AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De 4 Iulie, Parlamentul penal si-a transformat porecla in renume

In jos

De 4 Iulie, Parlamentul penal si-a transformat porecla in renume Empty De 4 Iulie, Parlamentul penal si-a transformat porecla in renume

Mesaj Scris de Admin Joi Iul 05, 2018 2:34 am

Minoritarii care fac majoritatea. Codul penal n-ar fi trecut, astăzi, de Parlament, fără votul deputaților minorităților naționale. Niciunul, însă, n-a avut chef să dea explicații privind votul lor. S-au ascuns, s-au răstit, au făcut cale-ntoarsă, au fugit. La propriu.
P.S. Serios că nu sunt agresivă, doar că nu mă ajută vocea să fiu blândă. Nu când alerg după ei.
https://www.libertatea.ro/…/cei-9-minoritari-care-au-facut-…
reprezinta pe nimeni  deci nu dau socoteala nimanui, stau la ingrasat pe bani publici si au un tupeu porcesc.
Acum, ar fi superfluu sa mai scriu ceea ce deja s-a aflat din aproape toate sursele
– ca voturile vexlerilor de mai sus au inclinat balanta in Parlament
– ca unii care nici macar nu aveau ce cauta acolo au votat, desigur, „pro”
– ca in marea lor majoritate acesti penali nici macar nu-si pot imagina neintelegand, ce grozavie au votat
– in fine ca in forma votata, aceste coduri penale incalca tratate internationale semnate de Romania
De ce toate astea ? Ca sa le rada-n nas vataful suprem al mafiei, dublul condamnat Dragnea care a recunoscut, revedeti citatul, ca, de fapt, era vorba despre el si nimic altceva.
Make no mistake, ca prostul poate ca nu va muri, dar ca un puscarias, cu siguranta. Doar nu va inchipuiti ca „abuzul in serviciu” il va trimite in inchisoare. The best is yet to come : dosarul de la OLAF e pe rol ( nu stiu si nu e treaba mea de ce dureaza atat ) si in cazul respectiv nimeni nu il va mai salva pe daddy.
In plus, mai e mult pana departe, probabil doar mai spre toamna incolo , cand va reveni CCR din concediu, vor putea fi ( poate ! ) promulgate aceste coduri. Gogorita cu suspendarea nu tine,  fiindca nici macar Tariceanu nu e indeajuns de nebun ( sau santajabil )  in ramolismentul lui,  incat sa se compromita definitiv si iremediabil pe plan extern, ca personajul care ar promulga asa ceva doar ca sa salveze un mafiot.
Alta e problema majora in tot ceea ce s-a intamplat ieri
Acesti idioti ridicatori de maini nu au inteles că aceste coduri penale se vor aplica tuturor infractorilor . Dar și ei au familii, femei, copii, rude într-o țară în care datorită lor violatorii, criminalii, pedofilii, hoții vor zburda în voie, nederanjati. Și, într-o buna zi, victimele vor fi ei și dintre ai lor. Idem, aceasta chestie lugubra dar certa se aplica si propagandei mass-media si tinerelor talente , mamicute si taticuti din Grivco 3, Gunoi TV, TVR, etc.
Rabdare si tutun. Timpul rezolva.
Pe final doar o remarca : daca unii inca nu inteleg ca a aprinde lanternele telefoanelor prin Piete e un gest de care acesti mafioti rad tinandu-se de burti, e problema lor. In fond m-am si plictisit sa repet : mafia nu stie decat de frica, nu de cativa insi dintr-o piata…
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

De 4 Iulie, Parlamentul penal si-a transformat porecla in renume Empty Re: De 4 Iulie, Parlamentul penal si-a transformat porecla in renume

Mesaj Scris de Admin Joi Iul 05, 2018 2:39 am

Codul penal - cei 9 minoritari care au făcut majoritatea. Codul penal n-ar fi trecut astăzi, de Parlament, fără votul deputaților minorităților naționale. De la PSD și ALDE au lipsit 11 deputați, dar alți 9 le-au suplinit cartelele de vot la modificările controversate. Niciunul, însă, nu a vrut să dea explicații privind votul lor. Libertatea i-a întrebat despre susținerea Codului penal, însă aceștia aproape ne-au ignorat și au fugit. La propriu.
Dincolo de cei 142 de social-democrați și cei 9 deputați ALDE, a mai venit un sprijin și de la PMP. Deputatul Adrian Mocanu, fost pesedist, care anunțase ca va merge la partidul lui Călin Popescu Tăriceanu, a votat și el Codul penal.
La fel cum au făcut-o și nouă deputați ai minorităților nationale, altele decât UDMR.

1. Rușii



Primul pe care l-am prins a fost deputatul rușilor lipoveni. Ignat Miron a fost foarte iritat de întrebările noastre, așa că nu a considerat necesar să dea explicații pentru votul lor.
Ignat Miron: Am explicat acolo unde trebuie, dar nu dumitale.
Libertatea: Nu ne explicați de ce ați votat pentru aceste modificări?
Ignat Miron: Dar de ce, să-ți dau ție explicații?
Libertatea: Nu, alegătorilor.
Ignat Miron: Dar ce, dumneata ești alegător?
Libertatea: Păi, poate sunt.
Ignat MironPentru mine, nu.

2. Sârbii



Deputatul sârbilor a fost ceva mai zâmbitor, dar la fel de zgârcit cu răspunsurile. Asta deși Adnagi Slavoliub a inițiat, în trecut, și alte proiecte controversate, precum superimunitatea judecătorilor CCR.
Adnagi Slavoliub: Ce să vă spun?
Libertatea: De ce ați votat pentru Codul penal?
Adnagi Slavoliub: Pentru că este datoria mea de deputat să votez.
Libertatea: Și alegătorii dumneavoastră ce spun?
Adnagi Slavoliub: Întrebați-i pe alegătorii mei.

3. Romii



Cu reprezentantul romilor în Parlament am fost agresivi. Cel puțin asta ne-a spus Daniel Vasile. N-a vrut, totuși, să ne spună, de ce a votat Codul penal.
Daniel Vasile: Dvs credeți că e corect ca pe scările Parlamentului să mă filmați?
Libertatea: Vă punem o întrebare legitimă.
Daniel Vasile: Dar dvs cine sunteți?
Libertatea: Sorina Ionașc, Libertatea. Jurnalist. Nu credeți că ar trebui să dați explicații alegătorilor dvs?
Daniel Vasile: Alegătorilor mei dau explicații. Vreți să discutăm despre romi, despre problemele de integrare a romilor?
Libertatea: Nu, vreau să discutăm despre un proiect pe care l-ați votat.
Daniel Vasile: Sunteți foarte agresivă.

4. Turcii



Nervos și fără prea multe răspunsuri a fost și reprezentatul turcilor în Parlament, Ibram Iusein,de și a votat și el Codul penal.
Ibram Iusein: Să-ți spun ce fac, unde mă duc?
Libertatea: Vă rugăm să vă explicați un vot pe care l-ați dat în Parlamentul României…
Ibram Iusein: Ei, na…

5. Macedonenii și bulgarii



Aceeași întrebare le-am pus-o și celor două deputate ale minorităților care au votat modificările Codului penal. Timide, aproape speriate, Mariana Venera Popescu, reprezentantul macedonenilor, și Petronela Mihaela Csokany, cel al bulgarilor din Banat, au făcut, la propriu, cale-ntoarsă când ne-au văzut. Și nici de răspuns nu ne-au răspuns.

Cei 9 deputați ai minorităților care au votat Codul Penal



Adnagi Slavoliub, deputatul sârbilor
Furic Iarco, deputatul slovacilor
Ibram Iusein, deputatul turcilor
Vasile Daniel, deputatul romilor
Mariana Venera Popescu, deputatul macedonilor
Bogdan-Alin Stoica, deputatul albanezilor
Silviu Vexler, deputatul evreilor
Petronela Mihaela Csokany, deputatul bulgarilor din Banat
Ignat Miron, deputatul rușilor lipoveni
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum