AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Viorica Mondiala. 3 întrebări după „vizita” din State

In jos

Viorica Mondiala. 3 întrebări după „vizita” din State Empty Viorica Mondiala. 3 întrebări după „vizita” din State

Mesaj Scris de Admin Mier Mar 27, 2019 7:39 am

conex pe FB
VeoriCA CARE e dovada faptului că PROASTĂ TE NAȘTI , TICĂLOASĂ DEVII


Viorica Mondiala. 3 întrebări după „vizita” din State




Băse: "Erați nemulțumiți că eu beau. Na, acum Veorica e trează. E bine?"




Proasta s-a pișat în tigaie! „Am repus România pe harta mondială și am primit aprecieri în SUA pentru guvernare. ....




PAVIANO , pe harta mondială a TERORISMULUI ISLAMIC ?


Am repus România pe harta mondială 


VeoriCA CARE ....e prostă ..PUNCT




Sumă uriașă! Cât ne-a costat vizita premierului Viorica Dăncilă în SUA




Veorica la hotelul lui Donald Trump, încercând să fure draperia în loc de prosop!




Viorica a descoperit că are și ea buton roșu, ca Putin, Trump și Kil Șogun din Coreea de Sus!




PROASTA BUBUIE DE PROASTĂ ÎNSĂ IA IE PROASTA NOASTRĂ 


Penibila dancilizare a Romaniei




Foaie verde mărăcine, sunt mai proastă decât mine!




Băsescu despre Dăncilă: E proastă, cu un mimetism specific maimuţelor




"Eu", "guvernul meu", "poporul meu"-mă îngrijorează maniera în care Dăncilă se crede suverană pe veci


Liviu Avram




Genin a scos shaorma Veorica de vită cu varză murată!




Dăncilă, bomba cu ceas a politicii externe românești. Cum afectează interesele lui Dragnea poziția internațională a României




I-A BEȘIT MINTEA IAR 


Dancila s-a razgandit si in doar cateva ore a facut praf imaginea internationala a Romaniei!


Doamna Viorica Dăncilă a făcut o călătorie peste Ocean, un „trip” în care a tras pe nări aerul tare al diplomației la nivel înalt. A anunțat că mută ambasada României de la Tel Aviv la Ierusalim. Din felul în care a făcut-o părea că decizia e luată și nu ne mai rămâne decât să mutăm mobila. Doar că pe doamna Dăncilă a luat-o gura pe dinainte. NU e nicio decizie luată și NU are premierul României decizia finală în această speță. La finalul vizitei, regele Iordaniei și-a anulat vizita în România, Marocul a refuzat să-l mai primească deocamdată pe Călin Popescu Tăriceanu, care-și programase o vizită oficială, iar birocrații din Uniunea Europeană își dau pumni în cap văzând-o pe „președinta Europei” cum răstoarnă șiștarul cu lapte cu o veselă iresponsabilitate. În sinea ei, doamna Dăncilă este mulțumită de trebușoara făcută. „Au fost întâlniri foarte bune aici, la Washington (...) Întâlnirile au fost bune, iar după părerea mea, toate aceste întâlniri, toate aceste discuții a repus (sic!) România pe harta mondială, și spun acest lucru într-un context pozitiv, având în vedere aprecierile pe care le-am avut la adresa noastră și a guvernării, de aici, din Statele Unite ale Americii. Cred că am făcut ceea ce e corect, România trebuie să aibă propriul punct de vedere pentru a fi respectată”, a făcut bilanțul Viorica Dăncilă, marţi seară, într-o intervenţie telefonică la România TV. Referitor la anularea vizitei regelui Iordaniei în România, după anunţul privind mutarea ambasadei la Ierusalim, Viorica Dăncilă dă din umeri: „Nu e vina mea că regele Iordaniei nu a mai venit. Preşedintele putea să îl sune să îi spună că nu este de acord, pentru că regele e omologul preşedintelui, nu al premierului”.
Dincolo de acest succes repurtat la nivel mondial și chiar și la RTV, rămân câteva întrebări:
1. Ce fel de vizită a făcut în State? Dacă este una privată nu e nicio rușine, dar să o spună. Pe site-ul Guvernului e specificat într-un comunicat dat duminică, în prima parte a zilei, „Vizită”, ca în Caragiale, iar în altul, dat în a doua parte a zilei, „vizită de lucru”. Dacă e vizită de lucru, are un caracter oficial, Guvernul e obligat să ne spună „ce a lucrat” premierul, dacă e o vizită privată se schimbă registrul. Vizitele la nivel de șefi de stat și de Guvern sunt de mai multe feluri, fiecare implicând un nivel diferit de protocol, de decizie și de… cheltuieli: vizite de stat, vizite oficiale, vizite de lucru, vizite private.
2. Unde a stat, cât a costat, cine a plătit. E important să știm dacă deplasarea s-a făcut din banii contribuabililor români, din banii personali ai doamnei Dăncilă, din banii comunităților evreiești care au susținut evenimentul la care a participat premierul României. E util, în numele transparenței, să știm dacă a stat la Hotel Trump din Washington, cine a ales hotelul și de ce. Suspiciunea jurnaliștilor americani e că premierul României a stat la „hotelul lui Șefu”, ca să cumpere o indulgență. Suspiciunea noastră e că cineva din anturajul doamnei Dăncilă a împins-o în „hotelul lui Trump” ca să-i arate șefului Americii că și noi vorbim aceeași limbă. Și că doamna Dăncilă a fost de fapt… a cash deposit. Sau poate că doamna Dăncilă, care știe că dacă te duci la Alexandria trebuie să te cazezi la Turris, tot „hotelul lui Șefu”, o fi crezut că așa sunt uzanțele diplomatice și la case mai mari. Deși pare nițel naiv să-ți imaginezi că pe Trump îl poți cumpăra cu 2000 de dolari camera pe noapte.
3. Cine i-a dat mandat în numele „poporului meu” să anunțe mutarea ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim. Cine în afară de Liviu Dragnea, Șeful Ventriloc. Până una alta mai avem o ordine constituțională, câtă o mai fi, mai avem un președinte responsabil de politica externă, cât o mai fi, mai avem o alianță care se numește UE, cu o poziție clară în această chestiune, cât om mai fi în ea. Este cel puțin bizar ca, în timpul în care asiguri președinția Uniunii Europene, să faci o astfel de declarație care contrazice însăși politica pe care se presupune că o reprezinți. Este o fanfaronadă să-i faci Israelului o promisiune de care nu te poți ține. E stupid să-ți ostilizezi toate țările arabe și să dai cu piciorul, vorba lui Traian Băsescu, la 50 de ani de diplomație în Orientul Mijlociu. Pentru ce? Pentru un pumn de aplauze? Pentru o suită premier cu pat king-size, aer condiționat și aparat de cafea? Pentru ego-ul tău provincial care simte nevoia să devină un jucător global? Pentru că așa ți s-a șoptit în cască?
Sunt convins că Guvernul va răspunde la aceste întrebări cu aceeași promptitudine și transparență, precum au făcut-o Partidul și Statul când l-au internat pe dl. Dragnea…


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Mar 27, 2019 7:56 am, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Viorica Mondiala. 3 întrebări după „vizita” din State Empty Viorica Dăncilă: Toate aceste întâlniri, toate aceste discuţii „a repus” România pe harta mondială

Mesaj Scris de Admin Mier Mar 27, 2019 7:43 am

Premierul Viorica Dăncilă a declarat, marţi seară, într-o intervenție telefonică la România TV, că întâlnirile pe care le-a avut în Statele Unite ale Americii „a repus” România pe harta mondială, fără să sesizeze dezacordul gramatical comis.
„Întâlnirile au fost bune, iar după părerea mea, toate aceste întâlniri, toate aceste discuții a repus România pe harta mondială, și spun acest lucru într-un context pozitiv, având în vedere aprecierile pe care le-am avut la adresa noastră și a guvernării, de aici, din Statele Unite ale Americii. Cred că am făcut ceea ce e corect, România trebuie să aibă propriul punct de vedere pentru a fi respectată”, a declarat Viorica Dăncilă, la România TV. (aici înregistrarea).
Referitor la anularea vizitei regelui Iordaniei în România, după anunţul privind mutarea ambasadei la Ierusalim, Viorica Dăncilă spune că nu este vina sa.
„Nu e vina mea că regele Iordaniei nu a mai venit. Preşedintele putea să îl sune să îi spună că nu este de acord, pentru că regele e omologul preşedintelui, nu al premierului. (...) Această percepție că vom avea relații proaste cu țările arabe este o percepție care se vrea indusă de oponenții politici care au înțeles că mai presus de ceea ce obține țara noastră sunt jocurile politice și campania electorală", a mai spus Dăncilă la România TV.
Premierul Viorica Dăncilă a declarat, marţi seară, într-o intervenție telefonică la România TV, că întâlnirile pe care le-a avut în Statele Unite ale Americii „a repus” România pe harta mondială, fără să sesizeze dezacordul gramatical comis.
„Întâlnirile au fost bune, iar după părerea mea, toate aceste întâlniri, toate aceste discuții a repus România pe harta mondială, și spun acest lucru într-un context pozitiv, având în vedere aprecierile pe care le-am avut la adresa noastră și a guvernării, de aici, din Statele Unite ale Americii. Cred că am făcut ceea ce e corect, România trebuie să aibă propriul punct de vedere pentru a fi respectată”, a declarat Viorica Dăncilă, la România TV. (aici înregistrarea).
Referitor la anularea vizitei regelui Iordaniei în România, după anunţul privind mutarea ambasadei la Ierusalim, Viorica Dăncilă spune că nu este vina sa.
„Nu e vina mea că regele Iordaniei nu a mai venit. Preşedintele putea să îl sune să îi spună că nu este de acord, pentru că regele e omologul preşedintelui, nu al premierului. (...) Această percepție că vom avea relații proaste cu țările arabe este o percepție care se vrea indusă de oponenții politici care au înțeles că mai presus de ceea ce obține țara noastră sunt jocurile politice și campania electorală", a mai spus Dăncilă la România TV.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum