AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fă-te frate cu Ponta, până trece moțiunea!

In jos

Fă-te frate cu Ponta, până trece moțiunea! Empty Fă-te frate cu Ponta, până trece moțiunea!

Mesaj Scris de Admin Lun Iun 25, 2018 2:45 am

Stați liniștiți la locurile voastre, că n-am înnebunit și nici nu m-a cumpărat Ponta cu un doctorat în drept sau cu o operație mișto la rotulă, în Istanbul. Rămân la convingerea că Dottore este un mincinos notoriu și un politician mediocru, care una zicea la presă și alta fuma cu Băse&Udrea la separeu, dar în situația de azi el e singurul care ar putea scăpa România de râia asta numită PSDragnea. Că aici nu vorbim de kendo, de arte marțiale, de șah sau alte sporturi unde onoarea nu se pune în discuție. Aici vorbim de politică, un domeniu unde pot exista și soluții deloc onorabile, rușinoase chiar, gen Oprea sau Ponta, dar necesare. Alianța de conjunctură cu Ponta este o astfel de soluție. Știu, e imorală, dar cel puțin nu îngrașă – sau, mai curând spus n-o să-i mai îngrașe pe incompetenții și slugăii lui Dragnea încă doi ani la guvernare.Așa că înainte să mă înjurați că am luat-o razna, haideți să ne uităm pe cifre: coaliția PSD-ALDE are 248 de membri, UDMR (care, ca întotdeauna, așteaptă banii pe noptieră și pe urmă ia o decizie) are 30, mai sunt 17 de la minorități, care votează și ei după cum bate vântul (de obicei dinspre Est), iar Opoziția (adică PNL, USR și PMP) are 155 de oameni. Mai sunt, de asemenea, 15 parlamentari independenți – cei mai mulți membri în partidul lui Ponta. Ca să cadă guvernul e nevoie de 233 de voturi. Ei, acum explicați-mi și mie cum faceți din 155 de membri ai Opoziției 233 de voturi, că nici Veorica, dacă-și folosește toate deștile, cu tot cu pedichiură, nu reușește să facă egalitate între cifrele astea!Ca moțiunea să treacă e nevoie ca pentru ea să voteze și udemeriștii, minoritățile, oamenii lui Ponta, plus încă vreo 16 (233-217) pesediști. Ceea ce este greu, dar nu imposibil. Or, în condițiile în care Ludovic Orban a declarat că vrea s-o demită pe Docilă ca să instaleze un guvern PNL cu el în frunte, chiar e imposibil ca moțiunea să treacă. Pur și simplu n-o să mai vrea Ponta să mai fure pesediști! Păi de ce să-i fure, o să zică el, ca să vină Orban la putere, cu ăia care au rămas nemâncați pe timpul guvernării USL și vor să bage și ei ceva la maț? Azi, liberalii trebuie să pună interesul național înaintea celui partinic și să renunțe la ideea fixă cu „guvernul lor”, fiindcă nu de asta are țara nevoie acum. Are nevoie de un guvern de uniune națională, care să gestioneze situația până la alegerile anticipate, guvern condus, eventual, de un apolitic. Nu de Orban, nu de Barna, nu de Ponta, nu de Cioloș. Așa că, domnule Orban, dacă aveți România cu adevărat în inimă, nu repetați greșeala de la localele din București, când Opoziția a pierdut din cauza aroganței PNL. E momentul să faceți un pas înapoi, dacă vă pasă cu adevărat de țară. Pentru că, domnule Orban, înainte de a fi liberal, sunteți român. Trebuie să propuneți unirea tuturor forțelor de opoziție pentru răsturnarea acestui guvern de paie care ne duce pe drumul dictaturii. E tot ce contează acum: să-i ia cineva Pavianei pixul din mână, ca să nu mai apuce să semneze ordonanțe. Eventual să-i ia și călimara, că la cât e de slugă, asta e în stare să-și înmoaie degetul mare în cerneală și să semneze ordonanța chiar și așa!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum