AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Autoportretele liberalilor: „oportuniști, lichele, șmecheri” contra “Bădălăi”

In jos

Autoportretele liberalilor: „oportuniști, lichele, șmecheri” contra “Bădălăi” Empty Autoportretele liberalilor: „oportuniști, lichele, șmecheri” contra “Bădălăi”

Mesaj Scris de Admin Lun Iun 07, 2021 10:30 am

Autoportretele liberalilor: „oportuniști, lichele, șmecheri” contra “Bădălăi”
Grupările din PNL își aruncă vorbe grele acum când s-a dat startul în cursa pentru șefia partidului.
De pildă, fostul secretar general al Guvernului, Antonel Tănase, a lansat un atac dur la adresa susținătorilor lui Florin Cîțu pentru șefia PNL numindu-i „oportuniști, lichele și șmecheri” într-un mesaj în care se războiește cu un ziarist.
„Citeam deunăzi un articol al unui domn care are meseria de “jurnalist”, articol în care explica cum că Ludovic Orban “reprezintă generația expirată” pentru că face parte din garnitura de politicieni din ‘90 și deci, cu alte cuvinte, ar trebui să se retragă. Pe scurt, ce zicea domnul “jurnalist” este că, dacă ai peste 50 de ani în țara asta, atunci toate ar trebui să se termine. Viața socială, cariera și tot ce ai mai putea face după vârsta de 50 de ani nu își mai au rostul și deci nici nu mai ești binevenit în societate sau pe piața muncii pentru că, pe scurt, “ești expirat”.
M-aș fi gândit și eu serios dacă nu cumva domnul “jurnalist” are dreptate, asta dacă “jurnalistul” respectiv nu ar fi avut și el la rândul său multă experiență în domeniul “jurnalistic” de pe vremea când domnia sa închina ode epice domnului Băsescu și doamnei Udrea, care, probabil, îi și plăteau salariul.
Găsesc mereu fascinant cum anumiți oameni uită că au un trecut și acel trecut este lipit de ei. Orice ai face, trecutul și reputația, tot ce ai lăsat în urmă, te definesc, te urmează oriunde și nu pot fi rașchetate cu șpaclul și nici dizolvate cu diluant.
Și pentru că tot suntem la capitolul renume, nu te poți numi un “om nou”, un om “care o ia de la capăt într-un nou proiect politic” dacă tot ce ai făcut până la “noul proiect” a fost să ștergi pantofi pentru putere, să te guduri pentru 5 minute la știri, să lingușești, să cerșești poziții, să juri loialitate când nu ți-a cerut-o nimeni, să faci compromisuri ca să pari relevant, să fentezi munca, să minți că ești capabil când de fapt nu știi diferența între Pepsi și Plexi, în sfârșit, un om nou este acela care nu caută cu disperare să se facă de râs arătându-și duplicitatea pentru a rămâne pe scena politică.
Cât despre inițiatorul “proiectului politic nou” ei bine, eu, dacă aș fi în locul lui, m-aș delimita pe cât posibil de oameni care acum 1 lună voiau să-i care plasele lui Ludovic Orban pentru puțină atenție.
Când ești cu adevărat nou și vrei să faci cum nu au făcut alții, să te îndepărtezi de practicile vechi, să începi de la 0, atunci nu aduna lângă tine în poza de grup oportuniști, lichele și șmecheri.
Revenind la “expiratul” politician Orban, ei bine, el a fost singurul care s-a opus formării USL, decizie în urma căreia a suferit politic ani la rând, singurul care a reușit să îndepărteze PSD de la guvernare înainte ca toată România să devină proprietatea privată a lui Liviu Dragnea și a prietenilor lui și singurul care a repus PNL pe harta politicii, pe vremea când cei care stau acum în poza de grup a “noului proiect politic” îl duseseră în derizoriu.
În plus, liberalismul nu este o declarație de 3 minute, cât durează să te filmeze la știri, liberalismul este o atitudine, o stare de spirit, un crez, dacă vreți, iar Ludovic Orban îl practică încurajând orice competiție în interiorul partidului.
Voi vota Ludovic Orban la congresul din toamnă al PNL pentru toate motivele expuse mai sus dar mai ales pentru că domnul Orban este un lider, nu un șef.
Să ne reauzim sănătoși!”, a scris Tănase pe pagina sa de Facebook.
În replică, deputatul PNL Florin Roman, susținător al lui Florin Cîțu, i-a numit pe liberalii lui Ludovic Orban „Bădălăi”:
„Văd ca din păcate, cedează nervii la unii din echipa lui Ludovic Orban, cel care a rostit apăsat ca “începe festivalul democrației”.
Eu am spus ca va fi lupta și una urâta, pentru ca știu cine s-a cățărat in spatele succesului lui Orban. A-i numi “lichele” pe Boc, Flutur, Rares Bogdan, Robert Sighiartau, Raluca, Alina, Dinu Iancu Salajan, Nicolae Ciuca, Ion Lungu, Monica Anisie, Mara Calista, Pavel Popescu, Dan Vilceanu, Ionel Bogdan, Stefan Stoica, Hubert Thuma, Marcel Romanescu, Daniel Buda, Daniela Cimpean, Virgil Popescu, Lucian Bode, Virgil Chitac, și ultimul pe lista, cu voia Dvs, Florin Roman și alți liberali care au câștigat batalii pentru PNL mi se pare deja prea mult. Sper ca Ludovic Orban sa-și trezească “Bădălaii” și sa le dea obligatoriu lectura despre Bratieni! Poate își amintesc de PSD și de bucuria lor la astfel de declarații.
L-am sunat pe Antonel Tanase și i-am spus ca nu ma regăsesc in “aprecierile” lui de susținător al lui Ludovic Orban. Poate nu este timpul trecut sa îndrepte ce mai este de îndreptat și sa ceara scuze pentru aprecierile triviale la adresa unor oameni, care l-au trimis ministru in guvernul liberal, și cu voturile aduse de “lichele”. Așa nu se face, Ludovic Orban!”
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum