AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Domnule Băsescu, de ce e „nulitate” Vlad Voiculescu? Pentru că nu a luat șpagă 6,3 milioane de euro precum omul dvs., doctorul Duță, cel condamnat la 6 ani de pușcărie?

In jos

Domnule Băsescu, de ce e „nulitate” Vlad Voiculescu? Pentru că nu a luat șpagă 6,3 milioane de euro precum omul dvs., doctorul Duță, cel condamnat la 6 ani de pușcărie? Empty Domnule Băsescu, de ce e „nulitate” Vlad Voiculescu? Pentru că nu a luat șpagă 6,3 milioane de euro precum omul dvs., doctorul Duță, cel condamnat la 6 ani de pușcărie?

Mesaj Scris de Admin Mier Apr 21, 2021 6:20 am

Domnule Băsescu, de ce e „nulitate” Vlad Voiculescu? Pentru că nu a luat șpagă 6,3 milioane de euro precum omul dvs., doctorul Duță, cel condamnat la 6 ani de pușcărie?

Cu o zi înainte să fie demis din funcția de ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu (USR-PLUS) a fost aspru criticat de fostul președinte al României, Traian Băsescu (PMP).

„Domnul Voiculescu este o nulitate în materie de sănătate. Nu o fi țara asta plină numai de nulități, puteau să-l lase pe Tătaru în continuare. (…) Nulitățile nu au cum să dea bine, lipsa de recunoaștere profesională nu are cum să aducă autoritate. Despre ce lume vorbim? Una în care cu cât ești o nulitate mai mare, cu atât să fii mai apreciat?”, și-a lansat tirada fostul președinte la B1 TV pe 13 aprilie.
 
A doua zi, premierul Florin Cîțu (PNL) l-a destituit pe Vlad Voiculescu pentru ultima „ispravă” pe care a făcut-o secretara de stat Andreea Moldovan: publicarea în Monitorul Oficial a unui ordin de mare impact, cel privind carantinarea, fără avizul președintelui Comitetului Național pentru Situații de Urgență și, implicit, fără informarea premieruui. Șeful acestui Comitet este însuși Florin Cîțu. Aici n-a fost vorba de un război politic, ci de o eroare instituțională la nivel înalt.
Dincolo de asta, intervenția lui Traian Băsescu la B1 TV e una prea dură pentru Vlad Voiculescu. Adică, Voiculescu se face vinovat de prăbușirea întregului sistem de sănătate, deși s-a aflat la conducerea ministerului mai puțin de 4 luni.
În toată această perioadă, în afara unor greșeli organizatorice și de comunicare, s-o spunem pe-a dreaptă: a fost ministrul care a pus gând rău mafiei din sănătate, a început reorganizarea sistemului din temelii. Practic, a vrut să înlăture numirile politice și să angajeze persoane competente, pe bază de concurs, pe criterii de eficiență.
Violența verbală a lui Traian Băsescu nu este însă una întâmplătoare. Și el, în calitate de șef de stat, a stat bine înfipt în ciolaniada PDL pe vremea în care Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) era condusă de „locotenentul” său Lucian Duță.
În aproape 3 ani, Duță, fost președinte al PDL Sector 1 – București, a „reformat” sistemul de sănătate prin luarea unor șpăgi „la ordin politic”, cum reiese din rechizitoriul întocmit în cazul său de Direcția Națională Anticorupție (DNA).
Mai mult, la ultima sa șpagă, Duță a invocat o relație apropiată cu președintele de atunci, Traian Băsescu. Dezvăluirea i-a aparținut lui Radu Enache, reprezentantul HP România, într-o mărturie depusă la DNA și lecturată de G4Media.ro.

Mărturia lui Radu Enache, în rechizitoriul DNA

* „În cursul lunii ianuarie 2010 am fost sunat de dl. Ionuţ Popa, cu care fusesem coleg de Lojă Masonică, care mi-a spus că dl. Lucian Duţă a fost nominalizat pt. funcţia de preşedinte al CNAS. Acesta mi-a facilitat o întâlnire cu dl. Duţă la un restaurant în apropierea pieţelor Universităţii – Rosetti. În cadrul discuţiei, dl. Duţă şi eu am menţionat importanţa dezvoltării proiectului SIUI (Sistemul Unic Integrat al Asigurărilor de Sănătate), dl. Duţă subliniind necesitatea obţinerii unui «sprijin politic» pentru proiectele de la CNAS, lăsând să se înţeleagă că e vorba despre «sponsorizări» pentru obţinerea acestui sprijin politic, de fapt era vorba despre plata unor comisioane.”
* „Întrucât SIUI nu era folosit în judeţe şi trebuia să se treacă la o soluţie centralizată, am cerut doamnei Socol, directoarea Siveco, să-mi dea 100.000 de euro cash, pe care i-am transmis d-lui Duţă. Întâlnirea a avut loc în luna februarie 2010, nu-mi amintesc exact. Pentru a evita riscul de a fi văzuţi, dl. Duţă a venit la mine acasă, a parcat maşina – un BMW de culoare neagră – în garajul meu, i-am dat banii, i-a pus în portbagajul maşinii şi apoi a plecat.”
 „La lansarea proiectului Cardului Electronic de Sănătate, dl. Duţă şi-a manifestat nemulţumirea în legătură cu cuantumul comisioanelor primite de la Siveco pentru proiectele anterioare, solicitându-mi să găsim un alt partener prin intermediul căruia să se furnizeze comisioanele solicitate pentru obţinerea de «sprijin politic».”
* „Pentru câştigarea licitaţiei organizate de Imprimeria Naţională, HP a realizat un consorţiu cu firma Novensys, care avea expertiză tehnică legată de carduri şi colaborase anterior cu Imprimeria Naţională, în alte proiecte. Din câte îmi amintesc, dl. Duţă mi-a solicitat un comision tot de 10 %, respectiv de un milion de euro. Această solicitare a fost făcută anterior câştigării licitaţiei.”
* „Nu-mi amintesc exact când, dar în mod cert înainte ca asocierea HP-Novensys să depună oferta. Îmi amintesc exact acest lucru pentru că suma solicitată drept comision de dl. Duţă a intrat în preţul ofertei partenerului Novensys (respectiv livrabilele furnizate de Novensys în oferta depusă de consorţiu a fost mărită cu suma comisionului).”
* „De fapt, acest lucru s-a întâmplat la toate proiectele, în sensul că comisioanele cerute de dl. Duţă trebuiau stabilite anterior depunerii ofertelor, întrucât cuantumul lor era inclus în cuantumul ofertei. În cazul comisioanelor furnizate de Siveco, nu am cunoscut valoarea lor exactă, deoarece erau incluse în valoarea globală a ofertei subcontractorului Siveco.”
„Întrucât dl. Duţă a fost eliberat din funcţia de preşedinte ulterior câştigării licitaţiei pentru cardul electronic de sănătate, Novensys a refuzat să mai transfere acestuia comisionul solicitat de dl. Duţă. Dl. Duţă a insistat în numeroase rânduri să primească acel comision, evocând calitatea sa de preşedinte al PDL Sector 1 şi relaţia cu preşedintele Băsescu, faptul că PDL va reveni la guvernare.”

De la Luci Duță la Nuți Udrea

Acum se vede cine e o „nulitate în materie de sănătate”: e chiar „pila” lui Băsescu, nu „mielul” Voiculescu, cel care a dorit să desființeze astfel de practici mioritice.
Domnule președinte Băsescu, nu Voiculescu a luat șpaga de 6,3 milioane de euro pentru implementarea cardurilor de sănătate, ci omul dumneavoastră din PDL, doctorul Lucian Duță!
Domnule președinte Băsescu, nu Voiculescu a primit în această speță o condamnare de 6 ani de închisoare cu executare, ci „pila” dumneavoastră din PDL, Lucian Duță!
Ați mai spus la B1 TV: „Am vrut în 2012 să introducem, pe asumarea răspunderii, noua lege a sănătății. Pentru că sistemul nu a avut încredere în ceea ce eu voiam să propun, au ieșit oameni în stradă, au protestat, nu s-a făcut. Toate aceste lucruri s-au întâmplat chiar dacă legea pe care eu o propuneam era emanația celor mai mari specialiști din România. Însă în loc să-i las pe ei s-o prezinte, m-am apucat eu s-o explic”.
Care „lege”? Aia a șpăgilor de la CNAS? Lăsați-o moartă, domnule președinte Băsescu! Și, în loc să vă luați de Vlad Voiculescu, vedeți-vă de infractorii din fostul PDL, de la Luci Duță la Nuți Udrea!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum