalom printre securisti. Practic, un vot imaculat e imposibil de dat. Ma gandesc sa gasesc o formula prin care sa reduc daunele.
Eu am găsit formula: nu mă duc la vot. Acum aş fi votat cu PFN, dar încă este în organizare (lansat în aprilie 2016), încă nu are constituite toate organizaţiile judeţene şi n-a depus liste de candidaţi. Va fi - se pare - opţiunea mea pe termen lung. Aş fi fost tentat să votez "the second best" cu PRU, dar ce partid naţionalist e ăla condus de un agent acoperit (Ghiţă), abonat la contracte grase cu statul, şi care-l propune premier pe Ponta-SUE (alt agent)?! Tot pe Ponta (şi numai pe Ponta, dar... şi pe Iohannis!) anunţa că-l susţine UnPR prin 2015, deşi avea protocol de alianţă cu PSD şi cu ALDE şi nu cu o persoană fizică. Dragnea a ajutat UnPR la alegerile locale prin liste comune, deşi în urmă cu câteva luni trădase PSD, susţinând la consultările de la Cotroceni varianta Cioloş, nu cea convenită anterior (premier comun PSD-ALDE-UnPR; bine, mai apoi şi PSD s-a sucit). Cazanciuc este un lobbyst pro-LGBT, Georgian Pop mimează independenţa (ca şef al comisiei parlamentare de control al SRI) dar la TV pare avocatul serviciilor, iar pe Daniel Constantin nu se poate conta ca aliat. Cei trei apar pe surse ca posibili miniştri înr-un eventual guvern PSD-ALDE însă se vede că sunt din alt film.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum