AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

După ce a băgat Bucureștiul în rahat, doamna Firea îi face și veceu în fundul curții

In jos

După ce a băgat Bucureștiul în rahat, doamna Firea îi face și veceu în fundul curții Empty După ce a băgat Bucureștiul în rahat, doamna Firea îi face și veceu în fundul curții

Mesaj Scris de Admin Joi Iul 06, 2017 10:08 pm


Ca o Albinuță harnică și veșnic zumzăitoare la TV, Gabriela Firea a rezolvat tot ce era de rezolvat în București: a reparat străzile, a fluidizat traficul, i-a pus pe-ăia care au nins astă iarnă și au plouat mai deunăzi să strângă ce-au lăsat în urmă. Dar tot mai era ceva de făcut: bucureștenii aveau noroc de un oraș de tot rahatul, dar n-aveau veceuri unde să se cace-n el de noroc. Ei, uite că acuma doamna primăriță va rezolva și problema asta, cum le rezolvă ea pe toate: cu o licitație care va fi câștigată de un singur agent economic, că e și păcat să se împartă comisioanele – ce naiba, nu desparți doi frați, darămite două comisioane, ce inimă să ai?
Foarte tare inițiativa, doar că, dacă ne uităm în urmă, vedem că în București s-au tot instalat, de ani buni, toalete ecologice, pe care primăriile au dat bani grei, dar de care s-a cam ales praful, bucureștenii rămânând, eufemistic vorbind, și nepișați, și cu banii luați.Or, să cheltuiești acum încă aproape 60 de milioane de lei ca să închiriezi niște cutii de plastic pe patru ani, după ce ai mai dat anul trecut vreo 40 de milioane, mi se pare o prostie, stimată doamnă Firea. E ca și cum, scuzată fie-mi comparația, ai lua toate milioanele alea, în bancnote mari, te-ai șterge cu ele la augusta-ți poponeață și pe urmă ai trage apa.
În loc să închiriezi chițumii din astea puțitoare, pe o poală de bani, de la toți dubioșii, nu mai bine iei, scumpa mea primăriță, o lopată și-o mistrie, vorba poetului proletcultist,  și te-apuci să construiești toalete publice ca pe vremuri, cu ziduri, acoperiș, conectare la rețeaua de canalizare, chiuvete unde să te speli pe mâini după ce… mă-nțelegi dumneata? Pentru că nu știu alții cum sunt, dar eu nu văd nicio diferență între toaletele astea „eco” și căcăstoarele din fundul curții, prin care se inspiră cel puțin vreo 60% dintre românii mândri,  pe cine să pună ștampila la alegeri. Or fi ele eco, dar mirosul nu-l pui la îndoială, adorată doamnă? Că, dacă montezi o toaletă din asta plasticoasă într-un parc, cade și pescărușul, trăznit de miasmă, când trece în zbor pe acolo. Și, dacă locuiești pe lângă un parc cu toalete eco și bate vântul din direcția lor, zici că n-ai avut noroc pe lume și te-ntrebi de ce nu te muți, mai curând, direct la Glina, măcar să știi o treabă. Nu mai vorbesc de faptul că nu există o chiuvetă să te speli pe mâini după ce folosești cu brio toaleta. N-ai încotro: intri, lansezi la apă doi-doi-ul, te ștergi cu ce ai, dacă n-ai, asta e, rămâi neșters, ieși afară și pui mâna pe barele din autobuz, tramvai sau metrou și pe urmă te miri de ce naiba o fi dat epidemia de pântecăraie în toți pensionarii din București.
Așa că, mult iubită și stimată doamnă Firea, știu că veceurile din curte îți evocă amintiri de neuitat, îți reînvie în memorie glia străbună, bine fertilizată de strămoșii noștri, dacii, romanii și moldovenii, dar nu le mai transplanta, doamnă, în București. Fă niște veceuri din alea clasice, din cărămidă, care nu se balansează sub tine, de stai cu curul strâns să nu te umpli de noroc, când le folosești. Că e și păcat, zău, să nu faci ceva durabil, care să rămână după mandatul dumitale. Uite, cum a scris Oprescu pe pasajul Basarab: ”Început de Băsescu, terminat de Oprescu”, așa să scrii și tălică pe veceurile publice din București: ”Început de Firea, terminat tot de Firea.” Că, dacă nu faci așa, al naibii să fiu de nu folosesc un veceu din ăsta prin Cișmigiu și pe urmă vin la Primărie și abia aștept să-ți strâng mâna și să te felicit că ai cel mai cu moț mandat din câte am văzut.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum