AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mâna moartă a președintelui Iohannis

In jos

 Mâna moartă a președintelui Iohannis Empty Mâna moartă a președintelui Iohannis

Mesaj Scris de Admin Vin Mai 25, 2018 1:06 am

Am sa incep si am sa termin acest material de opinie cu o veste trista pentru cancerul politicii romanesti, duetul Dragnea-Tariceanu: indiferent cat de suparati am fi pe greselile opozitiei sau ale lui Klaus Iohannis, niciodata, dar absolut niciodata nu voi ignora, nici eu nici familia mea, jegul comunist eliberat de acest duet trist PSD-ALDE.
Este clar, mai, binarilor? Sper ca da!
Asaa, acum ne putem ocupa de nazbatiile naparstocului nostru Presedinte:
A venit iata momentul sa taxam si tampeniile ( nu doar greselile ) facute de presedintele nostru. Au trecut aproape 16 luni de la momentul in care Presedintele Romaniei l-a nominalizat pe domnul Grindeanu in functia de Prim Ministru.In 16 luni Romania nu a avut liniste.
In 16 luni PSD a facut prapad. Prapad in economie, prapad in tot ce au atins. O holera politica s-a intins peste tara. Viata in Romania s-a degradat iar oamenii incep sa creada ca izul de comunism puturos emanat de deciziile sclifosite ale tovarasului Dragnea prin intermediul maimutzoilor numiti la guvernare este mirosul natural al mediului in care este normal sa ne traim viata.
Cel mai grav, in 16 luni oamenii si-au pierdut speranta. Sclipirea indarjita din ochii tinerilor si oamenilor care vibrau cu Piata Victoriei din orice colt al tarii se aflau, scrasnetul din dinti si promisiunea in gand ca PSD va plati oalele sparte, iluzia ca este un moment trecator pe care il vom parcurge ca multe altele din ultimii 74 de ani, toate acestea aproape au disparut.
Presa nu mai exista, doar cativa jurnalisti incearca sa-si faca datoria fata de propria constiinta observand cu tristete cum poporul roman se indobitoceste pe zi ce trece, momit cu salarii uriase, pensii nesimtite si facilitati ridicole. Tot romanul se gandeste cum sa profite mai bine de aceasta perioada in care valorile sunt terfelite iar principiile sunt subordonate instinctelor primare.
Sute de mii de oameni ies senini la pensie la varste ridicole cu pensii ce nu pot fi sustinute de niciun calcul matematic acceptand senini ca tinerii de 20 de ani, copiii lor, sa plateasca impozite ce sunt mari si vor deveni uriase pentru a se incerca echilibrarea balantei. Salariile sunt crescute cu 100-200% intr-o tara care creste optimist cu 4-6%. Nimeni nu clipeste, toti sunt cu mana pe sus cand e vorba de drepturi. In toamna se va ajunge la incetare de plati. 
Poate ca exista dar nu am vazut vreun ofiter al armatei, internelor sau SRI-ului sa spuna „nu este moral ce se intampla, nu voi achesa la aceasta mituire nationala cu consecinte devastatoare”.Matematica elementara a intrarilor de bani din impozite si sumele exorbitante cheltuite este insultata efectiv de ministri de finante care apoi, unul cate unul sunt descoperiti ca implicati in furturi de milioane. Pardon, zeci de milioane! De euro! Unii au si tupeu sa participe in continuare la viata publica a acestei tari. Razi Valcov dar ai ajuns unul dintre cei mai detestati oameni din Romania. Ia-l ca exemplu pe SOV si fii sigur ca vei pati la fel…
Peste toate si peste tot, complacut in aceasta realitate puturoasa sta presedintele nostru, cel pe care l-am votat in ciuda aranjamentelor Ponta-Oprea-Maior si cel in care ne-am pus atatea sperante.
De 16 luni domnul Iohannis invata meseria de presedinte pe pielea poporului roman. Constatam cu groaza ca omul pe care l-am votat sa protejeze aceasta tara a fost slab si a facut compromisuri dureroase doar pentru a avea mai putin scandal decat predecesorul sau. Trebuie sa admitem ca obositorul perpetuu scandal in care am trait pe vremea lui Traian Basescu era absolut necesar avand de cealalta parte o adunatora toxica de fosti comunisti vopsiti acum in capitalisti furaciosi si mincinosi.
L-am hulit (si nu mi-am schimbat parerea ) pe Traian Basescu pentru piruetele facute dupa expirarea mandatului, moment in care si-a devoalat adevaratul caracter. Intuim ca a ramas in politica pentru a se lupta „din linia intai” cu nenumaratii dusmani pe care si i-a facut cu talent si care au noaptea nu vise erotice cu femei frumoase ci secvente cu celula lui Traian. Nu ii putem ierta tradarile ideologice si cinismul cu care a scuipat pe tot ce spunea inainte. Putem admite insa ca a fost un presedinte mai luptator, mai indarjit, mai cu vlaga, mai cu viata. Care a gresit enorm si s-a lasat influentat de o persoana, doamna Udrea, de EXACT acelasi calibru dpdv caracter ca si prietenul Sebi.
Klaus Iohannis si-a etalat slabiciunea in 16 luni de la incoronarea PSD de catre membrii Generatiei Ratate a tatalui meu. Paradoxul este ca oamenii vor sa voteze un om care sa-si puna amprenta, care sa filtreze si care sa spuna „stop” atunci cand lucrurile deraiaza in timp ce presedintele nostru vrea o viata linistita cu tendinte iliesciene.Klaus Iohannis a gresit grav cand a acceptat 3 nepriceputi, neterminati, neinstruiti sa ajunga Prim Ministri.
A gresit grav cu Sorin Grindeanu, un cocalar al legilor facutea noaptea, un odios fluierat si injurat de 80% din oamenii din orasul sau. A ajuns Prim Ministru si a plecat din functie in acelasi mod: [size=21]penibil. Ulterior, dupa ce a mimat o contra cu sefii partidului-cancer, s-a prostituat profesional si s-a tarat pe burta prin laturi politice pentru o functie.[/size]
Apoi, calcand pe nervii romanilor care l-ar fi sutinut pana in panzele albe,  presedintele l-a acceptat pe tovarasul Tudose. Un individ anost, a facut numai nenorociri, a fost manuit ca o surubelnita de Satana Liviu Dragnea si a fost aruncat afara ca o masea. Am retinut de la el doar ca nu suferea bancile (dar nu a facut mare lucru sa protejeze oamenii impotriva lor) si ca prefera cash-ul. Nu avea prezenta (sa ma ierte Dumnezeu ca nu oi fi eu vreun Alain Delon dar cu omul asta reprezentand Romania aveam intzepaturi in ficat), nu avea carisma, nu avea nimic. A urinat pe Romania si s-a vazut asta prin modul in care a plecat din functie, de pe o zi pe alta, asta in comnditiile in care pana si un amarat de sef de departament are 15-30 de zile sa-si incheie socotelile la plecare si sa nu lase dezastru in spatele sau. Codul muncii, cu Romania pe post de angajator, nu s-a mai aplicat si tovarasului Tudose care s-a intors cu spatele si a plecat dovedind o crasa lipsa de caracter si nepasare. Un jeg profesional!
Klaus Iohannis a pus capac cand a acceptat maimutzareala cu fuste la Palatul Victoria. Niciun misoginism. O adunatura de proaste si caractere infrecte. Mincinoase, libidinoase, docile pana la ridicol. Nu a mai inteles NIMENI de ce a acceptat-o pe doamna Dancila. Si cand spun „doamna” ma prezint in fatza cititorilor ca un mare domn. Aceasta femeie ajunsa Prim Ministru printr-o hidoasa distorsionare a bunului simt nu ar merita angajata nici macar pe un post de contabil la o firma cu 12 angajati. Retineti! Niciun antreprenor de nivel mic si mediu nu ar angaja un astfel de om. Ei bine, l-a angajat Romania prin contributia (si) a domnului Presedinte ALES!
Asta dupa ce „reprezentase” Romania la Bruxelles. Vaaai! O tuta, o tzatza politica, o limitata lingvistic. O nulitate absoluta, o pupaza cantatoare exclusiv pentru urechea lui Liviu Dragnea.  Practic nu ai cum sa vorbesti despre doamna Dancila si sa nu fi acuzat de misoginism intr-o tara in care aceasta fandoseala a discriminarii este folosita acum ca o arma. Cand jurnalistii de la Times New Roman au facut haz de ideea ne-naturala a lui Dragnea de a se combina cu o fata de varsta nepoatei, au fost gasite imediat paragrafe de amenda. 
Lui Klaus Iohannis i s-a parut rezonabil sa mai tradeze inca o data rezonabilul, sa ne mai fure ceva ani din viata si sa numeasca aceasta conducere feminista ridicola la varful Romaniei. Dadea bine. Era „in trend”. Uite, in Romania femeile sunt puse muuuult in fatza barbatului. Bravo! Ce „cool” suntem noi! Avangardisti, moderni, inaintea vremurilor. Whau!
Dancila-Dan-Vasilescu-Firea-Saideh-Andronescu plus ministra mediului (vrea sa omoare 200 de ursi), a sporturilor (isi pune subordonatii sa sune la emisiunile la care participa, sa pretinda identitati false si sa-i puna intrebari aranjate ca sa para desteapta) si alte cateva sinistre persoane au coborat stacheta intr-un asemenea hal incat aproape ne-am pierdut si simtul umorului. Feminismul a atins cote ridicole. Cu orice pret, tot felul de cucoane au trecut direct de la cozonaci la politica de varf. Cum fac politica? Unele spun numai prostii atunci cand nu primesc ordine specifice. Exceptii? Exista dar sunt rare. Barbatii sunt mai rasariti? Nici vorba! Dar trebuia facuta norma la numarul politicienilor cu fuste deci erau locuri ce trebuiau umplute cu orice pret. PSD anunta ca „neaparat”, 50% din conducere trebuie sa fie formata din femei. Asta nu este discriminare? Astfel, nivelul a coborat, a coborat, a tot coborat.Intre timp, partidul cancer PSD a inventat non-stop in parlamentul pe care-l controla lejer, amenzi si reguli care sa ingradeasca, sa intimideze, sa te faca sa taci pur si simplu cand monstrii vorbesc. Romania s-a umplut de amenzi si amendatori. Uniforme peste tot. Nu mai pridideste statul dand amenzi si calculand penalitati. Planuri de amenzi. Tone de amenzi. Poporul trebuia calcat neaparat in picioare iar amenda este calea de control in democratie. Ca doar nu suntem in Rusia lui Putin, nu?Ridicolul absolut a fost atins tot in Parlament. Ca sa aiba motivatie, parlamentarii si-au legat calculul salariului de nivelul amenzilor. Uraa! Ii tocam pe romani! Marunt, marunt… Reactia lui Klaus Iohannis a fost palida. S-a complacut. I-a fost bine, lejer. Pana la un punct a fost exact ce isi dorea.
Acum, dupa doar 3 luni Presedintele Romaniei cere public demisia omului pe care de abia l-a numit. Orice manager mediocru, daca schimba 3 adjuncti in 16 luni era zburat din functie sau macar isi crea o imagine de incompetent.
Nu, noi trebuie sa CREDEM, sa ne IMAGINAM ca mintea noastra modesta nu poate cuprinde vasta inteligenta prezidentiala si „precis” ne scapa ceva. Esentialul. Talentul de politician l-a facut pe Klaus Iohannis de neinteles pentru popor. Deci avea nevoie de OI votante. Multumesc, eu nu ma bag…
Personal m-am saturat sa mi se spuna ce zice legea si ce are voie si ce nu Klaus Iohannios. Legile sunt facute tot de acest popor. Exista moduri de a fi promovate si de a fi schimbate. Ce nu exista si nu poate fi inventata este AMBITIA si DETERMINAREA  de a FACE lucruri.
Astazi, Presedintele Klaus Iohannis este ranit in amorul propriu pentru ca cucoana (oricum era permisa orice cacofonie aici) Dancila nu a venit la o discutie la Cotroceni. Presedintele nu intelege ca Romania a fost ranita de multa vreme in amorul propriu, mai exact de cand dansul a numit-o in functie. Eu, Razvan Corneteanu nu dau doi bani pe amorul propriu al Presedintelui tot asa cum, cu siguranta, nici dansul nu da doi bani pe amorul meu propriu.
Dar faptul ca ne anunta oficial dupa doar 3 luni ca si a treia alegere e PROASTA, ma ENERVEAZA cumplit.
Din doua motive: toata Romania STIA ca alegerea e proasta din secunda ZERO, de acum 3 luni de cand a fost investita si in acelasi timp mi-e foarte greu sa admit ca am ales un Presedinte care se dovedeste O MANA MOARTA cu oamenii pe care ii binecuvanteaza in functii.
Probabil, ca in stilul increzut pe care il are, Klaus Iohannis crede ca va starni indarjirea romanilor, ca ii va face sa iasa in strada. Nu domnule Presedinte!
Asa cum nu suntem maimutzoii lui Liviu Dragnea, e momentul sa intelegeti ca nu suntem nici maimutzoii dumneavoastra. Situatia asta cumplita ati produs-o singur. Ma voi aseza in fotoliu sa observ umilintele pe care le veti incasa in perioada urmatoare. Le meritati cu prisosinta!
Asa cum ati semnalat poporului roman cand ati investit-o pe doamna Dancila cum ca optiunile se manifesta la vot, acelasi mesaj in oglinda il primiti acum si din partea mea si a familiei mele: va sustinem la vot si atat. Dar nu o sa raspundem „prezent” ori de cate ori va treziti dumneavoastra din amorteala prezidentiala si doar pe subiecte care va intzeapa ego-ul.
Aceasta oscilatie comportamentala este greu de digerat de catre romanul care a sperat ca sunteti in functie ca sa-i reprezentati. O sa va votam cu siguranta in dauna PSD dar o sa va reprosam acest record sinistru (chiar, ati realizat ca bateti recordurile?) care are ca element central nepricepereadumneavoastra crasa in ceea ce priveste fiinta umana.
Altfel spus, direct spus, sunteti o MANA MOARTA pe HR, domnule Presedinte. Iar noi nu putem accepta asta prea usor.
Pana atunci, pana la urmatorul vot, spalati-va pe cap cu cretinii pe care ii numiti in functii doar din nepasare, necunoastere sau pur si simplu, indiferenta. Indolenta, lene si „stralucit” calcul politic care va are pe dumneavoastra in centru si nu Romania…
PS. Pentru ca ii cunosc bine cate parale fac, cat de jegosi moralmente, cat de mincinosi, cat de mizerabil gandesc, ii asigur pe sustinatorii PSD ca nu e cazul sa-si faca totusi nicio iluzie…..
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum