AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nemernicia PNL-istului Johannis

In jos

Nemernicia PNL-istului Johannis Empty Nemernicia PNL-istului Johannis

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Vin Noi 06, 2015 1:42 pm

http://www.rapcea.ro/2015/11/06/nemernicia-pnl-istului-johannis/
Când l-am votat pe Johannis preşedinte, nu i-am dat un vot de încredere lui sau PNL-ului. Nu îl cunoşteam pe individ însă ştiam un singur lucru: că nu poate fi mai rău decât Ponta şi PSD-ul. M-am înşelat, ne-am înşelat, şi asta va trebui să fie o lecţie pentru noi toţi, care am ieşit atunci în marşurile de noapte pe străzile din toată ţara să îl susţinem.Am crezut că va fi preşedintele pe care ni-l doream, care va pune capăt sistemului politicianist corupt. Faptele lui de astăzi demonstrează că ne-am înşelat. Johannis susţine sistemul mafiot al actualei clase politice iar aşa-zisa schimbare preconizată de el nu va face decât să aducă la putere flora şi fauna de hippsteri organizaţi în ONG-urile finanţate de evreul George Soroş. Să mă explic.În urmă cu o lună, auzisem zvonul că PNL-ul îl curtează nevoie mare pe Nicuşor Dan, aflasem că bătuseră palma, şi nu înţelegeam combinaţia. Ce puteau să îi ofere – şi încă cu un an înainte de alegeri ?! Apoi, cu o săptămână înainte de nenorocirea de la Colectiv, apar pe trotuarele din centrul Capitalei corturile lui Nicuşor Dan, care are un plan, unul dintre ele fix în Piaţa Universităţii. Nu era campanie electorală, nu era nimic, mesajul ne spune doar că individul are un plan. Cortul era gol tot timpul – şi o spun în cunoştinţă de cauză pentru că trec zilnic de câteva ori pe lângă el şi nu am văzut pe nimeni.Suferinţa celor morţi sau răniţi în incendiul din clubul Colectiv a alimentat indignarea publicului, în special a tinerilor, care ies în stradă şi cer dreptate şi demisiile celor vinovaţi.
Aici Ponta şi PSD-ul au jucat-o magistral. Au făcut pasul înapoi de la guvernare, sub pretextul incendiului. Aparent, foarte onorabil. În realitate, îşi doreau un pretext pentru a se retrage de la guvernare căci în prag de alegeri capitalizezi cu siguranţă mai multă susţinere populară din opoziţie decât de la guvernare. Voiau să lase PNL-ul să ia puterea şi să îşi mai erodeze din imagine în prag de iarnă, cu scumpirile ne-populare ce urmează să fie resimţie de români după iarna asta. În plus, nici nu prea mai puteau fura de la guvernare, cu DNA-ul mereu suflându-le în ceafă.Şi ce face domnul Johannis ? Foloseşte manifestaţiile din piaţa Universităţii drept pretext pentru rotaţia de la guvernare. Invită (sanchi) forţele politice parlamentare la negocieri şi consultări (evitând să invite concurentul direct al PNL-ului – Partidul Naţional Democrat PND care are grup parlamentar). Şi mai invită şi “reprezentanţii” protestatarilor, să dea bine la popor, pentru legitimitate. Cine sunt reprezentanţii selectaţi de domnul preşedinte Johannis ? Exact echipa cu care bătuse palma premonitoriu cu o lună înainte, după negocieri secrete: Nicuşor Dan, Pippidi şi toată gaşca de ONG-uri finanţate de miliardarul american George Soroş, binecunoscutul artizan al tuturor revoluţiilor twitter din ultimii 10 ani care au bântuit lumea.Întrebarea pe care toată lumea şi-o pune este de ce nu a venit Johannis în Piaţa Universităţii ?! O mai făcuse în noiembrie anul trecut. De ce a convocat liderii inexistenţi ai unei adunări de oameni amorfe politic, care încă nu şi-a coagulat lideri şi un mesaj/revendicări coerente ? Să nu uităm că în 1990, Pieţii Universităţii i-a luat destul de mult timp (luni de zile) pentru a coagula revendicări politice concrete, susţinute de lideri credibili ce întruneau adeziunea şi sprijinul protestatarilor. Nu avea oare dl. Johannis suficiente informaţii despre revendicările protestatarilor, prin rapoartele serviciilor secrete ?! Era suficient ca domnul preşedinte să deschidă televizorul sau să intre pe facebook pentru a vedea care erau revendicările: primenirea clasei politice, accesul în politică pentru oameni noi, ne-afiliaţi la găştile de partid existente.Domnul preşedinte a vrut să-i cheme pe aceşti aşa-zişi lideri ai protestatarilor cu un dublu scop: pentru a-şi legitima pe mai departe demersurile, dar şi pentru a-i legitima în calitate de lideri pe cei aleşi ca parteneri de dialog din societatea civilă.



Nemernicia PNL-istului Johannis Strada2-andreea-alexandru
Pasul următor ar fi ca respectivii “lideri ai pieţii” să se regăsească pe ici pe acolo, pe listele unui nou guvern format din oameni ai societăţii civile, aparent ne-afiliaţi politic. Cu alte cuvinte, să dea culoare unui guvern majoritar PNL pentru a camufla intrarea la guvernare a partidului domnului Johannis. Primul ministru ar urma să fie chiar Nicuşor Dan sau un alt “tehnocrat” gen Dacian Cioloş, care nu au fost până acum mânjiţi în combinaţiile politice actuale.Singura mea problemă este că aceşti băieţaşi nu au stofă de lideri. Numele lui Dacian Cioloş este dorit cu ardoare de anumite cancelarii europene, care promit tacit să închidă ochii la păpuşăreala de către PNL a noului prim ministru dacă acesta va fi numit la cârma guvernării României. La fel, Nicuşor Dan este ţinut din scurt de către finanţatorii săi americani, aceiaşi care îl ţin şi pe Mugur Isărescu în poziţia de guvernator etern al provinciei numite România.Evident, revendicările prezentate de către aceşti “emanaţi” ai ONG-urilor soroşiste sunt legitime, căci nu îşi pot permite (încă) să contrazică dorinţele manifestanţilor: schimbarea legii alegerilor electorale, eliminarea piedicilor pentru accesul în politică, schimbarea regulilor pentru campaniile electorale, votul electronic.Problema este însă că ei cer şi alegeri anticipate, care la acest moment, cu actualul cadru legislativ, favorizează în mod evident partidele mari existente. Iar aici PSD-ul, PNL-ul şi UNPR-ul sunt de acord într-un glas cu anticipatele, căci le scapă de pericolul noilor partide care nu au încă vechimea de 6 luni (cerută de actuala lege)  pentru a participa la alegeri şi nici nu au timpul necesar pentru a se organiza în teritoriu.

Tare îmi este că lumea va înţelege manevra, căci românii nu sunt proşti, iar atunci când lumea va înţelege că de fapt Johannis şi toată gaşca lui de fapt vor să profite de suferinţa celor din Colectiv – care a ridicat acest val de nemulţumire populară, nici o gardă şi nici un jandarm nu îi va mai putea apăra de furia mulţimii.Dacă Johannis şi toţi cei care îi trag sforile din umbră acestui preşedinte marionetă ÎNDRĂZNESC să speculeze scheme şi calcule politice pe suferinţa şi revolta tinerilor din stradă, rezultatul va fi unul dezastruos pentru actuală clasă politică. Mesajul pieţei este clar: NE-AM SĂTURAT. TOATE PARTIDELE CARE AU FOST LA GUVERNARE SUNT CORUPTE. NU MAI VREM NIMIC DIN ACTUALA CLASĂ POLITICĂ. Şi dacă nu vor să plece de bună voie, îi vom da jos PRIN FORŢĂ, aşa cum s-au instaurat şi ei la putere în urmă cu 25 de ani. Căci cine ridică sabia, de sabie va pieri. Şi nici johannis nu va fi cruţat de acest val nimicitor ce se ridică în stradă şi ameninţă să măture politica românească. Şi se va ajunge la vorba lui moş Ion Roată: taică, e bună schimbarea; bună şi revoluţia. DAR PARCĂ TOT MAI BUNĂ E O RĂSCOALĂ !

Marco_polo2013

Mesaje : 247
Data de înscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum