AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Doamna Firea nu calcă pe cadavre – mai întâi le îngroapă

In jos

Doamna Firea nu calcă pe cadavre – mai întâi le îngroapă Empty Doamna Firea nu calcă pe cadavre – mai întâi le îngroapă

Mesaj Scris de Admin Vin Mai 25, 2018 12:25 am

Dată în gât de Victoraș Ponta, cum că ar fi participat și ea la încreștinarea nepoțelei lui Gabi Oprea, Gabi Firea a rămas nițel perplexă, cam ca invitații ăia la nuntă pe care pârdalnicul de fotograf îi pozează taman când bagă și ei o sarma întreagă în gură, dar și-a revenit repede: azi-noapte, târziu, generăleasa s-a confesat pe Facebook, să vază șefu Dragnea că ea nu e din alea de fuge cu unu și cu altul la primul chițăit de șobolan din Partid. Știam că Firea e poetesă – erotică, chiar – dar nu-mi imaginam că are atâta talent și-n proză, i-auziți: „Auto-denunț politic: duminică, 13 mai, am fost la restaurantul ‘Doi Cocoși’, împreună cu soțul, mama, cumnata și cei doi copii mici – Zian și David. Ne-am salutat civilizat cu mai multe persoane care participau la un botez, printre care și câțiva politicieni. Am luat masa într-un salon mic, separat de petrecere.” Cu alte cuvinte, duduia bate șaua să priceapă Dragnea că ea cu totul întâmplător s-a nimerit să ia masa la „Doi Cocoși”, „unde mai multe persoane participau la un botez, printre care și câțiva politicieni” (atenție la topică, Găbițo, că te faci de cacao și se supără Doamna Limba Română pe tine). Trecând peste fraza asta parcă scoasă pe gură de unul dintre moftangiii lui Caragiale, este de remarcat coincidența uimitoare: odată o scoate și pe Găbița soțul la restaurant cu copii, cu mamă, cu cumnată, și taman atunci, al dracului ghinion, se întâlnesc cu șobolanii dezertori din PSD! Păi dacă te duci la „Doi Cocoși”, soro, ce să-ți fac? Zi-i lui Pandele să te scoață la restaurant pe undeva prin centru, eventual pe lângă sediul DNA, pe acolo sigur nu riști să te calci pe bătături cu alde Ponta, Oprea și alții de teapa lor, că le e frică să vină!'Dar să vedem mai departe ce scrie Găbița: „De aici, și până la comentariile din ultimele zile, pe surse, potrivit cărora aș fi fost martora unui eveniment, în cadrul căruia s-au pus bazele racolărilor actuale din PSD, este o distanță ca de la Pământ la Lună. Detest trădarea și nu pot empatiza cu cei care își găsesc justificări pentru trădare. Și tacită, și învăluită în metafore, trădarea tot trădare este. Sunt și voi fi alături de familia mea politică – o mică Românie. Sunt și voi fi dornică să contribui la un pic mai bine pentru fiecare român în parte.” Vai, Găbițu, nu vorbi așa: cred că și-acum e supărat domnu Voiculescu că în loc să vii la el în partid l-ai înșelat cu PSD-ul, care ți s-a părut o partidă mai bună! Știu, știu că rămâi alături de familia ta politică, de mica voastră Românie, în care bugetarii sunt milionari din afaceri cu statul, dar vezi că iar ai scris greșit: în cazul vostru nu se scrie familie, se scrie „famiglie”, capisci? Cât despre contribuția la mai binele fiecărui român în parte, sunt convins că te preocupă și abia aștept să ajungi cu mai binele ăsta și la alți români, nu numai la colegii tăi din Primărie și din Partid.Ca să fie clar că nu are de gând să-l trădeze pe Dragnea, Firea a dat-o, pe final, din puțul gândirii: „Nu văd nicio scuză pentru cei care caută să scoată profit personal din momentele dificile ale altora. Așa s-a născut sintagma ‘a călca pe cadavre’. Constat că, în politică, a avea caracter e sinonim cu a fi slab de înger. Merg, cu orice risc, pe această variantă a demnității și a condamnării oricăror jocuri tenebroase.” Aoleo, păi ce-ai făcut, soro, insinuezi că Dragnea e un cadavru politic? Că e clar că la el te-ai referit la faza asta – cine trăiește în PSD momente mai dificile decât Flaușatul? Și nu, să știi că nu ai dreptate: a avea caracter în politică nu înseamnă a fi slab de înger. Uită-te la Veorica – mai slabă de înger ca asta eu n-am văzut nici la școala specială și nu poți spune despre ea că ar avea caracter: dacă avea, demisiona de mult, nu mai stătea să fie cârpa de șters pe jos a lui Dragnea. Și, ca să fie clar că a mai citit la viața ei și altceva decât promptere, duamna Firea încheie, zguduitor postarea din miez de noapte: „‘Destinul conduce jumătate din viața fiecărui om. Cealaltă jumătate o conduce caracterul’ (Alfred de Vigny)”. Cu citatul ăsta m-ai dat gata, soro! Hai să-ți zic și eu unul, tot de un francez: nu ești decât un rahat îmbrăcat în ciorapi de mătase.” Ei, ho, că nu m-am referit la tine, așa e citatul și e singurul pe care-l știu și io de la francezi, ce, numai tu să ai cultură generală, Găbițo?Dacă aș fi în locul lui Dragnea, după toată șobolaniada asta, nu de Ponta și ceilalți șoareci care au început să chițăie prin Partid m-aș teme, ci tocmai de Firea. Și tocmai pentru că, ori de câte ori iese unul din front, Firea imediat se repede să-l perie pe Dragnea, asigurându-l că mai fidelă decât ea nu-i nimeni pe lumea asta. Amintiți-vă doar: așa a făcut și când s-a revoltat Grindeanu, și când s-a trezit Tudose și acum, când Ponta ridică Partidul contra lui. De fiecare dată, Firea s-a delimitat de ei, fiindcă știa că Dragnea nu murise de tot. Iar acum ea n-o să calce pe cadavrul politic numit Liviu Dragnea nu fiindcă n-ar fi creștinește, ci fiindcă zisul cadavru nu e încă îngropat. Abia după ce-o să-l îngroape judecătorii o să arunce și ea o mână de țărână peste cadavrul lui, o să bătătorească bine pământul peste el – să nu-și mai revină, doar știți că Dragnea e ăla cu sculatul morților -,  după care o să-i ia partidul cu totul. Iar Dragnea, rămas mai singur decât Ceaușescu pe marginea șoselei, când făcea cu mâna la ocazie, să-l ducă și pe el până la Târgoviște, o să-și dea seama că între Firea și Ponta sau între oameni și șoareci – cum ar zice un mare scriitor, de care el n-a auzit – nu întotdeauna e bine să te bazezi pe oameni.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum