AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Hai, totuşi, s-o întrebăm şi pe babă dacă vrea să treacă strada!

In jos

Hai, totuşi, s-o întrebăm şi pe babă dacă vrea să treacă strada! Empty Hai, totuşi, s-o întrebăm şi pe babă dacă vrea să treacă strada!

Mesaj Scris de mihai_tincanu Dum Iun 28, 2015 6:28 am

Mai întâi a fost marea, uriaşa, trupeşa victorie numită “vârârea în NATO”. Au ieşit nişte domni, rotofei, pomădaţi, respirând greu din scrobeala gulerelor şi cu voci piţigăiate ne-au zis: “Cetăţeni, fiţi zâmbăreţi! Visul vostru de veacuri, ba ce zic eu veacuri, visul milenar al naţiei, iaca, se împlini! Eşti în NATO, cetăţene! Ferice de tine!”. Pe urmă domnii scrobiţi s-au dus să facă poze, să bea şampanie şi să constate că e bine. Păi dacă nici ăştia cu voci piţigăiate nu ştiu ce e bine pentru naţie, atunci cine? Ca un popor civilizat ce ne aflăm (dar nu şenghen-civilizat, ci doar cuţit-furculiţă-civilizat) am zis: bă, să-mi bag… După ce am fost anunţaţi că ne-au băgat unii în NATO, am realizat că trebuie să ne scoatem pârleala după nişte ani de comunism. Dacă tot n-am fost noi nici în Ungaria, nici în Cehoslovacia, nici în Afganistan, să aducem fericirea şi bunăstarea comunistă la popoarele frăţeşti, putem măcar acum să băgăm nişte democraţie, prin Afganistan, Iraq şi în general pe unde ne trimite poporul frate, prieten şi aliat strategic. Poate era nostim să ne invite şi pe noi cineva la un referendum, să ne întrebe, de sanchi, dacă vrem în NATO, dar n-avea rost, că oricum era aspiraţia milenară a poporului, iar cu aspiraţia nu te pui.
Pe urmă a fost cu UE. Iar a trebuit să fim zâmbăreţi. Şi am fost! Mamă, ce căpşuni au ăştia în UE! Adică, mamă ce căpşuni avem în UE, că ele sunt şi ale cui le culege, nu doar ale cui le vine. Asta cu UE tot aspiraţie milenară. Iar nu ne-a întrebat nimeni. Păi, ce? Nu ştie el politicianul român ce e bine pentru naţie? Ştie! Şi dacă nu ştie întreabă la ambasade! Din chestia asta cu băgarea-n UE, s-au reţinut nişte chestii:
-că porcul nu trebuie tăiat, ci împuşcat;
-că n-avem voie multe chestii;
-că, în general, nu suntem de capul nostru şi ştie UE mai bine decât noi ce şi cum;
-că avem voie să umblăm brambura prin Europa, dacă n-avem alta treabă;
-că trebuie să le dăm bani;
-că avem voie să primim nişte bani, fonduri europene adică, pe care n-o să-i luăm, că suntem prea fraieri;
-că dacă tot umblă ai noştri brambura prin Europa, ai noştri pot accesa fondurile europene direct din poşetele, portofelele sau buzunarele fraierilor de europeni care ne discriminează.
Referendum nu s-a mai făcut, că era tot aspiraţie milenară. Referendum fac doar ţările alea de rahat, care n-au aspiraţii milenare, n-au Kovesi, n-au Livia Stanciu, n-au stat de drept, n-au lucru bine făcut, n-au “să trăiţi bine!”. La noi nu e nevoie. Că ştiu băieţii ăia. Şi dacă nu ştiu, întreabă la ambasade.
Acum s-au adunat cele două colosale inteligenţe, Ponta şi Iohannis, şi au stabilit că noi vrem şi în Euro. Cu Schengenul s-a rezolvat: faceţi o cerere şi vă anunţăm noi. Pentru cei care încă n-au fost informaţi, e bine de ştiut că şi asta cu euro tot aspiraţie milenară e. Şi oricum, ştie Ponta, ştie Iohannis, ba ştie şi Isărescu, toţi ăştia ştiu ce e mai bine. Au întrebat şi la ambasade şi au fost informaţi că eu vreau în euro, deci se face. Livia Stanciu vrea şi ea euro, da’ cu condiţia să nu-i mai dea înapoi. Că se enervează şi iar bagă pe careva la puşcărie.
Băi, frumoşilor! Băi, scrobiţilor! Nu vreţi voi să daţi dovadă de puţin bun-simţ şi să ne întrebaţi şi pe noi dacă vrem? Aşa, la mişto, că oricum ne-am lămurit de mult cum e cu votul românilor. Oricum o rezolvaţi voi cu “diaspora”, dar nu vreţi, totuşi, să ne întrebaţi şi pe noi? Nu suntem noi ambasade, dar ştiţi şi voi că dacă ne simţim nebăgaţi în seamă apare un fenomen fizic bizar, geamurile devin casante, pietrele din pavaje încep să zboare, chestii din astea. Nu vă cere nimeni, acum, să facem o democraţie pe bune, ce naiba, dar măcar aşa de sanchi.
Până atunci vă urez tradiţionalul “Hai, sictir!”.
Stanciu, dispari!
mihai_tincanu
mihai_tincanu

Mesaje : 69
Data de înscriere : 10/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum