AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PSD: de la războiul rozelor la strânsoarea rozetelor

In jos

PSD: de la războiul rozelor la strânsoarea rozetelor  Empty PSD: de la războiul rozelor la strânsoarea rozetelor

Mesaj Scris de Admin Lun Sept 03, 2018 3:40 am

Nu știu ce-a făcut Gabriela Firea, ce epifanie o fi avut, ce moaște o fi pupat, ce sfânt i s-o fi arătat în vis, dar e clar că și-a dat seama, în sfârșit, de un mare adevăr: că e și ea mamă, are copii mici, nu poate să stea cu ochii-n pământ și să ia poziția ghiocelului ori de câte ori mai face câte-o ieșeală cu Pandelică prin Europa. Că așa ne-a zis duamna aseară: nu mai vrea să-i fie rușine, când se plimbă cu trebi prin Europa, să dea ochii cu cetățenii europeni și să-i bată ăia obrazul: tot cu Daddy, tot cu Daddy, sărăciilor? Doar o revelație divină ar explica brusca transformare a primăresei generălese, această Saul din Tars în rochie cu slipici a creștinismului pesedist de cumetrie. Căci, precum adevăratul Saul din Tars a fost lovit de viziunea cerească și a devenit, din inamic al lui Iisus, cel mai mare apostol, așa și pe Saulica noastră din Voluntari a trăznit-o revelația, dar pe invers, întrucât ea a devenit din cea mai mare susținătoare a lui Dragnea, cel mai înrăit dujman al lui. Dacă n-ar fi citit, din evanghelii, decât pozele, duduia primar ar fi știut că „ Orice împărăţie care se dezbină în sine se pustieşte, orice cetate sau casă care se dezbină în sine nu va dăinui”, așa că acum ar fi dat mai cu milă în haremul de tute al lui Dragnea, fiindcă, dă, de fapt, în PSD. Ce să mai creadă oamenii săraci cu duhul care au votat cu Partidul? Că Dragnea nu mai e minunatul, preaslăvitul și preacinstitul căruia îi făcea Găbița declarații de obediență, mai an? Că Firea nu e mironosița în roz, atotbinefăcătoare și atotdătătoare de excursii pentru babalâci, ci o țață rea, care și-a pus poalele-n cap și-are gura plină de numere de înmatriculare pentru tot județul Teleorman, de la Dragnea Jr la Carmengaz?
Războiul intestin – denumirea vine de la mațe, în caz că nu v-ați prins, căci pesediștii nu luptă pentru principii, luptă să bage la maț mai mult ca rivalii din Partid – nu mai este unul al rozelor, cum era pe vremea lui Iliescu și Roman, ci al rozetelor: care mai de care, și Dragnea, și Firea, stau cu rozeta strânsă: dacă învinge Dragnea, Firea și-a luat adio de la al doilea mandat. Dacă învinge Firea, Dragnea poate deja să-și facă valijoara pentru Jilava. Și acest conflict mai aduce, cu fiecare oră care trece, noi și noi descoperiri. Am descoperit astfel că Dragnea una avea-n gușă și alta-n cătușă – ptiu, anticipez! – căpușă am vrut să zic: îi zicea Firei că o să-i dea finanțare, pe urmă le poruncea miniștrilor să nu-i aloce un sfanț. Am descoperit că până și Firea și alți pesediști știau că pe 10 august guvernul a organizat punct cu punct reprimarea violentă, în urma unui plan bine stabilit, a demonstranților, fie că aceștia erau sau nu violenți. Și am mai descoperit că duduia ministresă Carmengaz intercepta corespondența privată a Speranței Cliseru, ca să aibă pe urmă cum s-o șantajeze mai ușor. Ah, unde am mai auzit noi de interceptarea corespondenței și de scotocitul prin dosărele? La bolșevici? La securiștii de pe vremuri? Sau la Darius Vâlcov? La toți, desigur, pentru că toți din aceleași maimuțe bătăușe se trag. Dar parcă bolșevicii lui Lenin și securiștii lui Ceaușescu tot mai aveau puțin bun simț și-ți cereau permisiunea înainte să-ți pună veioza în ochi, coțohârlele pesediste, de genul lui Vâlcov, n-au nicio greață să-ți intre cu bocancii în viață. Troglodiții ăștia, care-s abia prima generație din neamul lor fără pământ sub unghii, au întrecut orice măsură. Tuta de la Interne umblă, zice Firea, cu dialoguri private trase la xerox, pentru șantaj; necrofilul care ascundea vangogi prin cimitire publică fișa medicală a unui cetățean oarecare. Cam astea sunt metodele PSD, nepoțele bune, de sânge, ale metodelor NKVD: nu ești cu noi, scoatem dosarele și te desființăm, arătam în public tot ce-ai vorbit și cât lapte ai supt, ba te facem și de ras dacă ai suferit de depresie, pojar sau bube dulci.
Faptul că s-a ajuns aici, la niște mârșăvii care nu pot avea altă finalitate decât pușcăria, poate demonstra două lucruri: ori alde Carmengaz și Vâlcov și-au pierdut mințile de frica temniței și nu mai țin cont de ce fac, ori amândoi știu că Veorica va da Ordonanța pe grațiere și, orice ar fi făcut sau fac, ei tot scapă de pușcărie, așa că de ce să nu mai publice o fișă medicală, un xerox, un dosărel? Și când vezi asemenea ticăloșii, să nu-ți vină a spune, din tot sufletul, „Firea-ți ai naibii să fiți, cu porcii voștri bipezi și imuni la pestă?”
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum