AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Apocalipsa se amînă pînă luni, cînd se întoarce Klaus Iohannis de la Sibiu

In jos

Apocalipsa se amînă pînă luni, cînd se întoarce Klaus Iohannis de la Sibiu Empty Apocalipsa se amînă pînă luni, cînd se întoarce Klaus Iohannis de la Sibiu

Mesaj Scris de Admin Vin Apr 16, 2021 1:37 am

Apocalipsa se amînă pînă luni, cînd se întoarce Klaus Iohannis de la Sibiu
Joi după amiaza, cînd toate fătucile și moderatorii TV așteptau cu sufletul la gură vîrful crizei politice prin ieșirea USR PLUS de la guvernare, în emisiunea „Tu ce zici?”, realizată de Cornel Nistorescu, am spus că eu nu cred că această criză va fi mai mult decît un foc de paie, pe care l-a aprins Klaus Iohannis și tot el îl va stinge. Iată pe ce mă bazam.
Cine crede că Florin Cîțu ar fi avut curajul să-l demită de capul lui pe Vlad Voiculescu din fruntea ministerului Sănătății este fie naiv, fie pion pe tabla de șah a cuiva. La fel este și cel care crede că, tot de capul lui, Dan Barna ar fi avut curajul să amenințe „Guvernul Meu” cu așa-zisa retragere a sprijinului din partea USRPLUS.
De altfel, ca să nu fie cumva bănuit de inteligență și curaj, însuși Florin Cîțu a declarat că, înainte de a-l demite pe Vlad Voiculescu, s-a dus la Cotroceni pentru o „discuție” cu Klaus Iohannis. Discuția, în opinia noastră, a fost scurtă, un fel de „Cîțule, du-te fuga și dă-l jos pe Vlăduț, că-mi strică imaginea!”. Și Cîțu asta a făcut. Nici n-a întrebat dacă în acest fel este pusă în cumpănă guvernarea, căci, vorba lui, „știe dom[size=24]’[/size] Președinte ce face”.
Cam asta a fost de miercuri pînă joi: un joc de ping-pong în care Iohannis i-a lăsat pe Florin și pe Dan să se joace. După care, cuminți, cei doi s-au întîlnit la Guvern și, după lupte seculare care au durat cîteva ore, au anunțat că decizia se amînă pînă săptămîna viitoare!
Vă veți întreba: de ce pînă săptămîna viitoare, căci sîntem în plină pandemie? Foarte simplu: pentru că vineri Klaus Iohannis pleacă la Sibiu, ca de obicei, unde-l așteaptă răvășitoarea cu masa pusă! Dă-o-ncolo de pandemie, dă-l dracului, Doamne, iartă-mă, de Guvern, ce?, nu poate să aștepte pînă luni sau marți?
Între prioritățile de weekend ale lui Iohannis nu există cuvintele tragedie, catastrofă, interes național. Așa că, parafrazîndu-l fără să știe pe Emil Cioran, a decis: Apocalipsa se amînă pînă luni din motive întemeiate! Și, cuminți, cei doi guguștiuci s-au conformat: pace pînă luni, cînd o să ne spună dom’ Președinte ce avem de făcut și dacă trebuie să ne mai certăm.
Cam asta a fost toată criza politică generată de demiterea lui Vlad Voiculescu. O zi, două, ca să vadă electoratul că USRPLUS este partid serios, la fel ca atunci cînd s-a format Guvernul Cîțu: o zi, două, au ținut-o langa că USRPLUS îl vrea pe Dacian Cioloș la Palatul Victoria și pe Dan Barna șef la Camera deputaților, după care s-au mulțumit cu nimic, adică doar cu Barna Vicepremier.
Pe bună dreptate, vă veți întreba iarăși: și atunci, de ce tot circul ăsta cu așa-zisa retragere a sprijinului pentru Florin Cîțu? Răspunsul este, și de data asta, foarte simplu: de ochii lumii, pentru că deciziile majore ale USRPLUS nu le iau Barna sau Cioloș! Dacă, de exemplu, Dan Barna ar îndrăzni să mîrîie luni, marți va fi chemat iarăși la DNA să mai dea o declarație în dosarul cu fondurile europene luate împreună cu sora sa. La fel și cu Cioloș, pe care, fie vorba-ntre noi, tot Iohannis la uns Prim-ministru: imediat, presa prezidențială l-ar pune la zid, acuzîndu-l că, de fapt, el reprezintă la Bruxelles mai mult Franța talentatei sale soții. Se miră cineva?
Domne, ca să fie clar: lui Klaus Iohannis i s-a predat de la început lecția pe care au desăvîrșit-o înainte Ion Iliescu și Traian Băsescu. Este una cu efect garantat: cînd izbucnește un eveniment complicat, a cărui evoluție este impredictibilă, taci cîteva zile pentru a vedea în ce sens curg apele, după care, apele liniștindu-se, ieși public și dai soluția salvatoare, iar lumea te va aclama că ai salvat țara! Exact ca unul care aprinde focul, după care tot el îl stinge în ovațiile publicului.
Bref! Dacă Iohannis va dori să-l schimbe pe Florin Cîțu, o va face fără ezitare, fără solicitarea lui Dan Barna, știind că Florinel pleacă înainte de a termina propoziția. Dacă vrea să-l păstreze, nimeni nu se va atinge de un fir de păr din puținul pe care-l are.
Asta nu înseamnă că eu n-aș vrea să-l văd pe Klaus Iohannis că repetă gestul lui Liviu Dragnea, acela de a-și dărîma propriul guvern. Aș vrea, dar de ce să-mi fac iluzii?
Pînă una, alta, Apocalipsa s-a amînat cel puțin pînă luni sau marți, cînd Klaus Iohannis se va întoarce de la Sibiu, capitala de weekend a României.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Apocalipsa se amînă pînă luni, cînd se întoarce Klaus Iohannis de la Sibiu Empty Ce mai vrea Cioloș de la Florin Cîțu?

Mesaj Scris de Admin Vin Apr 16, 2021 1:41 am

Ce mai vrea Cioloș de la Florin Cîțu?
Dacian Cioloş a lăsat-o, dar contină să-l ia la bani mărunți pe Florin Cîțu. Liderul PLUS s-a plâns joi că, deși a vorbit la telefon cu Cîțu, nici acum nu are o explicație pentru demiterea lui Vlad Voiculescu.
„După mai bine de 24 de ore, Florin Cîțu nu a oferit o explicație coerentă despre motivul pentru care l-a revocat pe
Vlad Voiculescu, deși, între timp, am avut chiar și o convorbire telefonică cu el. Nici în această discuție directă nu a reușit să își explice gestul și motivele reale pentru care a luat acea decizie.
Am urmărit și ieșirile publice ale premierului. Pe de o parte, fuge de această întrebare, pe de altă parte se străduiește să arate că lucrurile sunt sub control.
Ce așteptam noi de la Florin Cîțu era un comportament transparent și onest. Să ne informeze despre intențiile sale, să ne comunice nemulțumirile și să evalueze activitatea miniștrilor din cabinetul său, indiferent de culoarea lor politică. Un prim-ministru nu face evaluări ale miniștrilor noaptea în somn și dimineața îi demite fără să le comunice nici lor – o chestiune de minimă decență profesională – și nici partenerilor de coaliție care i-au încredințat un mandat în fruntea Guvernului.
Supărările personale și strategiile de imagine nu țin loc de obiectivitatea unei evaluări. Decizii luate în acest fel destructurează exact acel element esențial într-o coaliție politică: încrederea.
Am observat că premierul continuă să invoce o prerogativă constituțională prin care are acest drept. Da, îl are și nu îl contestăm. Dar suntem într-o coaliție în care am stabilit câteva reguli elementare de colaborare. La niciun punct din protocol nostru nu este trecut că dacă într-o seară se enervează premierul poate să revoce pe oricine dorește el pentru că îi permite Constituția. Cum ar fi dacă parlamentarii noștri s-ar apuca să voteze în Parlament proiectele de lege care vin de la Guvern invers decât cum am stabilit în Coaliție? Nu de alta, dar ar fi tot constituțional.
Am intrat în această Coaliție pentru a duce la capăt reformele pentru care ne-am angajat în fața oamenilor. Pentru asta cerem câteva lucruri legitime: predictibilitate și seriozitate la vârful Guvernului și, mai ales, un premier cu care să putem lucra cu încredere și deschidere”, a scris pe Facebook Dacian Cioloş.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum