AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Veorica se hotărăște să zboară

In jos

Veorica se hotărăște să zboară Empty Veorica se hotărăște să zboară

Mesaj Scris de Admin Vin Mai 18, 2018 6:06 am

Deși nu mă număr printre fanii lui Paulo Coelho, am parafrazat intenționat titlul celebrului său roman, ”Veronica se hotărăște să moară”, fiindcă am impresia că doar o asemenea parafrază reflectă perfect situația duduii Veorica de la Videle: paviana ar vrea să plece, săraca, din fruntea guvernului, și azi, dacă s-ar putea – și, judecând după demarajul luat la întâlnirea de dimineață, cu premierul Croației, chiar era pe cale să o facă, noroc că a oprit-o ăla la timp – însă nu depinde de ea. Și intenționat n-am scris „să zboare”, ci ”să zboară”, căci știu că așa se vorbește pe Vlașca și am vrut să mă asigur că o să priceapă și Veorica titlul, în caz că i-l citește cineva.
Judecând după cotcodăceala care le-a cuprins pe toate galinaceele cocoșelului Dragnea, de la Olguța la blonduța aia cu microfon la priză de la Interne, în cotețul PSD s-a instalat panica. Faza cu „la ce-or să mai dea foc, de data asta?”, debitată de Lărguța Vasilescu din cei doi neuroni coalizați e o dovadă a acestei panici generalizate. Pesedeii sunt disperați și nu-și dau seama că nici nu mai e nevoie să dea altcineva foc, fiindcă deja au dat ei foc la țară și acum strigă ”Săriți, piromanii!”, bineînțeles la indicățiile prețioase ale consultanților evrei. Aceștia le-au explicat ciracilor lui Daddy că trebuie să se victimizeze și să bată monedă pe faptul că „se repetă același mod de operare care a dus la demisia guvernului Ponta”, dar nu au anticipat că proasta lui Dragnea de la Interne o să vrea să se dea ea mai deșteaptă și să vorbească direct în latină, cu „modus operandi”, chit că nu pricepea o iotă din ce spune.
Nu încape nicio îndoială: Viorica Dăncilă trebuie suspendată din funcție pentru că și-a depășit grav atribuțiile. Precedentul există deja: în 2006, Băsescu l-a suspendat pe sinistrul Apărării, Teodor Atanasiu, după ce acesta ciripise că ar trebui să plecăm din Irak, lăsându-i, într-o bună tradiție românească, pe aliați cu curul în baltă. Atunci, împotriva lui Atanasiu a fost depusă o cerere de începere a urmăririi penale, iar ministrul a demisionat, în cele din urmă, afirmând „cel mai deștept cedează”. Așa ar trebui să se întâmple și acum, în cazul Docilei lui Dragnea, care ar avea un nesperat prilej să ne arate că a fost și ea o dată în viață mai deșteaptă ca cineva. În mâna lui Iohannis se află un atu extraordinar, furnizat de duduia care a confundat interesul național cu comisioanele lui  Dragnea în Israel. Îl înțeleg acum pe Iohannis – deși atunci l-am criticat vehement – de ce a pus-o pe Dăncilă premier: pentru că știa că Imunobabuina o să se facă de râs în modul cel mai jalnic și o să prăbușească PSD în sondaje. Dar de ajuns cu această glumă proastă aflată la conducerea României! Nu de alta, dar ca să-l scape pe Livinho, asta ar fi în stare să le declare război și marțienilor și ne topesc ăia cu o rază laser, ca-n „Războiul lumilor”, înainte să apuce maistrul Cristoiu să se întrebe cine naiba le-a dat raze laser.
Și dacă Iohannis o va suspenda pe Dăncilă, iar PSD va propune un alt premier, de data asta președintele va trebui să pună piciorul în prag și să-l respingă. Pentru că s-a dovedit clar: în PSD nu există premieri, există doar slugi. Cu cât mai proaste și mai analfabete, cu atât mai dâmbe și mai țoape, cu atât mai bine pentru Flaușatul Suprem. Este, mai mult ca niciodată, cazul declanșării alegerilor anticipate, fiindcă e clar că România nu-și mai poate permite încă doi ani cu PSDragnea la putere, căci ar însemna distrugerea ei totală, ca țară. Dacă acum s-ar declanșa anticipate și ar veni la putere un guvern responsabil, el ar putea încă stăvili prăbușirea țării. Dacă nu o face acum, va fi prea târziu să o mai facă peste un an, când oricum PSD va fugi de la guvernare – punem pariu pe-o navetă cu bere că așa vor proceda bandiții lui Dragnea? Așa că domnule Iohannis, fiți un bărbat de stat și trimiteți-o pe duduia Veorica înapoi la goblenuri și la coafurile de nășică, fiindcă e clar că nu poate conduce o țară. Și, cum o văd cam speriată în ultima vreme, liniștiți-o, asigurând-o că nu va păți nimic, fiindcă nu răspunde penal: e suficient să o audă orice judecător ce debitează când deschide gura ca să-și seama că n-are, săraca, nici un pic de discernământ.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum